• olay başkentgaz'ın ön ödemeli sayaçlarda var olan kredilerin yeniden zamlı fiyat üzerinden değerlendirip para talep etmesidir.

örnek verirsek,
    farzedin ki kış sonu 300 birim peşin olarak gaz aldınız, ama bunu kullanmadınız ve sayaçta kaldı. başkentgaz elemanları her ay gelip kontrol ediyorlar, kullandığınız miktar varsa bunu tekrar zamlı tarife üzerinden hesaplayıp aradaki fark kadar sizi borçlandırıyorlar. tekrar gaz almak istediğinizde o fark kadar az gaz yüklüyorlar.

bunun adı ne? tabi ki soygun. sen bir ürünü o günkü güncel fiyatından satmışsın ve o gün parasını peşin olarak almışsın. sonra bu ürüne bir kaç ay sonra zam gelince bu sefer zamlı fiyat üzerinden tekrar utanmadan farkını istiyorsun.

yani bir cep telefonu almışsın 5.000 liraya. bir sene sonra oldu 10.000 lira. telefonu satan firma bir sene sonra kapını çalıyor ver 5.000 lira daha ver diyor, çünkü ürüne zam geldi. işte başkentgaz'ın da tam olarak yaptığı bu.

o zaman bu yavşaklar da henüz kullanmadığım gaz için benden peşin aldıkları paranın faizini ödesinler!

tabi kanunları bir şekilde kendi lehlerine eğip büktükleri için yapabileceğimiz bir şey yok.
    sadece buraya net olarak yazıyorum. aldığınız o haksız kazanç haram zıkkım olsun size. tabi ülkede muhalafet sadece bir süs bitkisinden ibaret olduğu için bu konular gündeme falan gelemiyor.
  • -parayı lidyalılar buldu.
    -verginin vergisini türkler buldu.
    -aylar önce peşin olarak sattığı bir ürün için tekrar para almayı da başkentgaz buldu!

mesele şu ki aynı şeyi mahalledeki market yapsa oracıkta linç edilir, ama bunlar başkentgaz, çeşmenin başında oturuyorlar. hükümet gazın musluğu bunların eline vermiş. yarın gaz tüketmediğin için de senden para istese gene ödemeye mahkumsun.
    millet zaten sindirilmiş. bir boka yaramayan bir muhalefetle birleşince istedikleri gibi at koşturuyorlar.

yahu, zam geldi diye aylar önce satılan bir ürün için tekrar para tahsil etmek nasıl bir utanmazlık, nasıl bir soygundur biri bana anlatsın lütfen.
  • ülkeye doluşan üst düzey profesyonel soygunculardan yalnızca biri olan bir şirketin gerçekleştirdiği hadisedir. başlık çok nazik olmuş, başkentgaz'ın hepimizi do... sk...mesi cuk otururdu.
    gelelim hikayeye;
    bugün 150tl'lik gaz aldım postaneden. bunun 1,5tl'si postaneye gitti ki onlar da ayrı öpüyor bu hizmet bedeli nanesiylede işte konumuz bu değil.
    18,13tl kdv.
    genel toplam 118,86tl.
    ödenecek olan 150tl
    karta yüklenen gaz miktarı 70,0970000000m3.
    postanedeki görevliye sordum, arda kalan 40tl'ye ne oldu, diye? başkentgaz'a gidin, dedi kız haliyle, nereden bilecek?
    basıp gittim başkentgaz'a. kuyruklar, kavgalar, bağrışlar, çağrışlar avada çuşuyor. boş bir gişe vardı hemen o gişeye giderek postaneden aldığım evrağı gösterdim. 150tl'lik gaz aldım, karta 70m3 yüklendi, 118tl ödemiş gibi gözüküyorum neden böyle? dedim. ne oldu benim 40tl'me? diye ekledim.
    efedim epeydir gaz almıyormuşsunuz, zamdan önce yaz boyu aldığınız gazlara ve bugüne dek kullandığınız miktara zammın yansıması. zam farkı alıyoruz yani. o efendim, dedi görevli gülerek. yukarıdaki arkadaşın da bahsettiği gibi, zam öncesi aldığım gazlara ve hatta mart ayında bozulduğu için sayaç değişimi olmuştu, o sayaçta kalan yaklaşık 50m3 gazım, temmuz ayındaki gaz alımımda karta yüklenmişti, ona bile zam farkı yapmışlar! yani zamdan 3-4 ay kadar öncesine kadar tükettiğim ve aldığım tüm gazları, zamlı tarifeden fiyatlandırarak bu gaz alımımda üstüne eklemişler. yine yani, zam öncesi m3'ü 1tl, diyelim. zam sonrası 1,5tl olsun. zam öncesi 3-4 aylık dilimde 1tl'den aldığım gaz m3'üne 50 kuruş daha ekleyerek fiyatalama yapıpı, o farkı da ilk gaz alımımda kitlemişler!
    çok acayip! hem de çok acayip! bu elemanlar gibisi kainata gelmemiştir! eşi benzeri yok yani adamların! mehmet cengiz, milletin amına koyacağız, dediğinde biz gerçekten anlamamışız adamı ve ciddiyetini! sahiden koyuyorlar! hem de bağırta bağırta koyuyorlar!
    bu da şikayetvar'da rastladığım benzer durumlardan biri.
  • enflasyon nedir dolar kuru nedir bilmeyenlerin haksız kazanç yok dediği yolsuzluk.

bilal'e anlatır gibi anlatıyorum,

o gün ben bir asgari ücret vererek 1000 metre küp gaz aldım diyelim. şimdi başkentgaz diyor ki senin o aldığın gazın fiyatı 1.5 katına çıkmış aradaki farkı ver. iyide ben o günün parası ile sana bir asgari ücrete denk gelen ödeme yapmışım. aradan bir yıl geçmiş ve türk lirası değer yitirmiş. her şeyin fiyatı artmış ve sen bugünkü asgari ücrete karşılık gelen parayı istiyorsun. benim sana verdiğim para bugünkü bir asgari ücrete denk geliyor. o zaman sen neyin farkını istiyorsun namissiz.

o zaman sen de geçen yılki değerden benim paramı iade et, ben de sana bugünkü fiyatından sana tekrar ödeme yapayım.

ulan sanki ülkede bir tek gaza zam gelmiş enflasyon sıfır.

yavşak herifler benim paramı bir yıl faize yatırıp üstünden para kazanmışlar bir de bunu düşünen yok.

peki doğal gazın fiyatı düşseydi bunlar gelip bize arti para iadesi yapacak mıydı?
  • tam rezillik sozlukte cok ilgi gormemis, baskent gaz hem parayi aliyor isletiyor, kullaniyor hemde fiyat artarsa aradaki farki alirim diyor oh ne ala. on odemeli sayaclari kullanmak resmen su durumda enayilik.
  • aslında haksız kazanç yok. ilk giren ilk çıkar(fifo) var. yani sen 300 birim gazı zamlı fiyat gelmeden aldıysan ve zam geldikten sonra kullanmaya devam edersen aradaki farkı çıkarıp sana veriyor. çünkü ankara da iki tip sayaç var faturalı ve kartlı sayaç. sen zamsız fiyattan çayır çayır yakıp kullanırken, faturalı sayacı olanın ne günahı var. ben başkentgaz'ın haklı olduğunu savunmuyorum ama bununda yapılması gerekiyor.
  • "asli görevi yurttaşların ısınma ihtiyacını karşılamak olan başkentgaz, dönemin belediye başkanı melih gökçek'in şaibeli uygulamaları ile gündemden hiç düşmedi.

özelleştirildi.

2013 yılında yok pahasına torunlar gyo'ya satıldı. patronların özelleştirmeler yoluyla kamu yatırımlarına çöreklenmesinin tipik örneklerinden birisi oldu.

torunlar gyo yönetimi altında kirli ilişkileri deşifre oldu. bir vergi kaçırma yöntemi olarak kızılay üzerinden ensar vakfı'na yapılan tam 8 milyon dolarlık "bağış" uzun süre tartışıldı.

ön satışlı sayaç uygulaması ile binlerce aboneyi mağdur etti. sayaç ücretleri, dolum bedelleri ile faturalar şişirildi.

sayaçlardan gaz arzı kesildi, borcunu ödeyemeyen yurttaşlarımız bir de açma kapama bedeli ile yeniden borçlandırıldı.

ön ödemeli sayaçlara fiyat farkları çıkarıldı.

bugün faturalarımızın yüksek olmasının temel nedeni dağıtım şirketlerinin kârlarıdır. patronlar zenginliklerine zenginlik katarken halkımız her geçen gün fatura yükü altında eziliyor.

bunun adı açıkça soygundur. bu soygunu durdurmak için kararlıyız.

patronların kârı sırtımızda yük olmasın diyoruz.

insanların ısınma ihtiyaçları merkezi olarak planlansın, işsizlerin, emeği ile geçinenlerin, öğrencilerin, emeklilerin, esnafın ısınma ihtiyacı ücretsiz olarak sağlansın diyoruz.

borçlar silinsin, gazı kesilen tüm sayaçlar yeniden açılsın diyoruz.

tüm bunları gerçekleştirmek için başkentgaz derhal devletleştirlmelidir diyoruz."

tkp ankara il örgütü
  • (bkz: #97748855)

e çüş. kartlı aboneliğin amacı zam gelmeden peşin peşin ödeyip almak değil mi? bu soygun eşyanın tabiatına aykırı
  • iyi parti konya milletvekili fahrettin yokuş'un meclis'te gündeme getirdiği konu:

https://twitter.com/…kus/status/1228385824443633664

alıntı:
    "soygun düzenini böyle kurdunuz ki epdk da bunu destekliyor"
hesabın var mı? giriş yap