şükela:  tümü | bugün
  • nedendir bilmiyorum ama çok duyduğum ve de çokça şahit olup yer yer dahil olsam da, çoğu zaman anlamlandıramadığım, garip bulup nedenini az çok tahmin etsem de yadırgamaktan kendimi alamadığım değişik bir şey.

şöyle bir gerçek var ki; fakir zenginin, çirkin güzelin, mutsuz mutlunun kısacası kaybeden konumunda olan her insan kazanan olarak görülen her insana öyle ya da böyle imrenmekte, kendi hayatı ile imrendiği kişinin hayatı arasında kıyaslama yapmaktadır.

elbette sağlıklı değildir bu. her insanın hayata geliş ve o hayatı sürdürüş koşulları bir değildir. böyle bir gerçek olsa bile yine de insan aklından atamaz bazen. neden diye düşünür. neden ben hep kaybediyorum. neden geride kalıyorum. neden benim hayatım çıkmaz sokaklarla çevrili diye.

cevabını aslında biliyordur kişi ama kendine o soruyu sormadan duramaz. olan yine kendisine olur. üzüldüğü ile kalır. bir kere daha en altlara düşmüş olur.
  • ali koç'un hayatına imreneyim dedim abisi öldü

dedim ki ben en iyisi imrenmeyeyim
  • özgüvensiz insanların yapacağı şey, imrendiğin hayatı yaşayanlar sihirli iksiri içerek ona dönüşmediler sonuçta hepsi sahip olunabilecek şeyler, çok istiyorsan, aklına güveniyorsan, özgüvenin varsa illa ki yaparsın imrenerek kendi hayatına bir faydan olmaz
  • "komşunun bahçesindeki çimler hep seninkilerden daha yeşil ve bakımlıdır."

(bkz: osho)

hatta, hemen hemen aynı sözcüklerle fight club'da bile işlenir konu.

insanlık halidir, ben evdeysem o akşam, benden başka herkes eğleniyordur.
  • şükür noksanlığını gösterir, evet hepimizde var
  • insanin elinde olmayan durumdur.
    ozguvensiz olmakla, kiskanmakla alakası da yoktur.
    mesela ben, o kişiyi bulmuş, çok seven ve çok sevilen kişilere hep imrenmisimdir.
    şu zamanda mucize gibi bir şey olsa gerek.
  • daha iyi bir hayatım olsun diye emek vermekten çok daha kolaydır.
  • -sarışınlar esmerlere, esmerler sarışınlara özenir.
    -bekârlar evlilere, evliler bekârlara imrenir.
    -yalnızlar sevgilisi olanlara, sevgilisi olanlar yalnızlara imrenir.
    -büyük şehirlerde yaşayanlar küçük şehirlerin huzurundan, ucuzluğundan dem vurur, küçük şehirlerde yaşayanlar büyük şehirlerin imkanlarından dem vurur.
    -masa başında, ücretli çalışanlar kendi işine sahip olanların rahat ve havalı olduğunu anlatır, kendi işinin patronu olanlar masa başı çalışanların maaş garantisini ve sıfır riske sahip olduğunu anlatır.
    -işsizler iş ister, çalışanlar yatmak ister.
    -üniverste öğrencisi ticaret yapmak ister, ticaret yapan okumak ister.
    ......

isteklerimiz bitmez. başkasında olan her zaman daha cazip, daha çekicidir. mutlu olmak için de mutsuz olmak için de binlerce sebebimiz var. elimizdeki güzelliklerin değerini bilmiyoruz.
  • süreklilik arz ederse insanı çürüten , yavaş yavaş öldüren , öz güven kaybı yaşatan , başarısızlığa alıştıran ruhsal durumdur. imrenerek hedef koymak ve imrenilen hayatın standardını yakalamaya çalışmak ise olumlu sonuçlar verebilir, tabi ki bu imrenilen kişinin nasıl bir hayat yaşadığına bağlıdır . ben derim ki siz kendiniz olun , kendiniz için en iyisini isteyin ama bunu yaparken başkalarının hayatlarını, haklarını hiçe saymayın , erdem ve sağlam bir karakter sizi isteğiniz yere getirecektir.