şükela:  tümü | bugün
  • kimseyi kırmayayım düşüncesiyle yaşayan insanların dramıdır. maksimum düzeyde nezaketini koruyan kişi, empati olayını fazla abartır, "ayıp olmasın" anlayışıyla gereğinden fazla şeyi hoşgörür. bu davranış biçimi bir süre sonra kişinin karakterinin bir parçası olur, herkes tarafınından kişinin normali bu kabul edilir. fedakarlığı bıraktığı anda, bencillik yaptığı düşünülür. başkasına ayıp etmesin diye kendisini harcar. bununla da kalmaz, kendinden bildiği ailesini, arkadaşını harcar.

ve bu hikaye yorgun biter.
  • genellikle duyarlı ve duyusal kişilerde görülen hatalı bir davranıştır. böyle davranabilmek için özetle, sağduyulu olmak gerekir ve eğer sağduyuluysanız, muhakkak adalete inanan birisinizdir.

o gün kesinlikle gelir ki; inceliğinize alışmış bir densiz sizin bile kaldıramayacağınız bir adaletsizlik yapar, siz de tavrınızı koruyarak yalnızca hakkınızı savunmaktan geri durmadığınız için ömrü hayatınızda hiç yaklaşmadığınız " saygısızlık " ile yaftalanırsınız.

ama can çıkar huy çıkmaz demişler, napalım.
  • uçaktan atlasa, yer çekimine ayıp olur diye paraşüt açmayabilecek kişilerdir böyle yaşayanlar.
    iyi insanlardır ama yine de az sevilirler, dışlanırlar.
  • dur aşkım ben kendimi sikerim sen hiç yorulma
  • doğru olduğunu düşündüğüm davranış türüdür. bu davranışı çevrenizdekilere karşı istikrarlı bir şekilde sürdürebilecek kadar sabırlıysanız, bir süre sonra insanlar kendilerinden utanıp insan ilişkilerini sorgulamaya başlar. bu yöntemle bana karşı davranışlarını büyük ölçüde değiştirdiğim insanlar olmuştur.

ama bunu becerebilmeniz minik bir ayrıntıya bağlıdır: aptal ya da enayi olduğunuz için değil, sığlığı ve bayalığı benimsemediğiniz, bilgi ve zekanızla itin götüne sokup çıkarma kapasitesine sahip olduğunuz halde o yöntemi tercih etmediğinizi hissettirmeniz gerekir. yok eğer tüm bunlara rağmen karşınızdaki ahmaklık yapmaya devam ediyorsa bir kereliğine yerin dibine sokup orada bırakmanız yeterli olacaktır. en azından sizden sonra o insanla iletişim kuranlar rahat eder.

tüm bunlar tecrübeyle sabittir. çoğunluğu oluşturan hödüklerden olmayın. asıl o zaman kendinize ayıp edersiniz.
  • biraz zahmetli ama kârlı bir yatırımdır. uğruna kendimize ayıp ettiğimiz başkasının buna değip, değmeyeceğini anlayabiliriz. ileride zarar verme ihtimali olan, düşüncesiz, sorumsuz birinden kurtulabiliriz. o başkası her şeyin farkındaysa ve bize aynı şekilde karşılık veriyorsa; etrafımızda muhteşem bir insan var demektir.
  • (bkz: #66722470)
  • elalem ne der?cilerdeniz hepimiz.
    tanım:yaşadığını sanmaktır
  • denge cok onemli denge, ya tamamen onlara ayip ediyorum, ya tamamen kendime ayip ediyorum, her turlu terbiyesizin tekiyim, ilk durum seni bencil ikincisi karaktersiz yapar.