şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tarihte yasamis ve erken öldügünü dusunduguz biri icin imkaniniz olsaydi kendi omurunuzden bir kac yil feragat etme durumu. orneklendirmek gerekirse; ataturk (57), schubert (31), mozart (35), chopin (39), jimi hendrix (28), kieslowski (55)...
  bu kisiler aklima ilk gelen orneklerdi, kendinize gore uyarlayabilirsiniz. kendi yakinlarinizdan da olabilir.
  bu olayda soyle bir durum var, yasayacaginiz sene sayisini onceden bilmeniz kolaylik saglardi. daha acik ornek vermek gerekirse mesela 80 yasimda olecegimi bilsem 6 senesini devrimlerini tamamlayip, rayina oturtabilmesi icin ataturk’e, 3 senesini bize birkac eser daha birakabilmesi icin schubert ve mozart’a, 2 senesini de son bir film cekebilmesi icin kieslowski’ye bagislardim.
 • kadınlar ömründen verir zaten. eşine, çocuğuna...
 • kimseye vermem
 • tegabun 14.ayet: ey iman edenler! eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar da vardır. onlardan sakının. ama affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, kusurlarını örterseniz, bilin ki, allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

  tegabun 15.ayet: doğrusu mallarınız ve çocuklarınız sizin için bir imtihandır. büyük mükâfat ise allah´ın yanındadır.

  tegabun 16.ayet: o halde gücünüz yettiğince allah´a isyandan kaçının. dinleyin, itaat edin, kendi iyiliğinize olarak harcayın. kim nefsinin cimriliğinden korunursa işte onlar kurtuluşa erenlerdir.

  tegabun 17.ayet: eğer allah´a (rızası uğruna) ödünç verirseniz, allah onu sizin için kat kat arttırır ve sizi bağışlar. allah çok mükâfat verendir, ceza vermekte acele etmeyendir.

  tegabun 18.ayet: görülmeyeni ve görüleni bilendir. üstündür, hikmet sahibidir.