şükela:  tümü | bugün
 • duran trafikte gereksiz yere ayagını debriyaja basacak sekildebekleten siz sayın suruculer! sıyırmalar basladıgında sasırmamanız gerekir, cunku baskı balatasını yemissinizdir
 • biten baskı balatanın yenisi ile değiştirilmesiyle aracınızın size f1 aracı gibi gelmesine şaşırmamalısınız. zira bugün bunu yaşadım.
 • dik bir yokuşta kalkmaya çalıştığınızda gelen kokunun kaynağı olan parça
 • baskı balatasının aşınıp aşınmadığının kontrolü:

  1. motor çalıştırılır.
  2. el freni çekilir.
  3. ikinci vitese takılır.
  4. sanki arabayı hareket ettirecekmiş gibi kavrama yapılıp abartmadan gaz verilip ayak debriyajdan çekilir.

  motor stop ediyorsa baskı balatanız cillop gibidir. yok eğer motor stop etmiyorsa servise gitmeniz önerilir.
 • motor ile yuruyen aksam arasindaki en kritik parcalardan biridir, ege baski balatasi asinmis ya da bitmis ise aractan beklenen ceki$ alinamaz, gerekli kavrama i$ini yerine getiremedigi icin motor tarafindan uretilen guc tekerlere iletilemez ve arac gereksiz yakit yakmi$ olur.

  baski balatasinin bittigi ve degi$tirilmesi gerektigini nasil anlarsiniz

  - vites bosta iken gazi kokleyin ve devir gostergesini izleyin, motorun normal sartlarda yuksek devirlere kadar ciktigini gozlersiniz oysa, araci vitese takin ve normal seyir halinde devam edin 2. viteste gazi kokleyin eger arac bagiriyor ve 3000 devrin uzerine cok gec cikiyor ya da cikmiyor ise ya da,

  - arac duragan vaziyette iken 2. vitese takin yava$ yava$ ayaginizi debriyajdan kaldirin ve gaza basmayin, saglam bir baski balatasi aracin yurumesini saglayacaktir, arac yurumuyor ya da zor yuruyor ise balata bitiktir

  - motor viteste seyir halindeyken bagiriyor ve vites istiyor ise baski balatasi bitiktir.

  - ilk kalkis anlarini izleyin araciniz ozellikle 1600cc den buyuk bir motora sahipse ani kalkislarda sorun cikarmayacaktir eger kalkis gec ve sarsintili ise baski balatasi bitiktir.

  baski balatasinin omru motor gucu ve kullanima gore degisebilir ancak yukaridaki sorunlardan birkacini ya$iyorsaniz muhtemelen artik degi$tirilmesinin zamani gelmi$tir, az yakit tuketimi ve verim icin geciktirilmeden tuketilmesi gerekir ayrica ruh sagliginiz icin de $arttir bagiran ama yurumeyen bir arac sinir bozabilir.
 • baskı balatası veya debriyaj balatası denen bu mereti değiştirmesi hayvan gibi masraflı bişeymiş. parçaların kendisi zaten pahalıymış. işçiliği de uzun sürüyomuş ve zahmetliymiş. (kaynak: oto tamircisi hüsrev usta)
  sabit bir noktaya bakarak kendi kendime tekrar ettiğim bu gerçeklere malesef bugün vakıf olmuş bulunmaktayım.
  ağzıma sıçtın baskı balatası. seni hiç unutmıycam baskı balatası..

  (bkz: balatayı sıyırmak)
 • otomobillerde olmayan parça. debriyaj sisteminde baskı vardır, balata vardır ancak baskı balatası diye bir şey yoktur. tubeless lastiğin ağızdan ağıza dubleks lastik haline dönüşmesine benzer şekilde, baskı-balata da baskı balatasına dönüşmüştür.
 • (bkz: hakan balta)
 • belirli bir ömrü vardır, bir süre sonra biter. tamamen bitip yolda kalmadan önce çok yukarıda kavramasından anlaşılıp değiştirilmesi iyi olur. aksi halde başka diğer parçalara da zarar vererek masrafı artırır.
  mezuniyet töreni dönüşü gece vakti başıma geldi. bir anda debriyaj pedalı kayboldu ayağımın altından, içeri kaçar gibi oldu. taksicinin tavsiyesiyle kontak kapalıyken vitesi bire alıp kontağı açarak tamircinin önüne kadar götürdüm zar zor.