şükela:  tümü | bugün
  • yönetmen can evrenolun 1 ocak 2016'da türkiye'de vizyona girecek bol ödüllü korku filmi.

kısaca konusu; 5 polis, gece devriyesi esnasında gelen destek çağrısı üzerine inceağaç'a doğru yollarını değiştirirler. kısa bir süre sonra kendilerini eski bir osmanlı karakolu harabesinin karşısında bulurlar. cehnnemin dibine kadar uzanan bir kabus onları beklemektedir...

[http://www.baskinthemovie.com/ http://www.baskinthemovie.com/]

facebook sayfası
  • önce baskın ismiyle tanıtılan, sonra her türk korku filmi gibi ikinci bir isim* takılan film. can evrenol gibi batı kodlarıyla gözünü eğitmiş genç yönetmenlerin yerelliği önemsemesi elbette önemli ama dere boyu kavaklar falan derken fazla arabeskleşti durum sanki. türk kodlarını keşke bu kadar oryantalistleşmeden işleseydi. mesela bir zamanlar anadolu'da buram buram bir türk filmi olmasına rağmen arabeskleşmez. henüz baskın'ı izlemedim, yani tumturaklı bir korku filmi mi yoksa b filmi tadında bir şey mi bilemiyorum ama evrenol, kısalarından sonra beklentiyi çok daha yukarı çekmişti bana kalırsa.
  • can evrenol'un ilk uzun metraj film çalışması olup resmi facebook sayfası budur: https://www.facebook.com/…1635599180027356/?fref=ts filmden fotoğraflar, videolar, basın açıklamaları vs. bu sayfadan takip edilebilir. bu da twitter sayfası: https://twitter.com/baskinthemovie

filmi 1 ocak 2016'da gösterime girdiği zaman seyredebileceğiz ki duyurulduğuna göre ilk kez bir türk korku filmi amerika'da da vizyona girecek.

kısa film halinin fragmanını 2014 gio'da seyredebilmiştim. uzun metrajlı halini seyretmeyi heyecanla bekliyorum açıkçası. evil dead'den şerbetli bünyelere ilaç gibi gelebilecek dozunda bir mizah ve ziyadesiyle dehşet beklentisi içerisindeyim. seyredip göreceğiz.

filmin teaserı: https://www.youtube.com/…atch?v=alsr5anruqg&feature (kullanılan şarkının filmin adına gönderme taşıması güzel detay*

filmin fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=m5x0xqglmek
  • ilk defa cin teması olmadan bir türk korku filmi seyredeceğiz diye umutlandıran film. 1 ocak'ta vizyona giriyormuş. gidilmesi gereken bir film. fragmanını beğendim. bakalım filmde ne göreceğiz?
  • gore'nin sanatla buluşması. mekanlar, kostümler , atmosfer harika. beyin yakan bir film. herkese hitap etmez. türünün meraklılarına hazine. müzikleri nefis. türkiye'de bir ilk.
  • konusu, zaman zaman klişeleşmesi, finali vs. tartışılır ama gore türk filmi ilk kez izledim ve de o yüzden ben beğendim sanki. cinli filmlerdeki "böh" tarzı yüksek sesli korkutma çakallığını kullanmamışlar. bu baya iyi. korkutmaktan ziyade psikoloji bozmayı hedeflemişler sanki. normal insanlara göre diil. aileyle izlenmez. ota boka gülen seyirciyle de izlenmez ama sinemada izlemek öyle bi şey işte seçemiyosun birlikte film izleyeceğin insanları. gülmeyin arkadaşım bi de güldüğünüz şey de küfür. bir gülersin iki gülersin geçer. mallar
  • hayal kırıklığı.senaryo diye bir şeyin olduğunu söylemek güç.sanki senarist ve yönetmen filmin başlarında ayrılmak zorunda kalmışlar da sanat ve görüntü yönetmeni filmi tamamlamak zorunda kalmış.

ha 'kardeşim gore filmler böyle çekilir bildiğin korkular gibi olmaz' derseniz eyvallah ,bu durumda filme gidecekler bunu bilerek gitmeli çünkü film özellikle 2. yarı çok sıkıcılaştı aksine olayların kopması ve hareketlenmesi gerekirken.

---spoiler---
    baştaki muhabbette tarantinovari eğlenceli bi sahne olmasını çok isterdik ama mesela polisin arabasına aldığı kadının erkek çıkmasını bile baştan tahmin ettik.
    ---spoiler---
  • uzun uzun okumak isteyene: bkz

özet geçersek: can evrenol ilk film için hiçkimsenin kalkışmadığı bir işe kalkışarak harika bir iş çıkarmış. senaryosunu ne kadar beğenmesem de, keza eğreti bazı konuşmalar da var ama adam sanat yönetmenliği ve gore bakımından cidden iyi iş çıkarmış. türk insanı böyle saçma bir durumda kaldığı zaman ne olabiliri iyi yansıtmışlar. atmosfer, renkler, kan, vahşet çok başarılı yapılmış, tebrik etmek gerek.

bir de filmin bana göre bir başarısı da şu: türkler isterlerse harbiden iyi korku ve gore filmi yapabilirler. sadece bunu istemeleri ve özenmeleri gerek. can evrenol amerikan ortalıklığı ile bunu iyi yapmış. 1-2 eksik hariç kesinlikle başarılı bir çalışma olmuş.

long story short... gidin ve bu deneyimi yaşayın. özellikle dabbe'den bayılan tayfaya ilaç gibi gelecektir.
  • yerli korku filmi izlememe rağmen ilk kez türk korku filminin fragmanını beğendim ve olumlu yönde eleştiriler de aldım. izleyip göreceğiz bakalım.
  • taze izlemişken yorumlarımı yapayım.

gore film seven bir insan değilim zaten gore film sevenleri de anlamıyorum. senaryoya yediremedikten sonra kan vahşet anlamsız kalıyor. öyle bakıyorsun ekrana milletin içini oyarlarken. filmde de buna benzer duygular yaşıyorsunuz sembol ve mesaj varsa da anlamadım açıkçası.

--- spoiler ---

mesela kurbağalar neyin nesiydi baştan sona neyi simgeliyordu bilmiyorum.

filmin açılış sahnesinin tüm senaryonun iskeletini oluşturduğu filmlerden olmaya çalışılmış ama kurgu buna müsait değil. havada kalıyor.

restorant sahnesinde 5 tane polisin muhabbeti o kadar iğrenç ki karakterlerin hepsi ölecek filmin sonunda diye mutlu oldum. yavuz adlı salağın gözlerini oyarlarken hiç içim acımadı mesela. zaten ülkecek polisten nefret ettiğimiz için karakterlerle duygusal bir bağ kuramıyorsunuz.

remzi başkan ve arda karakterleri arasındaki ilişki abi kardeş olarak verilse de remzi'de paranormal bir şeyler olması, arda'yı korumaya uğraşması falan hep havada kalan şeyler zaten filmin odak noktasındaki mekanda ne olup bitti anlamak mümkün değil sırf kan ve vahşet olsun diye tuhaf bir tarikatın milleti kesip biçmesi ne bileyim grup sex yapması falan, yahu allahını seven üstüme senaryo atsın dedim filmin ikinci yarısı boyunca.

filmdeki polisler kesinlikle polis değil. filmin en gerçekçi yanı bu olmuş, türk polisinin cidden meslekten alakasız korkak ve işe yaramaz tipler olmasını iyi yakalamış yönetmen. ellerinde silah olan 5 polis var ve kör, ayakta duramayan, ne idüğü belirsiz 10 tane eciş bücüş salak karşısında çığlık atıp kaçmaktan başka bişey yapamıyorlar.

filmin başından beri ortalarda gezen cübbeli güdük piç kurusu ve onun ayin yapan yaratıklarının ne olduğu hakkında herhangi bir fikri olan varsa aydınlatsın beni lütfen. bunların remziyle ilişkisi ne amaç ne filmin konusu ne?

daha fazla uzatmadan olmamış diyip bitiriyorum. kısa film olarak kalaymış daha iyi olacakmış sanki uzatınca bişeye benzememiş. efektine makyajına lafım yok görselliği iyi ama filmin başı götü yok. ben gittiğime de pişman oldum.

--- spoiler ---