şükela:  tümü | bugün
 • basketbol'da temel olarak 5 tane oyuncu pozisyonu bulunmaktadır. pozisyon numaraları, kısaltmaları ve karşılığı olan ingilizce ve türkçe isimleri şöyledir:

  1 - pg - point guard - oyun kurucu
  2 - sg - shooting guard - skorer gard
  3 - sf - small forward - kısa forvet
  4 - pf - power forward - uzun forvet
  5 - c - center - pivot

  her pozisyonu ve bu pozisyonlarda oynayan oyunculardan beklenenleri şöyle özetleyebiliriz

  1 - pg - point guard - oyun kurucu:
  oyun kurucu oynanacak olan seti gösteren ve hücumu yönetmesi beklenen oyuncudur. topu hücum sahasına taşımak ve oyunu kurmak oyun kurucunun görevidir. bu yüzden bu oyuncu genellikle takımının en iyi kat yapan (bkz: dribbling) ve pas atan oyuncusudur. bir basketbol takımın başarılı olabilmesi için bu pozisyonda oynayan oyuncunun iyi olması, yani pozisyonun hakkını vererek oynaması kilit bir rol oynar. bulunduğu kupa ya da ligde şampiyonluğu hedefleyen bir takımın sıfır hataya yakın bir oyun oynayan kaliteli bir oyun kurucuya ihtiyacı vardır. bu pozisyonda oynayan oyunculara örnek vermek gerekirse, nba'den john stockton, jason kidd, steve nash, türk olarak da orhun ene, levent topsakal, kerem tunçeri sayılabilir.

  2 - sg - shooting guard - şutör gard:
  şutör gardın da aslında oyun kurucuya benzer görevleri bulunmaktadır, ama bu oyuncunun topu hücum sahasına taşıması beklenmez. bu oyuncuya off guard da denilir.oyun kurucu kadar topu ellerinde tutmasalar da, oyunu kurmasalar da iki pozisyonu da oynayabilcek özellklere sahip olmaları beklenir. oyun kurucu ile şutör gard arasındaki en büyük fark şutör gardın genellikle takımın en çok sayı üreten oyuncularından biri olmasıdır. bu pozisyonda oynayan oyunculardan, oyun kurmaları değil de, kendilerine yaratılan pozisyonlar üzerinden uzak mesafeli sutlarla sayı bulmaları beklenir. özellikle oyun kurucu ve sutör gard pozisyonlarının ikisini de çok iyi oynayan oyuncular en tehlikeli oyunculardır. bu pozisyonda oynayan oyunculara örnek vermek gerekirse, nba'den majesteleri micheal jordan, kobe bryant, reggie miller, türk olarak da ibrahim kutluay, harun erdenay, serkan erdoğan sayılabilir.

  3 - sf - small forward - kısa forvet
  kısa forvetlerin isimlerinde "kısa" olması kendilerinin fiziksel olarak kısa oldukları anlamına gelmez. neredeyse uzun forvet ve pivotlar kadar uzunlardır ama onlara göre daha atik ve hızlı olmaları beklenir. temel olarak top hakimiyeti ve skor üretme özellikleri ile bilinirler. uzun forvet ve pivotlardan sonra reboundlara en cok katkı yapması gereken pozisyondur. bu pozisyon genellikle sahadaki en yetenekli oyuncu ile doldurulur; çünkü çok yönlü, basketbolun tüm kısımlarının oynandığı pozisyondur. bu pozisyonda oynayan oyunculara örnek vermek gerekirse, nba'den larry bird, julius erving, scottie pippen, türk olarak da hidayet türkoğlu, alper yılmaz, volkan aydın sayılabilir.

  4 - pf - power forward - uzun forvet
  uzun forvetler pivotlar kadar uzun olmasalar da onlar kadar güçlü oyunculardır. ribaunt takibinde agresif olmaları beklenir. sayılarının cogunu low post(çemberle çemberden 2 metre uzakta olan bölge arasında) bulurlar. savunma kısmında pivotlar kadar caydırıcı olmaları beklenmese de iyi bir uzun forvetin boyalı alan savunmasında etkin olması beklenir. bu pozisyonda oynayan oyunculara örnek vermek gerekirse, nba'den charles barkley, karl malone, tim duncan, türk olarak da mirsad türkcan, kaya peker, kerem gönlüm sayılabilir.

  5 - c - center - pivot
  basketbolun hem savunma hem de hücum kısımları açısından çok önemli bir pozisyondur. bu pozisyon oyuncuları çember yakınında yüzü ve sırtı çembere dönük oynayabilen oyuncudur. takımın en uzun boylu, en iri yapılı ve en güçlü oyuncuları genellikle bu pozisyonu oynar. çok iyi ribaunt alabilmelidir. ayaklarını çok iyi kullanmalıdır. yakın mesafeden sayı yapmaları beklenir. savunma kısmında ise blokları ile boyalı alanda bir tehdit oluşturarak kolay sayı atılmasını engellemelidir. bu pozisyonda oynayan oyunculara örnek vermek gerekirse, nba'den majesteleri shaquille o'neal, kareem abdul-jabbar, wilt chamberlain, dwight howard, türk olarak da tamer oyguç, hüseyin beşok, mehmet okur sayılabilir.
 • çok işime yaradı bu bilgiler.
  ellerine sağlık
 • 1 numara - oyun kurucu : oyunu kuran ve takımı yöneten oyuncudur. bu oyuncu pozisyonuna nba'den, kyrie irving, stephen curry, rajon rondo, türkiyeden ise ender arslan, kerem tunçeri ve kenan sipahi örnek verilebilir.

  2 numara - şutör gard : genelde takımın en fazla sayı üretmesi ve dış atış yüzdesi fazla olması gereken oyuncudur. bu oyuncu pozisyonuna nba'den, kobe bryant, james harden, klay thompson, türkiyeden ise sinan güler, melih mahmutoğlu ve ömer onan örnek verilebilir.

  3 numara - kısa forvet : genelde atletik olmaları gerekir vede her özelliklerden bulunması gerekir (örneğin, oyun kurabilme, dış atış, smaç vb..). bu oyuncu pozisyonuna nba'den lebron james, kevin durant, carmelo anthony, türkiyeden ise emir preldzic, cenk akyol ve cedi osman örnek verilebilir.

  4 numara - uzun forvet : pivot ile arasında pek bi fark yoktur. boyları genelde 2.05'den uzun olur. pivot ile arasındaki tek fark uzun forvetin dış atış kullanabilmesidir. bu oyuncu pozisyonuna nba'den kenneth faried, kevin love, blake griffin, türkiyeden ise kerem gönlüm, barış hersek ve ersan ilyasova örnek verilebilir.

  5 numara - pivot : hem hücumda hem de savunmada başarılı olmaları gerekir. dış atış kullanmazlar. genelde boyları ortalama olarak 2.11'dir. en iyi yaptıkları iş blok koymak ve smaç basmaktır. bu oyuncu pozisyonuna nba'den anthony davis, dwight howard, shaquille o'neal, türkiyeden ise ömer aşık, enes kanter ve semih erden örnek verilebilir.