• alış verişlerde nakit kullanımı sıfırlanmadığı sürece, tahakkuk ya da tahsilat sırasında yapılması zorunlu bir işlemin sonucudur.

şirketler/kurumlar bu işlemden kar elde etmez, bir müşteriye 0,50 tl kadar borç olarak yansırken, diğer müşteriye 0,50 tl kadar alacak atılır. bu nedenle toplam yuvarlama tutarı, dönemsel 0'a yakınsar.

tek müşteri özelinde, temmuz faturasına yansıtılan 43 kuruş, sonraki faturaya alacak olarak yansıtılacaktır. uzun vadede, yuvarlama kaynaklı borç/alacak, hiç bir zaman 0,50 kuruşun üzerine çıkmayacak, yine uzun vadede toplam meblağ 0'a yakınsayacaktır.

sonuç olarak, yuvarlama, hiç bir fatura içerisinde 1 tl yi aşmaz, mantıklı kurulan bir sistemde, kurumla aranızda 50 kuruşun üzerinde yuvarlama kaynaklı borç/alacak bulunamaz. ancak bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak, 0,50 tl den daha büyük dertlere yol açabilir.

edit: imla ve ek bilgi: yuvarlama, bir hizmet karşılığı alınan bir bedel olmadığından kdv hesabına dahil olmaz. tüketim bedeli-diğer bedeller-kdv-önceki faturalar kaynaklı yuvarlama toplandıktan sonra oluşan tutarın ondalık kısmı üzerinden hesaplanır.
  • buradaki olay sandığınız gibi geçirme değil maalesef. *
    bilmiyorum tek bir fatura üzerinden mi açıldı bu başlık ama, faturalardaki yuvarlama çift yönlüdür.
    kuruşlar hangi tarafa yakınsa o tarafa doğru eksi ya da artı olarak yuvarlanır. genele bakıldığında da herhangi bir bakiye kalmaz.
    bir akıllı, ya da bir gerizekalı siz değilsiniz merak etmeyin.
  • resmen adamlar bizi yuvarlıyorlar.
  • (bkz: doğal gaz)
  • yuvarlama demişsin ama bu bildiğin iteleme.
  • edit: yazılan giriler ışığında önceki dönem faturalarını da inceledim. yuvarlama -10, -30 kuruş şeklinde de yapılıyormuş. yanlış alarmmış.
    faturayı incelerken hayretler içerisinde kaldığım durum. ankaralı yazarların bunu gündeme getirmemesi de ayrıca şaşırttı.
    fatura
    1 milyon abonesi olsa ayda en az 500 bin yuvarlama adı altında toplanıyor vay be.
  • olmayan rezalettir. bu ay -0.33 yuvarlama almış biri olarak söylüyorum. https://eksiup.com/p/t9513455xswo
  • diğer faturadan o tutar düşülecektir.
  • gelecek ay da o zaman allah razı olsun başkent doğalgaz'dan milyonlarca kişiye indirim yapıyorlar diye başlık açın aq. beyler paranızı kazandınız, hayata yeni atılıyorsunuz anladık, bu kadar belli etmeyin.
  • yalnız güzel yuvarlamışlar.
hesabın var mı? giriş yap