şükela:  tümü | bugün
  • katip başı * olan kişi.
    (bkz: bas yazar)
  • noterde çalışan şef pozisyonunda, imza atan, onay yetkili kişi. başkatip şeklinde bitişik yazıldığında tarafımca başka tip olarak algılanıp suratına dikkatlice bakılmıştır. cosmopolitan veya diğer kadın dergilerinde, sex hayatları hakkında fikir danışılan onca meslek grubuna ait kişi varken, hiçbir zaman bir başkatipe soru sorulduğu, fikir danışıldığına rastlanmamıştır. mesela "sex hayatınızı renklendirmenin yolları" başlıklı bir yazıda, (mehmet, yaş 28, fotoğrafçı) veya (selin, yaş 35, reklamcı) gibi meslek sahibi kişilerin başlarından geçenlere yer verilir ama, (yaşar, yaş 34, baş katip) imzalı bir anıya rastlanmaz. belki de bu insanlara araba devri, vekalet, imza sirküsü vs. gibi konular danışıldığı için, sex konusunda fikir alma ihtiyacı duyulmamaktadır.
  • bir zamanlar adliyede ki yazı işleri müdürlerine ''başkatip'' denirdi, sonra bu tabir yasalardan çıkartıldı ve yazı işleri müdürü denilmeye başlandı..
  • noterde çalışanları (aslında baş katiplik noterlerle özdeşleşmiştir ama hala başka kurumlarda da baş katip ünvanlı kadrolar olabilir, emin değilim), diğer personele göre haliyle daha iyi para kazanırlar. hatta yerine göre ortalamanın az da olsa üzerinde gelirleri olabilir. hatta 5.20' lere falan binenleri de görülmüştür. noterlik, birçok konuda biraz temsili bir makam gibidir zira hemen hemen tüm işleri baş katipler yaparlar (aslında bu da gayet normal, zira noter, noter olmadan önce farklı bir görev yapıyorsa alım-satım-tasdik zart zurt işlerden anlamıyor olabilir, bir çoğu da bunu kabul ederler zaten), bu yüzden çevreleri genellikle çok geniştir. hatta büyükşehirlerde çalışanlar dışındakilerin hemen hemen memleketteki tüm oto galericileri, emlakçıları hatta emniyet mensuplarını, avukatları vs. tanıdıklarını, hatta birçoğuyla da ahbap olduklarını gözlemleyebilirsiniz. hatta işbu entry içinde en çok hatta kelimesi geçen entry de olabilir.
  • noterliklerde forsu noterden daha fazla olan iş bitirici insandır. ekseriyetle orta yaş üstü, hafif asabi olur. yıpranmış görünür. noterde işlem yapabilmek için kendisiyle iyi geçinmek gerekir.
  • genel profilleri, yapılacak işte milyonda bir risk görmeleri halinde bile işlemi gerçekleştirmekten cayan bir yapıdır. avukatla gidip işin içinde en ufak bir sakınca olmadığını ve yapılan işlemin tamamen hukuk çerçevesine dayandığı göstermenize rağmen kafalarına "risk var" yazdılar mı; kalem oynattıramazsınız. onun için gidilecek noter seçilirken, başkatibin niteliğine bakılarak karar verilmelidir. çünkü noterlerin kendileri bile, işlemin yapılıp yapılamayacağına başkatibe bakıp karar veriyorlar maalesef.
  • diplomaside de bir ünvan.