şükela:  tümü | bugün
 • önümüzdeki seçimlerde oluşması muhtemel durum.

  eskiden %40' oyla bile tek başına iktidar olabilen ak parti, bu seçimde %40'tan fazla oy alsa bile mecliste azınlık duruma düşecek gibi görünüyor. erdoğan da aynı şekilde. seçim iki turlu olacağı için %49,9 bile yetmeyecek. her iki seçmenden en az birinin ona oy vermesi gerekecek. tek turda bitseydi(eski sistemdeki gibi) kesin kazanmıştı. şimdi bütün muhalefet önce kendi adayına, sonra erdoğan'ın rakibine oy verecek.

  akp bütün bunları net bir şekilde öngörememiştir.
 • güzel tespit.

  ekleme yapalım; seçim eğer ikinci tura kalırsa ve akp meclis çoğunluğunu kaybederse tayyip erdoğan başkan seçilse bile son dönemi olacağı garanti artık. çünkü meclisi fes edip tekrar erken seçime giderse tekrar aday olamıyor. 2014 ve 2018 seçimi ile iki sefer cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. kendi kararı ile erken seçime giderse kendi sonunu getirir. ancak meclis kararı ile erken seçim kararı alınırsa tekrar aday oluyor ama meclis çoğunluğu muhalefete geçerse böyle bir karar çıkmayacağı aşikar.

  bu yüzden şu an tek yoğunlaştıkları şey hdp'yi baraj altı bırakıp, meclis çoğunluğunu elde etmek. bunu yapamazlarsa işleri biter. bu sistemin en büyük zararlı çıkanı rte ve akp olur.
 • dursun özbek vol2 loading.