• bugün sadece parça fiyatı olarak (kit olarak satılıyor sadece balatayı alamıyorsunuz) kıçıma 2200 tl'nin kaçmasına sebep olan zımbırtı*. 400 de işçilik.

bitik durumda olduğu zaman aracı vitese takarsınız, devir saati yükselir motor bağırır ancak araç eskisi gibi hızlanmaz. daha da kötüsü iyice bittiği zaman benim gibi uçmakdere yolunda dimdik yokuşta aracı birinci viteste bağırıp dururken ve yokuşu ıkına ıkına çıkıyor durumdayken bulabilirsiniz. o yüzden önemli bir parçadır. benimki tam 90 bin km'de iken bitti, aracın ilk sahibi ben olsaydım ve istanbul trafiği görmeseydi belki biraz daha fazla dayanabilirdi bilmiyorum.

yapıldıktan sonra edit: vay be, meğer arabada ne debriyaj varmış ne de beygir gücü. hem debriyaj pedalı pamuk gibi oldu hem de aracın çekişi, gidişi arttı. yakıt tüketimi de bir tık düştü sanki. çıkan baskı balata ve yeni aldığımı görünce vay be dedim, eskisi resmen erimiş. çok şükür volana zarar vermemiş tam zamanında gelmişsin dedi usta. yeniden aşık oldum aracıma diyebilirim. tabi fiyat açısından yazık oldu ama arabamı tekrar kazandım diyebilirim.
  • gün geçtikçe değiştirmesi daha maliyetli hale geliyor. toyota auris mmt şanzımanlı aracım için aisin marka orijinal baskı balata setini 9 bin liraya aldım. volan ise 10 bindi. görsel volanı böyle görüp tam kalbime inecekken 1500 tl'ye revizyon oldu. görsel işçiliği, şanzıman yağı, hidroliği derken toplam 14.500 e çözdük işi.
  • 2012 mitsubishi colt'un baskı balatası işçilik dahil 21.800 tl ye yetkili servisinde değişmiştir. ekonomi çok güzel.
  • bir arabayı birden fazla kisi kullaniyorsa ve diğer kisiler arabanın calışma mantigini kavrayamamış insanlar ise kesinlikle baski balatanin bittigini gösteren emareler görüldüğünde değiştirilmesi gerekiyor. yoksa yolda kalirsiniz(başıma geldi oradan biliyorum, yolda kalan ben degilim ama uğraşan ben oldum)

hareket halindeyken gaza bastiginizda araba sanki vites bostaymis gibi bagiriyorsa değiştirme zamani gelmiştir. yoksa arabanın çalışma mantigini kavrayamamış biri arabayı bağırta bağırta yokuş yukarı çıkmaya çalisir ve balatayi komple bitirir. sonra cekici ile arabayı servise götürmek zorunda kalirsiniz.
  • sanılanın aksine eskisini çıkartıp yenisini yerine koyması 1dk sürüyor, asıl isçilik gerektiren kısım tüm parçaları sökerek sanzımanı arasında değişecek kadar yer açmakta.

bir de mutlaka orjinal veya fabrikanın taktığı valeo v.b markaları kullanmak gerekir iki kuruş ucuza aldığınız baskı balata sizi yarı yolda bırakır misliyle masraf çıkarır.
  • 0 km olarak almış olduğum fiat punto 1.3 multijet aracım 140000 km ye gelmesine rağmen hala orjinal baskı balatası durmaktadır. neymiş kullanım çok önemliymiş…
hesabın var mı? giriş yap