şükela:  tümü | bugün
 • turkiye cumhuriyeti gunumuz standartlarinda yillik 221.208 tl maasi/getirisi olan meslek.*

  amerika birlesik devletleri gunumuz standartlarinda yillik 400.000$ maasi/getirisi olan meslek.*

  fransa cumhuriyeti gunumuz standartlarinda yillik ortalama 180.000€ maasi/getirisi olan meslek.

  zimbabve cumhuriyeti gunumuz standartlarinda getirisini bilmedigimiz uygulama. zira robert mugabe telefonu suratimiza kapatti.

  birlesik krallik gunumuz standartlarinda yillik bir getirisi yok, zira 2. elizabeth yol yemek ssk'ya calisiyormus. fakat basbakan david cameron yilda 142.000 £ maas/getiri sagliyor bu meslekten, turkiye standartlarinda 117480 tl maasi/getirisine denk dusuyor*
 • bugün diktatörlük yapıp eline sopa alıp dövemeyeceğine göre... eline alacağın şey kanundur, yetkidir, paradır. parlamenter sistemde bunların hepsi başbakanların elinde... oysa başkanlık modelinde bunların hepsi başkanın değil, meclis’in elinde. para, yani bütçe yapma yetkisi meclis’tedir. kanun yapma yetkisi meclis’tedir. başkan da öyle bakar... meclis verirse uygular, vermezse yapacak bir şeyi yoktur.

  burhan kuzu'nun ifadelerine bakacak olursak sayın erdoğan'ın elindeki yetkileri meclise devredebilmek için istediği sistemdir :)
 • başkanlık sistemi, devlet yönetiminde tek bir kişinin başkanlığında hükûmet etme ve devleti yönetme esasına bağlı siyasi sistem. başkanlık sisteminde yasamanın yürütmeyi fesh etme yetkisi yoktur.

  yasama, yürütme ve yargı organları arasında kesin bir ayrıma ve dengeye dayanan, yasama ve yargı organlarının demokratik denetimi içinde, yürütmenin iktidar olanaklarını genişleten bir hükûmet sistemidir. başkanlık sistemi, başkanlık hükûmeti sistemi olarak da adlandırılmaktadır.

  başkanlık sistemi uygulandığı kimi ülkelerde yolsuzluk, otoriterlik, nepotizm (tanıdık kayırma), diktatörlüğe araç olma ve çoğulculuk karşıtı uygulamalar gündeme geldiğinde eleştirilerin ana odağı olmaktadır. başkanlık sisteminin bulunduğu kimi ülkelerin yolsuzluk, nepotizm ve otoriterliğin aşılabilmesi amacıyla başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçtiği örnekler bulunmaktadır.

  başkanlık sistemiyle yönetilen ülkeler genellikle cumhuriyet olduğu için devlet başkanları türkçede cumhurbaşkanı olarak adlandırılır: iran cumhurbaşkanı, güney kore cumhurbaşkanı gibi. yalnız amerika birleşik devletleri de bir cumhuriyet olmasına rağmen, ülkenin resmî adında cumhuriyet geçmemesi sebebiyle abd cumhurbaşkanı çoğunlukla sadece başkan olarak adlandırılır.
 • 5 yıl sonra...

  "ha başkanlık, ha padişahlık... yetkiler zaten aynı... öyle demişiz böyle demişiz ne farkeder... aziz milletimin böyle ufak detaylara takılacağını düşünmüyorum... değil mi muhterem muhtarlar..."

  15 yıl sonra...

  "ha seçimle, ha babadan oğula... sanki sandığa gitseler 40 yıldır benim yanımda olan bilal sultan'dan daha iyisini seçecekler... geçin bunları artık geçin... hep o eski köhne demokrat zihniyetler bunlar..."
 • son 5 yıldır türkiye'de kurulan her 3 cümleden 5'inde geçen kelime.
 • otostopçunun galaksi rehberi bu konuda şöyle diyor:

  --- spoiler ---

  özetlersek: iyi bilinen bir gerçektir ki, halkı yönetmeyi en çok isteyenler, ipso facto, bu işi yapmaya en az uygun olanlardır. özeti özetleyecek olursak: kendisinin başkan yapılmasını sağlayabilecek kişilerin bu işi yapmasına hiçbir surette izin verilmemesi gerekir.
  --- spoiler ---