şükela:  tümü | bugün
 • temsili rejim turlerinden biridir . kuvvetler sert bir bicimde ayrilmaktadir . bu rejimin gunumuze degin klasik bicimi ile tek uygulama alani abd'dir . o yuzden ba$kanlik rejimlerinden degil, ba$kanlik rejiminden soz edilir . guney amerika ulkeleri de bu rejimi uygulamaya cali$mi$ ancak becerememi$lerdir toplumlarinin demokratik olgunluga eri$memesi nedeniyle . o yuzden bu ulkedeki rejimlere ba$kanci rejimler de denmektedir ta$ak gecercesine .
 • bu rejim anayasal planda kuvvetlerin bagimsizligina dayanmaktadir . temelde kuvvetlerin e$itligi ko$uluna baglidir . yalniz bu e$itlik hukuki bir e$itliktir . siyasi acidan ba$kanlik rejimi yurutmenin yasamaya ustunlugune yol acmaktadir .

  secim mekanizmasi organlarin her biri icin ayri ayri kullanilmaktadir . yasama organi genel oyla halk tarafindan secildigi gibi, yurutme yetkisini kullanan ba$kan da gene halk tarafindan ayri bir secimle goreve gelmektedir . bu rejimde yurutme, yasama organindaki cogunlugun icinden cikmamaktadir .

  her organ bir faaliyetle sinirlidir . parlamento kanun koyar ama, onun uygulamasina katilmaz . hukumet kanunlari uygular ama, onun yapilmasina katilmaz . mahkemeler yargilar ama, kanunun yapilmasina ve uygulamasina katilmazlar .

  organlarin hic biri otekine kar$i etkileme aracina da sahip degildir .
 • amerikalılar avrupadaki merkeziyetçi mutlak monarşinin sonucunun güç toplanması ve zorbalığın yaratılması olduğunu düşünüp, güç toplanmasına karşı feodalizmi, zorbalığa karşı da kuvvetler ayrılığını öngörmüşlerdir. düşünceleri de kuvvetler ayrılığı sayesinde bir kişi ve ya grubun bütün devlet yetkilerini elinde toplamasını önlemektir. nitekim amerikan anayasasının fikir babalarından thomas jefferson da demiş ki;
  "bizim uğrunda mücadele ettiğimiz hükümet seçimli bir despotizm olmayıp, bir yandan özgürlük ilkelerine dayanan ama aynı zamanda güçlerin farklı organlar arasında bölünmesini ve dengelenmesini gerektiren bir hükümet idi; öyle ki, diğerleri tarafından fiilen dengelenip kısıtlanmadan, hiçbir güç kendi hukuki sınırlarını aşamamalıdır."
 • layıkıyla uygulandığı takdirde başarılı olmaması için bir sebep olmayan sistemdir. başarılı olabilme ihtimali, yola çıkılırken verilen sözlerin tutulabilmesi ve liyakat faktörünün gerçek anlamda uygulanabilmesi ile doğru orantılıdır.
 • cumhurbaşkanlığı'yla yetinmeyeceği anlaşılan recep tayyip erdoğan'ın uygulamaya koyacağı yönetim biçimi. ön kamuoyu yaratma çalışmaları başlamıştır. hayırlı olsun.
 • (bkz: açık rejim)
  (bkz: ara rejim)
  (bkz: azimle rejim yapan ortadan kopar)
  (bkz: baskili rejim)

  (bkz: herkes rejim yapabilir)
  (bkz: rejim erkekleri)
  (bkz: rejim yapan erkek modeli)
  (bkz: rejim manyagi bunye)

  (bkz: rejim patladi)

  e tabi bakınıza gerek yok... gargamel de şirin rejiminde şu aralar...
 • (bkz: tayyip rules)
 • adalet bakani cemil cicek’in aciklamalari sonucunda recep tayyip erdogan’in ucuncu sahislar araciligiyla hakkinda kamuoyu nabzinin yoklanmasi ve isindirma calismalarina baslamis oldugu anlasilan olusum.

  bir de habere atif yapalim da sonradan ne aciklamasiydi bu denmesin:
  http://www.ntvmsnbc.com/news/303471.asp#body