şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir işin veya bir şeyin başladığı yer.
 • geçince 20 milyon tl alinan yer*...
 • orijinal adı point of origin olan patricia cornwell kitabı.
 • başlangıç noktasını bilmiyorsan en iyinin nasıl bir şey olduğunu da bilemezsin. başlangıç noktası, ilerisinin nasıl şekilleneceğine dair ipuçları verir. yani her şeyi açık açık söylemez. heyecanı orada saklıdır. başlangıç noktası süreçleri mükemmel yapar. "bu iyi bir başlangıç" söyleminin aslı aslında, hep "en iyi" başlangıç olarak bilinmelidir. bitiş noktası çok kötü de olabilir. ama hep "en iyi" biçimde başlamıştır. çünkü bu süreçtir ve en iyi olduğu bir yer var ise o da başlangıç noktasıdır. hiçbir başlangıç noktası kendisinden sonra gelen herhangi bir süreçten daha iyi değildir. kimi zaman elma düşürür/kimi zaman ise herkesin ortasında küçük düşürür.
 • "hiçbir erkeğin başlangıç noktası şimdiki zaman değildir; her erkek yavaşça adam olur, çünkü geçmiş olmasaydı şimdi olmazdı. genç bir erkek henüz bir geçmiş elde edememiştir, bu nedenle şimdiki zamana da sahip değildir. o, kültür yaratamaz, sadece var olur*. kültür yaratmak, hayatının baharını devirmiş olgun insanların işidir." carl gustav jung - aspects of the feminine

  (bkz: verili)
  (bkz: yolların başlangıcı)
 • faruk eczacıbaşı'nın "daha yeni başlıyor" kitabından esinlenilerek hazırlanan bir forum sitesidir.

  bu site içerisinde var olan yeni gelişmelerin tartışıldığı ve başlıklar halinde açıklamaların yapıldığı hem gündeme hem de sektörel çalışmalara atıf yapılan sitedir.

  site linki: (bkz: www.baslangicnoktasi.org)
 • türkiye bilişim vakfı (tbv) başkanı faruk eczacıbaşı, her gün daha büyük bir ivmeyle hayatımıza giren teknolojik gelişmelerin getirdiklerini ve götürdüklerini ele aldığı daha yeni başlıyor isimli bir kitap yazdı. bu kitabın etrafında, aynı felsefe ile içinden geçtiğimiz büyük dönüşüme farklı bir gözlükle bakmaya, sorunlara çözümsüzlükle karşılık vermek yerine, çözümün parçası olmayı seçenlere yol arkadaşlığı vadeden başlangıç noktası adında genç bir platform oluşturuldu.

  manifesto ve içerik için buradan.
 • başlangıç noktası olarak her zaman aşağıdaki kurallara uygun hareket etmenizi rica ederiz.

  samimi ve her daim saygılı ve sabırlı olun.

  herkese ve her türlü farklı fikre açık olun: farklı kökenden ve kimlikten insanları memnuniyetle karşılayan ve destekleyen bir topluluk olmaya gayret ediyoruz. bu yaklaşım, herhangi bir ırk, etnisite, kültür, ulusal köken, renk, göç durumu, sosyal ve ekonomik sınıf, eğitim düzeyi, cinsiyet, cinsel tercih, cinsiyet kimliği ve ifadesi, yaş, büyüklük, aile statüsü, siyasi inanç, din ve zihinsel ve fiziksel yetenek gibi hususlarda, ancak bunlarla sınırlı olmaksızın, benzeri tüm konularda farklı olanlara ve farklı düşünenlere karşı saygılı olmanızı gerektirir.

  içerik sağlarken azami dikkati gösterin: çalışmanız ve sağladığınız içerik diğer insanlar tarafından kullanılacak ve siz de başkalarının çalışmalarından faydalanıyor olacaksınız. karşılıklı güven içerisinde yarattığınız içerik ve vardığınız sonuçlar diğer kullanıcıları etkileyeceği için, içerik sağlarken ve bir sonuca veya bir yargıya varırken, bunların sonuçlarını da dikkate almalısınız.

  kaynak gösterin: düşünce ve bilim, kümülatif ilerleyen süreçlerdir. basılı veya basılı olmayan ve elektronik olarak yayımlanan tüm akademik çalışmalar bizlere rehberdir. tümünden faydalanın. bunu yaparken de, kaynağın orijinal sahibine itibar etmeyi atlamayın. burası fikrin ve verinin yeni dünyanın en büyük hazinesi olduğuna inanan bir topluluktur; fikri mülkiyetin üzerine titreyin.

  neden aynı düşünmediğinizi anlamaya çalışın: gerek sosyal ilişkilerde gerekse teknik ve bilimsel tartışmalarda her zaman anlaşmazlıklar olur. burası bilimsel düşünce sürecinin, tez ve antitez ile senteze varılmasının önemini kavrayan, fikirlerin çarpışarak yeşereceğine inanan bir topluluktur. senteze giden yolda, anlaşmazlıklarımızı yapıcı bir şekilde çözmemiz önemlidir. unutmayın ki biz farklıyız; kayıt zinciri halkalarına eklenen her yeni blok gibi, her birimiz tek ve biriciğiz. başlangıç noktası platformunun gücü, çeşitliliğinden, çok çeşitli geçmişlerden gelen insanların heybelerinde biriktirdiklerinden gelir. farklı insanlar, herhangi bir konuda farklı perspektiflere sahip olabilir. birisinin neden farklı bir bakış açısına sahip olduğunu anlayamamak doğru düşünmedikleri anlamına gelmez. insanların hata yapabileceğini ve birbirini suçlamanın bizi hiçbir yere götürmediğini unutmayın. bunun yerine, sorunların çözümüne yardımcı olun ve hatalardan ders almaya odaklanın.

  seçtiğiniz kelimelere dikkat edin: başlangıç noktası çok değerli insanların bir araya geldiği bir profesyonel topluluktur ve herkes profesyonelce hareket eder. başkalarına karşı nazik olun. diğer katılımcıları ve üyeleri aşağılamayın veya alaycı tavırlar içerisine girerek tepeden bakmayın. taciz ve diğer dışlayıcı davranışlar kabul edilmeyecektir.

  tekrar hatırlatalım, karşılıklı saygıyı koruyun: hepimiz aynı fikirde olmayacağız, ancak anlaşmazlıklar kötü davranıp zavallı davranışlar içerisine girmemiz için mazeret değildir. hepimiz biraz hayal kırıklığı yaşayabiliriz, ancak bu hayal kırıklığının kişisel bir saldırıya dönüşmesine izin verememeliyiz. insanların rahatsız olduğu veya tehdit altında hissettiği bir topluluğun üretken bir topluluk olmayacağını hatırlamak önemlidir.