şükela:  tümü | bugün
 • "altında şöyle şöyle entryler bulunan başlık", "allah belanızı versin dedirten başlık", "sözlükteki en sevdiğim başlık", "şimdiye kadar açılmamış olduğuna çok şaşırdığım başlık", "beni benden alan başlık", "bana atatürk'ü hatırlatan başlık" gibilerinden entrylerini sildiğim yazarların, bu silinen entryleri ile ilgili olarak sordukları "nesi sözlük formatına uygun değilmiş benim bu entrymin?" şeklindeki sorularına verdiğim kısa ve öz cevap.
 • ders icin defter tutmak gibi bireysel bir davrani$in aksine ek$i sozluk binlerce ki$inin icine dahil oldugu komunel bir bilgi yigini olu$turma cali$masi oldugundan abuse kavraminin etkileri defter ko$esi karalama gibi huylarin etkilerinden kat be kat fazladir.. 15 $ubat 1999'da "bir ba$lik altina yazilan her $ey (herhangi bir $ey) bilgidir" vizyonunun sonradan muhtelif kurallarla sinirlandirilma geregi bundan dogmu$tur..

  bir bilgi kaynagi olarak okurun veya ara$tirmacinin sozlukten beklentisi her sozlukten oldugu gibi sozkonusu bilginin olu$turulma a$amalari veya verilen bilginin kendisiyle alakali bilimum farkli olculerde memnuniyet beyanatlari ya da ozele$tiri degil, bilginin bizzat kendisidir.. burada kastedilen elbette dogru ve ayrintili bilgi degil fakat sunum acisindan $eklin okur beklentilerini kar$ilar olcude olmasidir..

  yoksa bir film cekerken iki ki$inin konu$tugu ve her birinin yuzunun ayri sahnelerde gorundugu bir planda iki yuzu de sol tarafa koymanin izleyici uzerinde "beklenmedik" etkisi oldugu gibi bir ba$likta ba$ligin ya$am dahilinde temsil ettigi sifatlardan herhangi biri yerine o ba$ligi olu$tururken ortaya cikan yeni konulari o ba$lik altina siralamak en ba$ta ba$ligin kendisine dahi ait olmayan alakasiz bir bilgi yiginini olu$turmaktadir..

  bunun abuse kismiyla alakasi ise "$oyle bir ba$lik", "ettiren entry" formatinin muslugunu actiginiz zaman arkasindan ardi arkasi kesilmeyen ve ek$i olsun olmasin herhangi bir sozlukte gorulmesi beklenmeyen "gorup de uzuldugum ba$lik" gibi subjektivitenin dibine vurmayi saglayan bir devasa akintinin onunu acmi$ olursunuz.

  amac burada yazani ba$ligin temsil ettigi soyut somut herhangi bir kavrama bagli tutmak ve i$in sozluk tarafini entry'lerden izole etmektir.. bu izolasyonu yapmadiginiz zaman her ba$lik altina "ek$i sozluk'teki bir ba$lik" yazmak legal bir hale gelir ki bunu her ba$liga ekleyecek bir i$guzar buldugunuz takdirde, ici di$i "oyle ba$lik $oyle ba$lik" haline gelmi$ bir sozluge kim tekrar donup bakmak ister ustunde du$unmek lazim.

  dolayisiyla ek$i sozluk'te bazi bilgileri bir ba$lik acildigi zaman hali hazirda verilmi$ kabul etmek en dogrusudur.. bunlar:

  - her ba$lik ek$i sozluk'te bir ba$liktir.
  - her entry ek$i sozluk'te bir entrydir.

  bu iki bilginin tekrar tekrar "ettiren ba$lik otturen ba$lik" diye sonunda insani ba$lik kelimesinden tiksindirip "ba$lik kafaya giyilir!" diye kafa goz daldiracak kadar asap bozmasini engellemenin tek yolu da sonsuz bir donguye sokacak olan "bir ba$likta o ba$ligin icerigi hakkinda da bir $eyler olabilir" musamahasini kaldirmaktir..

  sozlukteki pek cok ek$i dengeyi tutmak icin ke$fettigimiz en ideal yol budur.. daha iyisini cikaran olursa onu da severiz.. onun di$inda "ne var ben de boyle entry girerim olur" diye beyin cimnastigine vakti bol eglenceli insanlarla vakit kaybetmesek iyi olur..
 • yalniz, bu kurali uygulayacam derken arada eksi sozluk basligi degil de kompozisyon basligi manasinda baslik kelimesini iceren entrynin de silinebildigi gorulmustur*.. en azindan daha dikkatli uygulanmasi rica olunur..
  bunun ustune de "baslik" kelimesi ile biten bazi entrylerin sahipleri ilerde "ama ben bunu kastetmedim sunu kastettim" seklinde sitem edebilir, nitekim bircok sozluk basligi kompozisyon basligi da olabilir kasilirsa.. ama bunu ayirdetmenin o kadar zor, abuse etmenin de o kadar kolay olmadigini dusunuyorum..
 • bir gammazlama sebebi.
 • "dedirten başlık" formatının cılkının çıkartılması ile vuku bulmuş bir ispiyon gerekçesi olsa da (ki yerinde bir durumdur), kimi zaman moderatörün (gammazı es geçiyorum bu durumlarda) dikkatli okuma yapması gerekir.. zira kimi entryler tanım ve/veya örnek içerdikleri gibi, çeşitli sebeplerden dolayı başlığın kendisi ile haşır neşir olabilirler (mesela sözlükçüler pek sever benmerkezci başlıklar açmayı*, "kredi kartını ısıran manyaklar", "sınavda kopya vermeyen embesiller" gibisinden).. böylesi entrylerde ister istemez başlığa bir gönderme olabilir, olması da normaldir.. o satır, entrynin "delirten başlık" formatında olduğu anlamına gelmez, zaten burda iş moderatöre düşer, dikkatli bir şekilde okuma yapması gerekir..

  dedik ya, satırlar dolusu tanım ve/veya örnek içeren bir entrynin, bir köşesinde "kendisi açıklayan başlık" gibisinden bir satır içeriyor diye silinmesi azıcık ayıp olur, yazık olur, günah olur..

  (editör'ün özel notu : hayır, başıma geldi ordan biliyorum)