şükela:  tümü | bugün
 • baskı balatasının aşınıp aşınmadığının kontrolü:

  1. motor çalıştırılır.
  2. el freni çekilir.
  3. ikinci vitese takılır.
  4. sanki arabayı hareket ettirecekmiş gibi kavrama yapılıp abartmadan gaz verilip ayak debriyajdan çekilir.

  motor stop ediyorsa baskı balatanız cillop gibidir. yok eğer motor stop etmiyorsa servise gitmeniz önerilir.
 • hede, zımbırtı, zamazingo gibi uydurma bir kavramdır.
  maalesef debriyaj sistemine atıfta bulunmak amacı ile uydurulmuştur.

  aslı, baskı plakası + balatadır.
  zaman içinde baskı/balata'ya dönüşmüş, sonrasında da tıpkı ispansiyel örneğinde olduğu gibi baskı balatası oluvermiştir.

  debriyaj, motorun gücünü vites kutusu aracılığı ile tekerleklere aktarıp aktarılmayacağının, ya da aktarılıyor ise, ne kadarının boşa gidip, ne kadarının aracın hareket etmesi için kullanılacağının kararını veren bir ara elemandır.

  motorun krankına bağlı bir volan vardır. bu volan, aşikar işlevinin yanısıra ayrıca debriyaj sisteminin (motordan başlayıp sayarsak) ilk ögesidir.
  (volanın üzerinde bir de pilot bilyası vardır (bkz: pilot bearing) ama konumuzla çok ilgili değil, ihmal ediyorum.)
  volandan sonra balata, ardından da şu meşhur baskı plakası gelir.
  baskı plakası, aslen dairesel bir dökme demir parçadır ve halka şeklindedir. ortasında çelik bir halka ile hapsedilmiş, merkezden dışarı doğru yayılan, parmak şeklinde yaylar vardır.

  sistem yerine monte edildiğinde ve üzerinde bir yük yoksa, bahsi geçen bu dairesel dökme demir halka ortasındaki yaylar marifeti ile balata üzerine yüzlerce kilogramlık bir güç uygular. bu da, balatanın hem volana, hem de baskı plakasına deli gibi tutunması ve motor gücünün aktarılması sonucunu doğurur.

  buraya kadar tanımladık, ama devam edelim...

  volan, balata ve baskı plakasının tam ortasından prizdirek denilen vites kutusu şaftı geçer. (bkz: input shaft)
  bu input shaft üzerinde, baskı plakasının hemen arkasında ise, hidrolik ya da mekanik güç yükseltici bir düzeneğe bağlı ayırma bilyası / rulmanı (bkz: release bearing) (bkz: throwout bearing) bulunur.

  sürücü debriyaja bastığı zaman bu bilya bağlı olduğu çatal vasıtası ile baskı plakasının orta kısmına baskı uygulayarak yaylarını esnetir. esneyen yaylar baskı plakasının balata üzerindeki baskısını azaltır, ya da tamamen ayırır.

  hadi bir de amme hizmeti yapalım:

  kırmızı ışık vs gibi, aracın hareket etmediği zamanlarda aracı viteste bırakıp ayağınız debriyajda beklerseniz, işte bu ayırma bilyasının üzerine dehşetengiz bir yük bindirmiş olursunuz. bir yandan da motor çalıştığı için hareket de vardır. en fazla 30-40 saniyede nar gibi kızartırsınız garibimi. içindeki gres kızar, köpürür, akar gider.
  bu işi alışkanlık haline getirirseniz, bir süre sonra arkadaş ortamlarında arabadan gelen o meşum zarıltıdan bahsetmeye başlarsınız.

  o parça var ya o parça, en fazla 40-50 liradır, ama dünya üzerinde hiçbir usta sadece o parçayı değiştirmez.
  cart diye kitler size "baskı balatası"nı.
  boşa atın şunu işte.
 • motor ile yuruyen aksam arasindaki en kritik parcalardan biridir, ege baski balatasi asinmis ya da bitmis ise aractan beklenen ceki$ alinamaz, gerekli kavrama i$ini yerine getiremedigi icin motor tarafindan uretilen guc tekerlere iletilemez ve arac gereksiz yakit yakmi$ olur.

  baski balatasinin bittigi ve degi$tirilmesi gerektigini nasil anlarsiniz

  - vites bosta iken gazi kokleyin ve devir gostergesini izleyin, motorun normal sartlarda yuksek devirlere kadar ciktigini gozlersiniz oysa, araci vitese takin ve normal seyir halinde devam edin 2. viteste gazi kokleyin eger arac bagiriyor ve 3000 devrin uzerine cok gec cikiyor ya da cikmiyor ise ya da,

  - arac duragan vaziyette iken 2. vitese takin yava$ yava$ ayaginizi debriyajdan kaldirin ve gaza basmayin, saglam bir baski balatasi aracin yurumesini saglayacaktir, arac yurumuyor ya da zor yuruyor ise balata bitiktir

  - motor viteste seyir halindeyken bagiriyor ve vites istiyor ise baski balatasi bitiktir.

  - ilk kalkis anlarini izleyin araciniz ozellikle 1600cc den buyuk bir motora sahipse ani kalkislarda sorun cikarmayacaktir eger kalkis gec ve sarsintili ise baski balatasi bitiktir.

  baski balatasinin omru motor gucu ve kullanima gore degisebilir ancak yukaridaki sorunlardan birkacini ya$iyorsaniz muhtemelen artik degi$tirilmesinin zamani gelmi$tir, az yakit tuketimi ve verim icin geciktirilmeden tuketilmesi gerekir ayrica ruh sagliginiz icin de $arttir bagiran ama yurumeyen bir arac sinir bozabilir.
 • baskı balatası veya debriyaj balatası denen bu mereti değiştirmesi hayvan gibi masraflı bişeymiş. parçaların kendisi zaten pahalıymış. işçiliği de uzun sürüyomuş ve zahmetliymiş. (kaynak: oto tamircisi hüsrev usta)
  sabit bir noktaya bakarak kendi kendime tekrar ettiğim bu gerçeklere malesef bugün vakıf olmuş bulunmaktayım.
  ağzıma sıçtın baskı balatası. seni hiç unutmıycam baskı balatası..

  (bkz: balatayı sıyırmak)
 • http://www.powerlabs.org/images/clutch.jpg

  solda duran ve uçan daireye benzeyen parça baskı, sağda duran ve diske benzeyen parça ise balatadır.

  gerçekten de baskı balatası diye bir parça yoktur. en azından tam adı bu değildir. debriyaj baskı balatası diye söylendiğinde akla daha yatkın oluyor gibime geldi. değiştirileceği zamanlarda set olarak değiştirilmesi tavsiye edildiğinden dolayı böyle bir isim verilmiş olabilir. balata kısmı sürtünmeden dolayı aşınmaya maruz kaldığı için zamanla biter ve değiştirme ihtiyacı doğar. baskı kısmı ise, üzerinde sürekli bir basınç olduğundan dolayı yayları* deforme olur, dolayısıyla onu da değiştirmek mantıklı bir harekettir.

  debriyaja basıldığında ortada duran küçük yuvarlak parça yayları geri iterek balatanın üzerindeki yükü kaldırır. vites değişimi sonrasında debriyaj bırakılır ve balata üzerine tekrar yük biner. arada oluşabilecek sarsıntılar ise balata üzerindeki yaylar vasıtasıyla minimum seviyelere çekilir.

  luk, valeo, bosch, delphi gibi firmalar başlıca balata üreticileri arasında yer almaktadırlar.
 • otomobillerde olmayan parça. debriyaj sisteminde baskı vardır, balata vardır ancak baskı balatası diye bir şey yoktur. tubeless lastiğin ağızdan ağıza dubleks lastik haline dönüşmesine benzer şekilde, baskı-balata da baskı balatasına dönüşmüştür.
 • omrunu tukettikten sonra uzun sure degistirmezseniz diski cizer, sonra da dislileri yer. arabanin kirmizi isikta titremesinin sebebi de bu baski balataymis. yetkili servis 1500 tl dedi, ozel servis 1000 tl. sanayide 700'e degistirdiler. arac opel astra.
 • değiştirmesi zahmetli olduğu için genelde ustaların fiyat bakımından kitlemeyi tercih ettikleri mekanizmadır. bir kaç yerden fiyat alın ona göre yaptırın. beşinci viteste 3000 devirde 110'u gören araç şimdi aynı hıza 2300 devir seviyelerinde ulaşıyor ve ilk aldığım gün gibi sürmesi hem keyif hem de güven veriyor. değiştirmeden önce iki üç ustadan fiyat teklifi alın biraz maliyetli gibi dursa da sanırım 10 15 bin kilometrede mazot tasarrufundan kendini amorti edecek gibi duruyor.

  benden tavsiye, aracınızın ömrü için sonuna kadar bitmesini beklemeden değiştirin. benim aracımda birinci viteste hafif bir silkeleme geri viteste de carlama (caaaaaaaarrrrt) yapıyordu. tamamen bitmesini beklemeden değiştirdim rahata kavuştum.

  emeği geçen tüm ustaların eline sağlık...
 • duran trafikte gereksiz yere ayagını debriyaja basacak sekildebekleten siz sayın suruculer! sıyırmalar basladıgında sasırmamanız gerekir, cunku baskı balatasını yemissinizdir
 • biten baskı balatanın yenisi ile değiştirilmesiyle aracınızın size f1 aracı gibi gelmesine şaşırmamalısınız. zira bugün bunu yaşadım.