şükela:  tümü | bugün
 • yaz için bir gitar alıp çalmayı öğrenmek istiyorum. bütçem 300-500 tl arasında. kendim araştırdım açıkçası ama bu sadece fiyat bakma aşamasında kaldı. ilk olarak orta yollu bir gitarla başlayıp ileri aşamada geliştirmek istiyorum. bu konuda bilgisi olan yazar arkadaşların şu cahil insanı aydınlatması ve tavsiyelerini hem bana hem de benim gibi insanlara ulaştırması için açtım bu başlığı.

  haydi sözlüğün gitaristleri söz sizde!
 • moral bozmak gibi olmasın ama letgo'da sizin gibi gitar alıp çalmayı düşünen, zora gelince de vazgeçip gitarını satmak isteyenlerin verdiği yüzlerce ilan var.

  yeteneginizin olup olmadığına emin degilseniz 150~200 lira civarı ikinci el bir klasik gitar işinizi görecektir. bu seviye gitarlarda marka da çok onemli değildir.
 • ucuza kaçmayın,pahalı da olmasın. durumunuz el veriyorsa güzel bir marka seçin. ilerde canınız istediğinde satar paraya çevirir üzerine ekleyip başka model ya da marka alırsınız sorun olmaz.
  bana kalırsa en önemlisi; teller klavyeye ne kadar yakın ise o kadar rahat edersiniz. buna dikkat edin. zaten az iyi fiyatlı, markalı bir klasik gitar alacaksanız bu özellik genelinde fena değil.
  öğrenmek için işçiliği, malzeme kalitesi çok kötü olan en aşağı fiyat bir gitar alırsanız sizi öğrenirken yorar ve soğutur. tellerin klavyeye uzak ve yüksek olması henüz güçsüz olan el parmaklarinizla tellere basarken erkenden yorulmaniza ve elinize kramp falan girmenize sebep olacaktır. bu ne lan! diye gitarı bi kenara atıp bırakabilirsiniz sırf bu sebepten. hele bare denilen işaret parmağı ile tüm tellerin bir kerede basılarak diğer parmakların da gerektiği yerlere basmasıyla olan bazı akorlar vardır ki eliniz çok yorulur. düzgün ses de gelmez tellerden sinir olursunuz.

  kendinizin bakıp inceleyebilecegi, iyi markalardan, bulabilirseniz hatta ikinci el olsun kesinlikle.
  sıfır alıp garanti takıntısına girmenize lüzum yok. gitar yani bu insanlar çıkıp üzerine ziplamiyor. ikinci el alın, ama kendiniz de gitarı bir görün. bir bilen arkadaşla alın,sapına baksin, perdelerinden gelen seslerde cızırtı var mı yok mu baksın. burgulari akor tutuyor mu sağlam mı baksın.
  benim aklıma gelenler bunlar.
 • washburn, fender akustik gitar, ikinci el. 8-9 numara tel. klavye ayarı.
 • gitara başlamak isteyen şahsın hangi türü sevdiğine, ne tarz çalmak istediğine, ne kadar çalmak istediğine göre değişecek tavsiyelerdir.

  başlamak istiyorum ama devamı gelir mi emin değilim diyenlerdenseniz, valencia'nın başlangıç modeli klasik gitarlarının bir bozarını görmedim şimdiye dek. devam edip etmeyeceğinize karar verebileceğiniz, action'ı yüksek olmayan yani çalımı nispeten kolay olan, akort kaçırmayan gitarlar. bütçe olarak sıfırları 300-500 arası değişiyor. örnek şu model:

  https://www.mydukkan.com/…?id=33561&gid=5&oid=48038

  ikinci el olur derseniz, yine bu gitarın ikinci eline bakın, klasik gitar için daha fazla para vermek bu seviyede gereksiz.

  başlamak istiyorum ve devam edeceğim, tarz olarak akustik pop'a yakınım, yani 7-8 akor öğrenip şarkı söyleyeceğim diyorsanız, başlangıç seviyesinde jay turser akustik gitarlar tam fiyat/performans ürünleri. bütçe olarak 500-700 arası değişiyor sıfırları. klavyesi yine nispeten rahat, sesi de düşük seviye akustiklerdeki gibi aşırı boğuk değil. örnek şu alet:

  https://www.mydukkan.com/…?id=15123&gid=4&oid=22393

  ikinci el olur derseniz, göz zevkinize göre bu fiyatlara bir takamine ya da yamaha düşürmeye çalışın.

  şimdi, son olarak, gitarı solo çalmak için alıyorum, virtüöz kıvamına gelmek istiyorum derseniz, zaten sıçtınız, buna para dayanmaz. burada da ne tarz çalmak istediğiniz fark yaratacak ama en azından başlangıç seviyesinde değil. elektro gitarda kullandığınız amfi ve pedallar önemlidir, düzgün setup varsa gitarın yaratacağı fark minimal olacaktır. o yüzden elektro gitara başlayacak arkadaşlar, tarzlarından bağımsız olarak rahat çalabilecekleri en ucuz gitarı bulup amfiye yatırım yapmalılar.

  başlangıç için en iyi amfinin benim fikrime göre blackstar id core 10 olduğunu söyleyebilirim. şahsen blackstar id tvp 15 kullanıcısı olarak, bu fiyata aldığım tonlara bazen inanamıyorum. merak eden olursa video atayım onlar da inanamasın :) neyse, id core 10'un sıfırı müzik marketlerde 900 tl civarı, ikinci elini de bulabilirsiniz 500-600 liraya, dayanıklı aletler.

  başlangıç elektro gitarı ise, kullanıcının çalarken rahat edeceği herhangi bir gitar olabilir. ikinci el olarak uygun fiyata bulabilirseniz yamaha pacifica cidden güzel bir alet. profesyonel seviyede bile kullanılabilir bir kaç değişimle. ona bütçe yeterli gelmezse, sx markalı gitarlar şaşırtıcı şekilde etkiledi beni şimdiye kadar. gerçi onların ikinci elleri de olmuş 500-600, oha ulan. neyse, 1000 liraya blackstar + sx kurtarabilirseniz rahat 1-2 sene götürür sizi.