şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2016 yılı içerisinde olması %100'dür.
 • ankara belediyesi'nin banliyö otobüs hatlarının tekrar canlanacağı referandum olacaktır.
 • osuruktan seçim yaptırık duruyolar bize. yahu kardeşim çık meydana ben kraılm de bitsin bu ızdırap.bizde kuralım yalan riyakar dünyalarımızı.çekilelim evlerimize alkolumuz ve eş dost partimizle.yemin ederim dünya böyle çirkef azap görmemiştir.
 • yapıldığını varsayalım. hatta, referandum sonucu hayır çıksın.

  siz sanıyor musunuz ki, "ha tamam o zaman, milli irade falan filan" diicek??
  bir daha lafını bile açmıcak mı sanıyorsunuz?

  seçim şaibeli olacak, hükümete darbe girişimi olacak, cehape suçlu olacak, lobiler ortaya çıakcak, paralel yapının darbesi denilecek.
  yer yerinden oynayacak yer yerinden..

  ve bu adam, illa ki başkan olana kadar bu iş devam edecek.
  yargı elinde, asker elinde, medya elinde, yasama da elinde...

  şimdilik güzellikle istiyor.
 • tayyip'in şimdiden yolunu yapmaya başladığı, çeşitli provokasyonlarla kitlesini kışkırtıp muhalefete ve gezicilere suç atarak gireceği seçim olacaktır. o dönem barış süreci'nin alacağı yoldan ötürü hdp'nin tavrı nasıl olacak, onu da göreceğiz.

  kısacası memleketimi kaotik birkaç yıl daha bekliyor.
 • olursa temmuz ayında olacaktır. yılı belli değil. fav'a atmaya gerek yok.

  (bkz: at fav'a bekle diye diye ömrün geçmesi)

  edit: yazar kişisi entry'sini toplayıp gitmiş. bu entry'de kalmış öksüz.
 • sokakta yapılacak olabilir ancak, bu saatten sonra.

  aldım verdim ben seni yendim şeklinde.
 • 7 haziran 2015 seçimlerinin yapılmasının saçmalığını ortadan kaldırabilecek durumdu. çünkü bu seçim tam anlamıyla başkanlık sistemi gelecek mi gelmeyecek mi oylamasına döndü.

  hükümet partisi akp'nin tek projesi yok, salt amaç yeterli milletvekili sayısını alıp başkanlık sistemini cumhurbaşkanına hediye etmek. açık açık "sizden oy istiyorum" diyemeyen cumhurbaşkanı yerine kuklalar bunu istiyor. işin vahim tarafı oy verecek insanların %80'i başkanlık sistemi için oy vereceğini bilmiyor.

  chp projeler sunuyor ama birinci parti çıkamayacağının bilincinde. hdp ise kumar denedi parti olarak seçime girmekle, tutarsa da lehlerine tutmazlarsa. kürtler kadar siyaseti ve mücadeleyi yapabilen kimse yok şu an türkiye'de kabul edelim.

  eeee bu seçime ne gerek vardı? anlaşırdın partilerle referandum için yeter sayıyı bulurdun koyardın insanların önüne referandumu. kabul edilirse al sana goygoy yapılmadan sistem. kabul edilmeseydi de adam gibi sessiz sessiz otur muhtarlarla esnaflarla falan görüş cumhurbaşkanlığını yap bakalım denilirdi.

  boşuna gürültü patırtı. ömrümüzü yediniz amk.
 • manzara belli.

  başkanlık sisteminin oylaması referanduma gidecek. bu referandumda recep tayyip erdoğan cephesi kamunun bütün imkanlarını kullanacak ve parlamenter demokratik sistemin savunucularına yönelik her türlü engellemeyi eksik etmeyecek ve elinden gelen her türlü pisliği yapacaktır. bunun aksini iddia eden yok; bugüne kadarki sicili aşikar.

  bu sorumsuzluğun, bu zorbalığın, bu katakullinin nasıl engellenebileceği, başkanlık sistemi referandumunun kendisinden ve bizatihi başkanlık sisteminden daha acil çözüm bekleyen bir sorundur.

  soru şudur: bu şahıs ile herhangi bir adil demokratik yarış yapmak mümkün mü?

  mümkün değil. saray köleleri dahil, bu sorunun cevabını bilmeyen yok.

  halen 7 haziran 2015 genel seçimlerinin ırzına geçilmesi pornosunu sahneye koyabilenler bilsinler ki bu kepazeliğin bir ikinci örneği olmayacak, olmamalı. yok öyle üç kuruşa beş köfte. ne bu be habire aynı tiyatro!

  .

  not. bir de muhalefet partilerinin akape'nin kanunsuzluklarına yönelik itirazlarındaki o saftirik hayret nidaları, o iyi niyetle hayrete bezenmiş suratları ve hayrete gömülmüş naiflikleri de bir yere kadar!

  sanki muhatap oldukları şahıs, kanunları sadece bir kerecik çiğneyecekmiş de bir daha buna cüret etmeyecekmiş gibi bir anlayış içinde davranıyorlar, bu önkabul ile basının mikrofonlarına sızlanıyorlar.

  mesela şöyle diyorlar: "sayın cumhurbaşkanımız bu son sözleriyle gerçekten çizgiyi aşmış gibi görünüyor."

  sanki viktorya ingiltere'sindeki centilmenler birbirlerini düelloya davet ediyor sanırsın.

  karşında sen ne duymak istersen onu söyleyen, sülün osman damarından çatır çatır yalan söyleyen, niyeti tamamen bozmuş, köprülerin hepsini yakmış, yangın çıkış kapılarına beton dökmüş, sen ne söylesen edepsizlikle çamur atan, güreşirken gözüne kum fırlatan bir kriminal, bir dolandırıcı, bir profesyonel laf ebesi var. bununla hangi yarışa girebilirsin? hangi demokratik mücadeleyi sürdürebilirsin? monşer tavrınla daha ne kadar (onun küçümsediği, dalga geçtiği, tam ağzıma layık lokma dediği) demokratik nezaketten söz edebilirsin?

  onunla ancak onun anladığı dilde konuşulabilir. yoksa ona yem olursun. çünkü o bir bal porsuğu.

  .