şükela:  tümü | bugün
 • genel seçimlerde %10 barajı uygulanıyorsa ve başkanın bütün ülkeyi temsil etmesi gerekiyorsa uygulanması gereken barajdır.

  tamam anladık ülkenin %10'nunu sevmiyoruz bir sebepten ötürü (ne sebepten ötürü bilmiyorum açıkçası), hadi onlar dışarıda kalsın üzerine de diğer küçük gruplara da bir %5 marj koyalım. ülkenin kutuplaşmasına bakılacak olursa; otoriter, diğer dilimi ezecek bir başkandan tek kurtuluş yoludur. hem de süper demokratiktir. çokçuluk değil çoğulculukla hareket eder.

  madem yeni kapı ruhu, uzlaşı vs. vs. istiyorsunuz alın size cillop gibi sistem.

  dur biraz da hamaset yapayım:

  "eyyyy sayın başgan adaylarııı, eğer yüreyiniz yeterse bu milletiiiğn tamamını temsil edersiniz. osmanlıdağ padişah %50 ile gelmezdiğğğ, devlet herkesi temsil ederdiiğ. bize bunu unutturmaya çalışan üst akıla elhamdülillah bu millet dersini verecektiiirr!
  ama onlaaaar bunu kabul etmez. çünkü bu milletten korkuyorlar! siz kime çalışıyorsunuz ya? sizin patronunuz kim?

  bu ülke kutuplaşmadan çok çektiğğğ. şimdi biz allahın izniyleğ %85 barajıyla bu milleti temsil edecek kişiyi seçeceğiz! milli iradenin önünde durmaya kimse kalkamasıııığn!"
 • bakın gençler bu sistemi uygulayın ülke 2 yılda düze çıkar, yoksa 2 yıl sonra kendimizi nerede göreceğimizin garantisi yok. ya %85 ya kaos.