şükela:  tümü | bugün
 • sava$ta bir devletin butun kara, deniz ve hava kuvvetlerine komuta eden en buyuk komutan. ba$kumandan, serdar.
 • cumhurbaşkanının, türkiye büyük millet meclisi adına temsil ettiği kurum.
 • herseyi ile yakisan tek ve son kisisi hali hazirda bulunan bir rutbedir.. artik sifattir;
  (bkz: mustafa kemal ataturk)
 • türkiye'de sembolik. abd'de değil. (bkz: #16134837)
 • üniforması olmayan anayasal rütbe. inanın bir üniforması olsaydı rte hep bu üniforma ile dolaşırdı. şüphesiz o iş yalnız üniformayla da olmuyor.

  http://www.sozcu.com.tr/…28&cat_id=17&yazar_id=6201
 • türkiyede sadece bir sıfattan ibaret bir kavramdır. kurtuluş savaşındaki fiili durum hariç.

  türkiyede ordunun sevk ve idaresi genelkurmay başkanlığının sorumluğundadır. ordunun genel harekat tarzı hakkındaki yetki ise tbmm'nin tezkereleri vasıtasıyla bakanlar kurulundadır.

  ancak türk silahlı kuvvetleri hiç bir suretle tbmm'nin emri ve izni olmadan bir harekata kalkışamaz. çünkü ordu meclisin ordusudur.

  - kurtuluş savaşı döneminde yunanın sakarya üzerinden ankara'ya yaklaşması üzerine bu yetki, üçer aylık dilimler halinde ankara mebusu ve meclis reisi mustafa kemal paşa'ya özel bir kanunla devredilmiştir. paşa ise bu kanun kendisine verdiği yetkiye dayanarak, ağustos 1922'de tam on aydır fevzi paşa'nın ve kurmaylarının üzerinde hassasiyetle çalıştığı taarruz planını, yüksek komuta heyetinin*** olanca muhalefetine karşın uygulamış ve en nihayetinde 10 eylül sabahı izmir kordonunda arz-ı endam eylemiştir-
 • baskomutan cephede olur, ordusu ile birlikte ölümü yakindan hisseder.. facetime'dan halkini sokaga cagiran baskomutan mi olur aq..
 • kaynağı 1922 yılında yapılan son başkomutanlık yasası oylamasıdır. temmuz ayında yapılan oylamada mustafa kemalin açıklamaları ile başkomutanlık yasası suresiz olarak uzatılmıştır. bunun oncesindeki 1 yıllık surede yine mustafa kemalin önerisi ile 3 aylık periyotlarla uzatılması yoluna gidilmiştir. 1922 temmuz oylaması ile suresiz hale getirilmiş ve 1924 yılında yapılan anayasa değişikliği ile devlet başkanlığı altında konumlandırılmıştır. ozunde devlet başkanına anayasa ile tanımlanan sıfattır. ancak rutbesi olmaması nedeni ile semboliktir. rutbeli başkomutanlar ise mustafa kemal hariç orgeneraldir. mustafa kemalin rutbesi ise muşirdir. yani mareşal. ki turkiyede bu rutbeyi alan iki kişiden birisidir. rutbesiz başkomutanlar ise celal bayar turgut özal suleyman demirel ahmet necdet sezer abdullah gül ve rte. celal bayar milli mücadele kahramanlarındandır ancak asker olarak değil komitacı olarak çalışmış ve büyük yararlılıklar göstermiştir.