şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 3 yıl önce biz kürtajı konuşurken akp kulislerinde konuşulmuş olan über demokratik yetki.

  http://www.gazetevatan.com/…etkisi--494479-siyaset/

  (bkz: üçüncü meşrutiyet)
 • buzluktan çıkarılıp, fırına atılmaya çalışılan, anayasa komisyonu başkanı mustafa şentop'un yumurtladığı yetki.

  cnn türk

  neden hala evde, okulda, işyerinde oturuyoruz ki?

  edit: halihazırda cumhurbaşkanı'nın meclis'i fesih yetkisi var, ancak 116. madde'deki şartların gerçekleşmesi, yani hükümet kurulamaması durumunda var. bu yetkiyi de tayyip efendi 2015 yazında chp'ye hükümet kurma yetkisi vermeyip kullandı bile.

  başkanlık taslağı hazırlayacaklar, konu tekrar yeni yeni gündeme gelirken meclis'i feshetme yetkisi olacak diye araya sıkıştıracaklar değil mi? inanmak için ya saf, ya akit olmak lazım.
 • haşmetluuu abdülhamid han hazretlerinin torunlarından beklenen yetki. artık bu abartıdır, bu alenen anti-demokratik bir yetkidir.

  bu arada;

  "devlet bahçeli öyle demek istemedi yeaa://"
 • hali hazırda cumhurbaşkanı'nın kurulu bir meclisi fesih yetkisi yoktur. hükümet kurmak için aday olan parti güvenoyu alamaması ya da aynen haziran seçimlerinde olduğu gibi 45 gün içinde koalisyon kuramazsa meclis başkanı ile istişare yaparak seçimleri yeniletir. mustafa şentop denilen akp'linin işaret ettiği ile aynı şey değildir. yalakalıktan ne yapacaklarını şaşırmış adamlar yahu. tamam kardeş vaz geçtik bu sikiş sokuş sokuştan. biz bu ülkeden gitmeyeceğiz. bize ege ve trakya'yı verin, kalan toprak parçasında tayyibinizi ister tanrı ilan edin ister peygamber. bıktık ulan..

  "madde 116 - bakanlar kurulunun, 110 uncu maddede belirtilen güvenoyunun alamaması ve 99 uncu veya 111 inci maddeler uyarınca güvensizlik oyuyla düşürülmesi hallerinde; kırkbeş gün içinde yeni bakanlar kurulu kurulamadığı veya kurulduğu halde güvenoyu alamadığı takdirde cumhurbaşkanı, türkiye büyük millet meclisi başkanına danışarak, seçimlerin yenilenmesine karar verebilir.

  başbakanın güvensizlik oyu ile düşürülmeden istifa etmesi üzerine kırkbeş gün içinde veya yeni seçilen türkiye büyük millet meclisinde başkanlık divanı seçiminden sonra yeni kırkbeş gün içinde bakanlar kurulunun kurulamaması hallerinde de cumhurbaşkanı türkiye büyük millet meclisi başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilir.

  yenilenme kararı resmi gazetede yayımlanır ve seçime gidilir. "