şükela:  tümü | bugün
  • beyaz geceler kitabındaki ikinci oyku.karısı kendisini aldatan bi adamla,capkın serseri bi gencin sans eseri iki kez biri bi apartmanın onunde,digeride yatagın altında karsılasmalarını anlatan ya kotu cevrilmis,ya da boktan bi oyku.ozellikle soylu adamın en zor durumlarda bile gence,aman efendim siz ne bicim konusuyonuz,delikanlı agzınızı toplayan diye alakasız cıkısları insanı cıldırtıyo,genc elemanda cıldırıyo gerci,ama bi turlu cakmıyo yumrugu.
  • görüntünün 3 ayna sisteminde yakalı çok kapalı bir gelinlik olarak dikilmesi.
    (bkz: öteki)
  • öykünün kahramanının daha henüz ikinci paragrafında yaptığı konuşma kitap ele rastgele alınmış olsa bile kişiye hemen bir "aha dostoyevskininmiş bu" çektirir...

- size rahatsızlık verdiğim için beni bağışlayın..gördüğünüz gibi bir ruhsal bunalım geçiriyorum, mazur görün lütfen...
  • ikilem ve belirsizlikler içerisindeki bir adamın - kürklü adam - bu ruh hali içerisinde iken yaptığı akıl almaz hareketlerini, dostoyeski'nin o an yaşarmışcasına, kaleminden kağıtlararına aktarması ile hayretler içerisinde kaldığım muhteşem ötesi bir öyküdür.

yıllar geçsede bu öyküden unutamayacağım, unutmadığım tek kelime, kürklü adamın, genç adama karşı olan ilginç hareketlerinin sebebini anlattığı şu cümledir;

- size rahatsızlık verdiğim için beni bağışlayın. ben, şey, gerçekten bilmiyordum. siz sanırım beni bağışlarsınız… görüyorsunuz ki bir ruhsal bunalım geçiriyorum.

günlük hayatta yaşanılan belirsizlikler sonucu saçma işlere kalkışıp, mevcut durumunuda, daha da beter edip, daha da karmaşık bir ruh haline bürünen insanlar için yazılmıştır, bu öykü.
  • kıskançlık gibi kemirici bir tutkunun pençesine düşmüş, varlıklı bir balkon göbeklinin, hastalık boyutlarındaki evhamlarla karısının peşi sıra düştüğü komik hikayeleri anlatan öykü. dostoyevski bize gösteriyor ki, en büyük erdem dürüstlük müdür ? yoksa kıskançlık mıdır ? bunun cevabını vermek okurlara düşüyor.
  • tam böyle uzatıp ballandırılıp, tv filmi ayarında, düşük gişeli sinema filmi çekmelik dostoyevski hikayesi.

bu zamana kadar nasıl yapılmamış şaştım.
  • film ya da baska bisey degil; tiyatro oyunu olarak izlemek istedigim dostoyevski eseri.
  • dostoyevski'nin kıskançlıkla ilgili trajikomik öyküsü.

bence kıskançlığın ve dolayısıyla öykünün özeti şu cümlede saklı:
    ''görüyorsunuz ki ruhsal bunalım geçiriyorum.''

ayrıca yatak altında saklanma muhabbeti bana hüseyin rahmi gürpınar'ın mürebbiye'sindeki aynalı dolap mevzusunu hatırlattı. *