• "kenan evrenin yazilmamis anilari" kitabini yazan 80 doneminde universitedeki gorevinden uzaklastirilan ogretim uyesi
 • bir başucu kitabı olan türk dış politikası'nın editörü, toparlayanı, ortaya çıkaranı..
 • kimlik ve azınlıklar konusunu kafamda unutamayacağım şekilde oluşturan hayatımda tanıdığım en iyi hoca. izmir ödemişli . net olmasına bayılıyorum. sabahlara kadar çalışıyormuş. bu arada eşinide tebrik etmek lazım. türk dış politikası kitabının da editörü.
 • tarihi materyalist felsefe ile yorumlayan bilim adamımız.

  son derece renkli kişiliği, nüktedanlığı, hazır cevaplığı ve engin kültürü ile öğrencilerinin saygısını ve sevgisini kazanmayı başarabilen ender hocalardandır.

  ancak kendisini asıl önemli kılan, çağının türk aydınının o en derin, o en bildik çelişkisini, en yoğun biçimde özümsemiş olmasıdır:

  bu çelişki, belki daha doğru bir ifadeyle bu "trajedi", aslında kapitalist ve feodal döneme özgü olan "seçkincilik" ile, modern çağın felsefesi materyalizme özgü "komünizm" arasında sıkışıp kalmaktan kaynaklanır. (bu çelişkiyi yaşayan sadece solcu aydınlarımız değildir: komünist ilkelerle son derece örtüşen islami kurallara saygılı müslüman aydınların hemen tümü, kültürel ve toplumsal alandaki kapitalist baskılar sonucu büyük kafa karışıklığı içindedirler.)

  bu çelişkiyi baskın oran için "trajedi" haline getiren husus, onun diğer "solcu aydınlar"ın tersine, son derece samimi olmasından kaynaklanır. yaptığı işe ve bilime olan sarsılmaz saygısından ötürü, gerçek bir yurtsever olmasına rağmen, tarihi olayları yorumlarken son derece cesur davranır. örneğin ilhan selçuk gibi "görmedim, duymadım, söylemem" oyunları oynamaz.
  "nalına da vurur! mıhına da!".

  onun bu "entellektüel cesareti", siyasi ve kültürel çelişkilerini eserlerine olduğu gibi yansıtır. bu nedenle, gelecek kuşaklar "20.yüzyıl türk aydını"nı tahlil ederken en çok baskın oran'ın kişiliği ve eserlerinden yararlanacaklardır kuşkusuz.
 • %80'den fazla olan oranlar. çoğunluk oyları vs.
 • radikalde zaman zaman cikan makalelerini ısrarla takip ettigim, analitik dusunebilen ve neden sonuc iliskilerini lafi dolandirmadan pat diye ortaya koyan adam...

  fikirlerim her zaman ortusmuyor yine de okuyorum.

  4 sene sonra: istanbul bagimsiz milletvekili adayi... desteklenmesi bu ulkenin gelecegi icin mutlak surette gerekiyor, tbmm'nin mutlak surette bir vicdan mekanizmasina ihtiyaci var.
 • sbf'in ilginç isimli hocalarından birisi.* amcaların yaşı göz önüne alındığında o dönemde bi sürü ahmet, mehmet, hasan gibi popüler isim varken niye bir baskın, bir oral*.. üstelik yanlış anlamalara da pek müsait isimler bunlar:

  - aa baskın oran çıkmış televizyona!..
  - nedir ki o? ekonomi terimi mi?
  - .!?
 • 24 nisan 2004 kibris referandumu sonuçlarını değerlendirirken trt ekranlarından, "denktaş'ı bu saatten sonra izin verin de ciddiye almayayım. zaten bu anlamsız süreci bize yaşatan bu insandır." diye demeç vermiş akıllı bir adam.
 • 1945'te izmir'de doğmuştur.saint joseph ve izmir atatürk lisesinden sonra siyasal bilgiler fakültesini bitirmiştir.sbf'de uluslararası ilişkiler asistanı olarak 1974'te doktorasını tamamlamıştır.yayımlanan kitapları şunlardır:
  az gelişmiş ülke milliyetçiliği
  kara afrika modeli
  atatürk milliyetçiliği
  türk yunan ilişkilerinde batı trakya sorunu