şükela:  tümü | bugün
  • en son yaşanan ilk değildi. ve önlem alınmazsa son da olmayacak.

devamlı bir meslek gurubunu aşağılamak veya hakaret etmek bu sözlüğün lanetlemesi gereken bir durum bence.

yazarın uçurulmasından önce başlığın kontrolü gerek.
    sansür diyebilirsiniz. eli bi tarafında gezen ergenlerin veya akli melekesi yerinde olmayanların abuk subuk başlık açması önlenmelidir.

ekşi sözlük eğer bir bilgi kaynağı olarak kalmak istiyorsa
  • moderatör'ün adil davranabileceği bir durumda katılacağım önermedir.
  • saçma sapan önerme.

başlık açılsın diye iki yıl beklersiniz artık.
    ayrıca ekşi sözlük'ün özgürlükçü yapısına terstir. her halta müdahale edilen bir ortamda sözlüğü çöpe çevirirsiniz.
    belirli yazım kuralları çerçevesinde her başlık açılabilir.

sizi rahatsız eden başlıklarda olay şöyle yürür;

1- bir tane dingil dikkat çekmek için troll bir başlık açar,
    2- bir ton mal yazar gelip ilk yazara söver,
    3- başlık sol frame'de uzun süre kalır.

ekşi sözlük gerçeğidir.

oysa başta o troll'e prim vermeseniz, siktir olur gidecekti.

ama yok, ilk sen küfredip fav' alıcan.
    yani herkes dikkat çekme peşindedir esasen.

ama bir karaktersizin açtığı başlığı ve sövücem derken o başlığın trend olmasını tüm ekşi sözlük'e mal edemezsiniz.

yılların sözlüğüne, sözlüğün fabrika ayarlarına ters kurallar da getiremezsiniz.
  • sözlük hesapları bozuk para gibi dağıtmayı bırakırsa gerek kalmayacak uygulamadır. zaten insanların özgür olduğu tek platform var onu da ellerinden almayın.
  • makul bir önerme.

ancak ben farklı bir öneriyle geleceğim. sözlüğe yıllarını vermiş, belli bir statü seviyesinin üzerinde yazarlar var. bunlara moderasyon onayı koymak pek mantıklı gelmiyor bana. onun yerine belli bir statü seviyesinin altında olan ve yeni yazar olanların başlık açması engellenebilir. böylesi daha adil geliyor bana.
  • gereksiz bir öneri. son 5 yılda yazar olanların yüzde 90'lık bir bölümü uçurulursa sorun kalmaz.
  • sonuna kadar saçma önerme. bilgi paylaşmak, eleştirmek, sohbet etmek, kısaca insan olmak adına ne varsa başınızda çoban olmadan beceremiyorsunuz demenin moderatörlü adminli yolu.
  • görüyorum ve arttırıyorum..

ekşi sözlükte belli bir geçmişi olmayan yazarların başlık açabilmesi sistemsel olarak engellenebilir.

böylece hem sansür gibi bir engel olmaz hem de hiyerarşik olarak zamanla bilgi ve tecrübe edilinerek daha doğru başlık ve tanım yapmanın önü açılabilir.
  • neyi söyleyip söyleyemeyeceğinize başkalarının karar vermesini mi istiyorsunuz?
    başkalarının sizi yönetmesine, güdülmeye inanılmaz alışmışsınız..

saçma sapan öneri.
  • saçma bir temenni.

ama trolleri besleyen yazarlar da moderatör tarafından şutlanacaksa, neden olmasın?

(bkz: ota boka önerme diyeni yaban domuzlarına atmak)