şükela:  tümü | bugün
  • bence kendi potamizin ustune bir oyuncu oturtalim rakip sutlarini kaleci gibi cikarsin. boylece hic sayi yemeyiz. sen bence bunu bir dusun.
  • cuma mesai saatlerinin sonu mutlulugundan osura osura buldugum bugdir. hazir yurolig baslamis d*rant gavatinin sahne alacagi nba de yaklasiyorken aciklayayim.

simdi top rakipte demi atak yapiyorlar bi tane adamimizi rakip sahada tutariz 4 kisiyle savunuruz basketi yedigimiz anda topu adamimiza atariz o da rakip potada bekliyor olacaktir zaten boylelikle butun ikilikleri atariz rakipte ataklarinin yuzde doksan besini atsa bile butun ataklari sayiya cevirecegimiz icin mac bizim olur.

nasi fikir abisi?
  • mantıklı karşılığı şu olabilir; basketbol topu hentbol topu değil. ribaundu alan oyuncuya pivotumuzla kısa süreli baskı uygularsak top bizim alanımıza gelene kadar atletik kısalarımız çoktan savunmaya yerleşir. basketbol sahası 26 metre. iki oyuncumuzun sağ ve sol forvette beklediğini düşünürsek bu baskı süresi içinde 18-19 metrelik bir alanı 3-4 saniyede koşabilirler diye düşünüyorum. bir de şu var, ribaundu alan uzunların genellikle el hassasiyeti çok düşük oluyor. mesela ömer aşık'ın tüm sahayı geçebilecek bir pas atabileceğini düşünmek fazla iyimserlik olur. hatta lebron buna benzer pas attığında haftanın asisti falan oluyor, cidden kolay bir olay değil bu pas şekli. amerikan futbolunda bir terimi vardı, unuttum onu.

bir başka açıklama ise 5'e 4 hücumda her takım istediği şutörünü topla buluşturabilir. profesyonel basketbol oynayıp iyi şutör diye tabir edilen oyuncular boş bir şekilde yakaladıklarında 8/10 gibi bir isabet oranını rahatlıkla yakalayabilirler.

bunlara ek olarak basketbol her alanında da beraber oynanan bir takım sporudur. savunma işin amele kısmıdır birçok oyuncuya göre. top eline değmeyen basketbolcular sikerim böyle işi diyip santrafor oynamaya başlayabilir, evet santrafor, başlığın sahibi anlasın diye.

edit: yukarıda sözünü ettiğim pas touchdown pasıymıs. yazmamdahasksiiri bilgilendirdi.
  • vermezsem olmaz editi, (bkz: baran 14 yaşında arkadaşları ona einstein diyor)

bahsi geçen mevzu zaman zaman taktiksel olarak yapılan bir şey olmakla birlikte devamlı yapılmasının zararı ise takım savunmasının oldukça yıpranmasına sebep olacağından 100 sayı atılsa bile 120 sayı yenilecek olmasıdır.

not: in obra we trust
  • kendi potasının altından o ilk pası atacak adama yapılacak baskı ile savunmanın yerleşmesi sayesinde o taktik yalan olur. vay be boby knight gibi adamım.
  • adam haklı amk. bir mantıklı karşıt argüman yok.
  • basketbola ofsayt kuralının gelmesi ile çözülecek bug
  • cherry picking olarak tanımlanan ve herhangi bir cezası olmasa da sportmenliğe aykırı olan taktik.
  • adam süper haklı bence. biriniz de belgeli konuşun amk, "şundan şundan dolayı olmaz" deyin. ancak safi goygoy yapıyonuz. ülke voleybolu sizin yüzünüzden gelişmiyor! .

hatta ben bu güzel taktiği bir adım ileri taşıyorum; bizden bir adam 3 sayı çizgisinin hemen gerisinde dursun. biri de başlık sahibinin önerisindeki gibi pota altında dursun. topu önce üçlükçüye verelim. o atarsa ne âlâ, atamazsa da pota altındaki alır tamamlar. hem 2 sayı, hem de ribaunt. kaymaklı kadayıf.

savunmada kalan 3 arkadaşda öyle çok fazla şeetmesinler ya. nasıl olsa 2'lik garanti, 3'lük plase.

süper taktik beyler. bununla ben bile uşak sportif'i nba şampiyonu yapabilirim.
hesabın var mı? giriş yap