şükela:  tümü | bugün
 • cumhuriyet'in bugünkü sürmanşeti: http://i.hizliresim.com/25qn7n.jpg

  kime ait bu sözler? halkların demokratik partisi sözcüsü ayhan bilgen'e.

  hdp sözcüsü bilgen dün yaptığı açıklamada, özetle, türkiye'de yeni bir anayasa ihtiyacı bulunduğunu belirterek, kendilerinin yeni anayasa için önerilerinin parlamenter sistem olduğunu ama başkanlık sisteminin de tartışılabileceğini söylemiş.

  --- alıntı ---

  "başkanlık sistemi dahil tüm modeller tartışılabilir. ancak tek adamlık gibi özgürlüğü kısıtlayıcı bir yapı olmaz. toplumun ihtiyacı bu değil. (...) biz parlamenter sistemi öneriyoruz. parlamenter sistemin demokratikleşmeyi ilerleteceğine inanıyoruz. ancak anayasa metnini tabulaştırmak; “başkanlığı tartışmayız, şunu asla tartışmayız” gibi yaklaşımlar demokratik bir anayasa süreciyle bağdaşmaz. her şey tartışılabilir. bilimin ve aklın, dünyadaki değişimin gereği; hiçbir şey kutsallaştırılmadan tartışmaya açılabilir."

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…k_tartisilabilir.html

  --- alıntı ---

  düne kadar enip dönüp "seni başkan yaptırmayacağız" diyen hdp, şimdi başkanlık sistemine açık kapı bırakıyor.

  ne uğruna? özerklik?? öcalan'ın serbest bırakılması?? terörle mücadelenin sona erdirilmesi??
  şimdilik bilemiyoruz.

  ben oyumu hdp'ye vermedim. o yüzden kendi oyum için üzülmem söz konusu değil. ama hdp ile başka partiler arasında ikilemde kalan seçmenlerden, "seni başkan yaptırmayacağız" lafına kanıp anti-tayyip rüzgârıyla hdp'yi tercih edenler için üzüldüm. daha seçimin üstünden 3 gün geçmeden söylem değişikliğine giderek başkanlık sistemine kapı aralayan hdp, bu oyları hak etmemiş görünüyor.

  kemal kılıçdaroğlu'nun bir zaman önce yaptığı şu açıklamayı da hiç unutmuyorum:

  "cumhuriyet halk partisi parlamentoda olduğu sürece başkanlık sistemi gelmez. ister 1 kişi olsun, ister 500 kişi olsun."
  http://www.dailymotion.com/…/video/x2i5c7a?start=90

  sözünün eri olmak önemli meziyet.
 • (bkz: başkan yaptırmayacağız demedik)

  başta yaptırmayacağız dedik.
 • akp ve hdp'yi toplasan 367 olmayacağı için sorun olmayacaktır. gerçi referandum için 330 yeterli oluyor. %49 almış bir parti %65'le başkan olur. olsun da kurtulalım.

  edit: 367'yi geçiyormuş. ben resmi olmayan rakamlara göre şey ettiydim. teşekkürler tüm suser'lar. (tamam ulan vurmayın :)))
 • gücü görüp çark eden klasik kürtçü beyanı. hep böyle olmuştur ve olacaktır. şaşırmamak lazım.
 • daha dün tabip odasında kavga çıktı bununla ilgili . lan bu hdp kadar kaypak bir parti görmedim . "sono boşkon yopyormoyocoğoz" diye barajı geç sonra u dönüşü yap . bunlara sosyalist diye oy verenlerin kafasına sıçayım
 • -hidipi çık tıtlı yı.
  sini bışkın yıptırmıycız diyi.

  evet cihangir sakinleri, sizdeyiz?.

  gerçi bu kez akp'ye vermiş de olabilirsiniz.
 • akp ve hdp'nin toplam milletvekili sayısı 375 olduğu için bugün eğer isterlerse anayasayı istedikleri gibi değiştirirler referandum yapılmasına vs gerek kalmaz.

  tanım: 2019 yılına kadar seçimsiz gitmeyeceğimizi gösteren ve tahminen 2017 yılında yapılacak bir başkanlık seçiminin kapısını aralayan söz.
 • (bkz: yaa sosyalist kardeş çok rahat sayfalarca entry kasıyodun)