şükela:  tümü | bugün
  • maddi veya manevi tehdit yada sömürüde bulunmak.
  • kumaş, naylon, kağıt yada cilde, basma suretiyle şekil yada yazı tatbik etmek.
  • mevcut, hali hazırda yapılmakta olan başka bi baskıyı bastırmak içinse mazur görülebilir bi eylemdir. mevcut bi baskı hali bi baskıcının da mevcut olduğu anlamına gelir. mevcut baskıcının baskısını sona erdirmek adına ona baskı yapmak, doğal ve hatta gereklidir çünkü amacını baskı yoluyla gerçekleştirmeye çalışan, baskı usulünden anlıyor demektir. baskısını güncel dünya koşullarında daha uygulanabilir usullerle sonlandırmaya çalışmak, baskıyı sonlandırma çabasının baskıcı tarafından bir diğer baskıyla sonlandırılmaya çalışılmasına yol açar. elimizde baskıyı sonlandırmak için tek seçenek kalır: "baskı yapmak"

somut bi örnek veriyim; şindi bi baba var mesela, kızına baskı yapıyo "başını kapatıcaksın lan!" diye. bu babaya "kızının başını kapatmasını istemiyceksin lan" şeklinde karşı-baskı yapmak mazur görülebilir bi durumdur mesela. tabii olayı değerlendirmede farklı parametreler illa ki devreye girer, sorarız: "kim yapıyo baskıyı, niye yapıyo, sonucu ne olur?" fekat örneğimizde "e kızın başını kapatması farz ama ck ck ck" türevi kafa karıştırıcı iddiaları yok saydık. maksat daha iyi anlaşılsın.
  • zorlama yoluyla istediğini ele geçirmeye çalışmaktır.
    yıldırma politikasıdır. yeni girdiğim şirkette mesela en insan ilişkileri zayıf ne merhaba diyen ne gülen zalim müşteriyi bana pasladılar. herkes kavga etmiş herifle.
    sipariş almak kendimi hatırlatmak için her sabah sekizde arıyorum. en sonunda patladı adam kardeşim ben bir şey olunca seni arayacağım ne arıyorsun gibisinden sözler söyledi.
    ama gün içinde yine arayıp sipariş verdi. aslında vermedi. ben aldım. bu piç kurusu sürekli arıyor bir daha aramasın bari düşüncesinin meyvesi.
    ama sorun yok. zor insanlarla yumuşatmayı iyi bilirim. onu poğaça kıvamına getirene kadar devam...