şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: j başkanı)
 • abd başkanından bahsedilirken, bizim televizyonlarımızda da bu sıfat kullanılır sanki bizim başkanmış gibi... ''başkan bush falan kişiyi ziyaret etti''... 'abd başkanı' demek mi zor geliyor yoksa ''biz de küçük amerikayız, bilmeyen mi var?'' demeye getiriyorlar; anlayamadım...
 • çok sümsük insanlar için kullanıldığında gerçekten midemi bulandıran hitap şekli. genelde aptal bir partinin aptal bir ilçe başkanına falan böyle hitap ederler. genelde aptal partilerin ilçe başkanlarını nasıl seçtikleri belli olduğundan(para,yalakalık,akıl eksikliği,kendi başına karar verememe,emir almaya yatkınlık,ölüme gidebilecek kadar fanatizm,etrafındaki dumb assleri etkileyebilecek kadar konuşma ve karizma) genelde boktan adamlar olurlar.
  whatever.!
 • güzel bir köpek ismi... tercihen bulldog.
 • yaşam der ki : gönlünü dinle yürü :
  toplum : aklını dinle dur!
  yasa : gönlünle aklını karıştır der.. başkaları nasıl yaşayorsa öyle yaşa.
  üçünü de dinleyenler bir araya geldiğinde ülkeler doğar.
  ve kendilerine başkan olarak bunları dinlememiş birini seçerler.
  çokluk bunu da yapmasını beceremezler ya!

  özdemir asaf
  yuvarlağın köşeleri
 • son zamanlarda; hacı , hoca , moruk , ajan, baba , eleman , usta ve benzeri hitap şekilleriyle beraber gençler arasında kullanımına başlanmış yeni hitap şekli.
  hepimize hayırlı olsun...
 • en tepedeki adam. lakin herhangi bir konuda karar verirken, secenekleri bu noktaya ulasana kadar kirpiliyor da kirpiliyor. cogu zaman baskanin yapabilecegi bir alternatif kalmiyor, imzayi basiyor ama bu karar vermis oldugu anlamina gelmiyor. karar, seceneklerle varolan bir eylemdir cunku. baskan, -liderligini yaptigi kurulus yeterince buyukse tabii-, kurulusunun politikasini belirlemekten sorumlu tek insan degil, o politikalari temsil etmekle yukumlu birinci "hizmetkardir". politikalar, lideri oldugu hiyerarsi tarafindan, sadece alt tabakadan gelen baskilari degil gecmisten gelen izleri de tasiyan koca bir iktidar piramidi tarafindan belirlenir. secenekler dustukce, baskanin karar gucu azalir, temsil ve diplomasi yonu one cikar.

  devlet gibi yapilar dusunuldugunde, bu piramidin icinde yuzlerce, binlerce degil yuzbinlerce insan girer, ayri kimliklere sahip bircok baska kurum girer. baskan bunlara gogus gerip, kendine secenek yaratmaya calisirsa, sistem kendini korumaya calisacaktir. kaldi ki baskanlik pozisyonuna o sistemin icinde yetiserek gelen birinin boyle radikal kararlar vermesi, gecmisinden bu kadar kolayca kopabilmesi mumkun degil.

  sistemlerin statukocu yapisi, baskanlarinin eninde sonunda bizzat o sistemlerin urunleri olmalarindan belli zaten.
 • bu sozcugu dunyada fahir ogunc'den daha guzel telaffuz edebilen bir insan evladi daha yoktur.
 • (bkz: amına koduk bülent başkan)
  bu olaydan sonra dillere iyice pelesenk olmuş birine sesleniş biçimi.

hesabın var mı? giriş yap