şükela:  tümü | bugün
  • özellikle insignia 1.6tlerde 2 yağ bakımında bir değiştirilir biraz sert kullanımda her yağ bakımı olarakda güncellenir
  • 2012 model yarı otomatik auris için değişim bedelinin (parça+işçilik) merak ettiğim hede.
  • işçilik 400
    parça 525
    hyundai accent

yani fena girdi. dikkat edin sizede girmesin
  • bugün sadece parça fiyatı olarak (kit olarak satılıyor sadece balatayı alamıyorsunuz) kıçıma 2200 tl'nin kaçmasına sebep olan zımbırtı*. 400 de işçilik.

bitik durumda olduğu zaman aracı vitese takarsınız, devir saati yükselir motor bağırır ancak araç eskisi gibi hızlanmaz. daha da kötüsü iyice bittiği zaman benim gibi uçmakdere yolunda dimdik yokuşta aracı birinci viteste bağırıp dururken ve yokuşu ıkına ıkına çıkıyor durumdayken bulabilirsiniz. o yüzden önemli bir parçadır. benimki tam 90 bin km'de iken bitti, aracın ilk sahibi ben olsaydım ve istanbul trafiği görmeseydi belki biraz daha fazla dayanabilirdi bilmiyorum.

yapıldıktan sonra edit: vay be, meğer arabada ne debriyaj varmış ne de beygir gücü. hem debriyaj pedalı pamuk gibi oldu hem de aracın çekişi, gidişi arttı. yakıt tüketimi de bir tık düştü sanki. çıkan baskı balata ve yeni aldığımı görünce vay be dedim, eskisi resmen erimiş. çok şükür volana zarar vermemiş tam zamanında gelmişsin dedi usta. yeniden aşık oldum aracıma diyebilirim. tabi fiyat açısından yazık oldu ama arabamı tekrar kazandım diyebilirim.
  • teknik terimler kullanmadan sizlerin anlayacağı türden biraz kendisinden bahsetmek istiyorum. arızaları ve kullanım tarzınıza göre uzun ömürlü olması için yapılması gerekenler vesaire.

öncelikle bu arkadaşın adı baskı balata değildir, ikisi farklı şeyler. baskı ayrı balata ayrı oluyor yani. birde bunların merkezine yerleştirilmiş olan bir bilye vardır, sanayideki adı prizdirek, debriyaj bilyesi.

baskı arıza yapabilir ama balata biter. bilyenin arıza yapması ya balatanın bitmesi durduk yere olan bir şey değildir ve aylar öncesinden belli olur. ilk başlarda debriyaja basınca bir tık tık tık sesi başlar hafiften rölantide hissedilen, ardından demir sürtme sesleri eşlik etmeye başlar ki bu son günlerinde ortaya çıkan bir belirtidir. en sonunda bir gün debriyaja bassanız bile araç vitese girmez ama stop halde girer. kavrama iyi ama araç vitese girmiyorsa bilye dağılmıştır. stop edip vitese atıp çalıştırıp gidebilirsiniz ama dağılan bilyeler şanzıman kavanozu içerisinde atom parçacıkları gibi savrulup sağa sola çarparlar. ciddi arızalarda kavanozun parçalanma ihtimali bile vardır. araç vitese giriyor fakat gaza basınca sanki boşta gibi gitmiyorsa balata bitmiştir.

balatanın bitmeye başladığını nasıl anlarız diye sorarsanız;

- aracınız günden güne belirginleşen titreyerek kalkma problemi başlar.
    - debriyaj pedalının kavrama noktası yukarı doğru çıkmaya başlar.
    - araç ani gaz tepkileri göstermez ve devirlenmez.
    - rampa çıkarken motor devri bazen bir anda yukarı çıkıp iner. sanki patinaja girmiş gibi.
    - vites geçişleri zorlamaya başlar. eski yumuşaklık hissi kaybolur.
    - bu belirtilerin bazılarını vermeden akşam park ettiğiniz arabanız sabah yerinden hareket etmeyebilir. böyle bir durumda balatadan ziyade tel kopması, çatal arızası, alt ya da üst merkez ve hidrolik sorunlarına yönelinir.

bu noktada şunu belirtmek isterim ki, bazen yeni balata da hiç sorun yokken kaçırmaya başlayabilir. bunun sebebi baskı balata sistemine yağ bulaşması olabilir. her halükarda sistemin sökülmesi ve yağ keçelerinin kontrol edilmesi gerekir.

baskı arızaları;
    - şemsiyeler kırılabilir ve işlevini yitirebilir.

uzun ömürlü olması için;
    - ayağınızı kesinlikle debriyaj üzerinde tutmamalısınız. en ciddi balata bitiren etken budur.
    - ikinci viteste kalkmayın.
    - debriyajdan ayağınızı hızlı bir şekilde çekmeyin vites değiştirirken.
    - vites geçişlerinde motor devrinin rölantiye düşmesini beklemeden geçişi tamamlayıp ayağınızı debriyajdan çekmiş olun. olun ki iki taraf da eşit devirde dönerken birbirini karşılasın.
    - bekleme yaparken debriyaja basılı tutmayın. bu balatayı yemez ama sürekli olarak şemsiyelere baskı yapar ve zamanla oralarda bir yerleri bozarsınız.
    - arabayı yığdırmayın. iki vites birden düşüp debriyajdan ayağınızı çekmeyin.
    - pedalın altına bir şeylerin (paspas gibi) girmediğinden emin olun.
    - yarım debriyaj yaparak trafik lambalarında ya da rampalarda beklemeyin.

en önemlisi de kalitelisi bir baskı balata kullanmaya özen gösterin. balatanın bitmesi tamamen sizin sürüş tarzınıza kalmış bir şey.

yeni bir baskı balata takıldıktan sonra bir müddet aracınızın sanki baskı balata bitiyormuş gibi belirtiler vermesi normaldir. kısa bir süre sonra performansı en iyi şekilde alırsınız. ayrıca bu dönemde hafif yanık kokusu da oluşabilir kaliteye göre.

çok aşırı soğuk havalarda sabahları ilk hareket esnasında titreyerek kalkma normaldir. bir müddet yol aldıktan sonra normal haline geri gelecektir.

marka tavsiyen nedir diye sorarsanız, öncelikle aracınızın orjinal parçası, kendiniz alırsanız "luk" diyebilirim. ben baskı balata montajı yaptığım tüm araçlarda hep bu markayı kullandım ve şikayet almadım denilebilir.

detaylı bilgi için #121627668