şükela:  tümü | bugün
  • genelde ortadoğu ülkelerinde yaşayan insanlarda görülen bir arzu, ya da bir çeşit içgüdü diyelim. tahminimce süreç şu şekile işlemektedir;

    tehlikeli bir ortamda yaşadığının bilincinde olan birey, (bkz: bir ortadoğu ülkesinde yaşamak), güvende olmanın&hayatta kalmanın tek yolunun güçlü olmak olduğunu fark eder, ve güçlü olmayı kendine takıntı haline getirir. artık bu birey için güçlü olduğunu hissetmek, güvende hissetmek anlamına gelmektedir. ve ne zaman huzursuzlansa güvende olduğunu hissedebilmek için çevresindeki zayıf insanlar üzerinde otorite kurmaya, onların özgürlüğünü kısıtlamaya, onlardan daha güçlü olduğunu bu şekilde kendine kanıtlamaya çalışır. ne zaman birinin özgürlüğünü kısıtlasa kendini daha güçlü, daha önemli ve daha güvende hisseden birey artık bir çeşit canavara dönüşmüştür; sadece yakın çevresi ile kalmayıp sokakta gördüğü yabancı üzerinde dahi otorite kurmaya ve onun özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmaktadır.
  • beraberinde çok büyük bir özgüven gerektirir. yetişkin bir birey için neyin iyi, neyin kötü olduğunu ondan daha iyi bildiğini ve hatta onun hayatına müdahale etme hakkına sahip olduğunu iddia etmek her yiğidin harcı değildir nitekim.
  • cehaletle doğru orantılıdır.
  • anadoluda yaygın bir arzu. bende olmadıysa kimsede olmasın arzusu. din kisvesi altında, içinde kalmışlık. merak etme beybi, dinin olmasaydı da o "bazı" şeylere ulaşamayacak ve asla o bazıları gibi olamayacaktın. bunu kabul et. sen kötü bir insansın. salt kötüsün. başkalarının mutsuzluğuyla mutlu olmaya çalışan kara kalpli bir mahlukatsın.