şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sistem getirilirken sistemi ateşli bir şekilde savunan akp sistemin koalisyon hükümetlerini sona erdireceğini iddia ediyor ve temsilde adalet ile yönetimde istikrar vurgusu yapıyordu.

  seçime 1.5 yıl kala işte bu parti mecliste artık %5 bile oyu kalmayan mhp'ye sarıldı önce. belki de oradan gelecek 3-5 oyun hesabını yaptı kendince. aslında seçimler ikinci tura kalsa yine rte kazanabilir. ancak bir şeylerden çekiniyor olmalı ki bu riski almak istemiyor ve işi ilk turda bitirmek istiyor.

  hal böyle olunca 5'lik partiyi çekti önce yanına. sonra yok hükmündeki %0,54'lük bbp'yi. hatta bbp için mhp olmaz ve kabul edilemez dediyse de akp abisinin sus otur! işaretiyle sessizce yerine oturdu.

  artık 3 parti oldular.

  bugün ise geldiğimiz noktada saadet partisini de yanına çekmek istiyor akp. son seçimde %0,68 oy alan bu parti ile sayıları 4'e çıkıyor.

  şimdi önceki sistemde olsa mhp, bbp ve saadet partisi baraj altında kalmaları neredeyse garanti olan partiler olmasına rağmen akp bu partilere kol kanat germiş ve hepsine muhtemeldir ki çeşitli bakanlıklar, mv'ler ve maddi destek sözü vermiştir. düne kadar mecliste temsil şansı olmayan bu partiler bugün bakan çıkarma noktasına gelmişlerdir.

  şimdi akp'li kardeşlerin açıklamasını istediğim husus şudur. 2002 yılından bugüne parlamenter demokrasi ile tek başına iktidar olan bir parti başkanlık sistemi ile istikrarı getireceğini vaat edip daha seçime 1.5 yıl varken ne oldu da koalisyon kurma çalışmalarına hız verdi. siz buna her ne kadar ittifak deyip her zamanki gibi olayı çarpıtıp kendinizi tatmin edebilirsiniz. ancak yapılan şeye patlıcan da desek sonuç aynı kapıya çıkar. tıpkı tüm dinlerde tanrının adının farklı olması gibi.

  son tahlilde, akp iktidarı kendi elleri ile getirdiği sistemin ilk kurbanı mı olacak göreceğiz. ama bildiğimiz bir şey var ki bu konudaki en büyük vaadi olan şeyi daha seçime bile girmeden ellerinin arasından kendi isteği ile mücadele bile etmeden bırakıp gitti.

  sonuç olarak, ölü doğmuş bir sisteme bizi mahkum ettiniz. tebrikler!.