hesabın var mı? giriş yap

 • günümüz gerçeği olan durum.

  eskiden ulan şu kadar param olsa ne güzel olurdu dediğim hiç bir şey güzel değil lan sanki, hepsi anlamını yitirdi gitti sanki...

  220 lira krediyi her ayın 7'sinde çekerken ulan az daha olaydı neler yapmazdım diyordum, çünkü 220 anca yetiyordu biraz özel tüketime girsen diğer ayın 7'si gelmek bilmiyordu. her seferinde ulan az daha olsaydı fikri... şimdi oldu bilmem kaç katı para geçiyor elime, ulan sanki içime öküz oturdu, o zaman heyecanlı gelen yaparım dediğim hiç bir şeyi yapmaz oldum.

  laptop vardı bir tane emektar, üniversiteyi bitirdim onunla. üniversite zamanı param olsa da çılgın bir laptop alsam diye bir hayal vardı. param oldu, şirket ondan daha takoz bir laptop verdi, o laptop'u da babama verdim haber falan okuyor. şuan yeni bir laptop alma isteğim sıfır. ne yapıcam ki lan. oyun oynardım eskiden şimdi oyun hevesi de kalmadı ve bu heves öyle hızlı yok oldu ki, farkettiğimde oturup ağlayasım geldi. bir iki kez call of duty falan açtım, yok olmadı.

  telefon, ulan para olsa en iyi işlemcisi, kamerası olanı alacaktım, param oldu aldım bir iphone, iphone'un iphone olduğu zamanlar ama hani 3gs'e ooooouuuv dediğimiz, hiç mutlu etmedi lan, hayal ederken daha mutluydum. baktım hiç bir fonksiyonunu kullanmıyorum verdim anneme. kendime bir samsung aldım, çift hatlı, akıllı olmayan bir model.

  ilk yatırım için ev hayalleri kuruyordum, artık kurmuyorum. alsam da mutlu olmayacağım biliyorum. bankalar falan mutlu olurdu ama onları mutlu edecem diye kendimi borca sokasım da yok. mutluluğu aramaya devam edeceğim bir süre daha. bakalım bulunur herhalde bir şeyler.

  neyse diyeceğim, öğrenciyken olan hevesi kaybetmeden yapabildiğinizi yapın lan, sonra öküz oturuyor cidden içinize.

 • kim ne derse desin, şahsiyetini, haysiyetini, benliğini, geleceğini, ruh sağlığını her şeyini medyaya ve devlete kurban vererek karşılığında kızının katil zanlısını aldı. halbuki normal bir hukuk düzeninde bunlara gerek yoktu. ama o kızının yanına kendini koydu; ölmeden mezara girdi. medya figürü olmayı göze aldı; şarlatanlıkla, şovmenlikle suçlanmayı göze aldı.

  akli melekelerini yitirdi. gözümüzün önünde bir kafka romanı karakteri gibi eriyip gitti, çıldırdı. bu davadan en çok zararı o gördü. amacına ulaştı. kızının canı yetmedi kendisini de feda etti.

  peki siz zanlının ailesinde her hangi bir psikolojik değişiklik gördünüz mü?

 • hayatlarında ilk kez, birkaç hafta boyunca etraflarındaki embesillerin aşırı ilgileriyle kendilerini değerli hissetme fırsatı yakalayabilen kezbanların, sınırlı zekalarıyla, "bu bir kaç haftaya daha ne sığdırabiliriz" diye düşünmeleri sonucu ortaya çıkan etkinliklerden biri.

  eleştiriyoruz falan ama, am teslim almak için düğün yapan damatlara da böylesi müstehak.

 • pizza siparişimizi vermiş bekliyoruz, ofis telefonu çalıyor,

  - efendim?
  - abi iyi günler. ben x pizza'dan halit. şimdi turgut'u başka paket için gönderdik de sizin paketi yasin getirse olur mu? yoksa bekler misiniz?
  - (iç ses: ne?!) yoo önemli değil hocam yasin getirsin...
  - peki abi kusura bakmayın.
  - estağfurullah (noluyo lan?)

  ofisteki gerizekalılardan birinin mahalleden arkadaşıymış turgut, sipariş verdiğimiz yerde kuryelik yapıyormuş, bu salak da arkadaşını görmek için sipariş notuna "turgutla gönderin" yazmış. yasin gelince bozuldu bir de...

 • ipodun atasıdır.
  söylenceye göre bu gudik setlere gösterilen ilgiyi gören apple "bunun boyuna asılanını yaparsak iyi para kaldırırız" diyerekten günümüzün vazgeçilmezi ipodu tasarlamıştır...

 • konuşamayan, yürüyemeyen fakat yattığı yatakta gözlerinin yaşını silebilecek kadar gücü olan bir annenin evladı tarafından söylenen söz. bu insanlar ankara'da yaşıyor. türkiye cumhuriyeti'nin başkentinde. ve devletin bu insanlara verdiği aylık para 130 lira. aslında bunun üzerine söylenecek bir söz yok. birileri insanların vergileriyle kendi evine jakuzi yaparken böyle insanlar çöpten bayat ekmekleri toplayıp karnını doyuruyor. sizin yöneteceğiniz devleti, sosyal devlet anlayışınızı, demokrasinizi, gelmişinizi, geçmişinizi...

  edit: sabah evden çıkmadan önce bunları yazmıştım, meğerse adam sahtekarın tekiymiş. vay be. bütün gün senin için üzülmüştüm be adam. o sümüklü gözyaşların, çocuklar gibi zırlaman. belli ki annen kendi durumuna değil, senin gibi bir evlat yetiştirdiğine ağlıyormuş. şu an senin için daha çok üzülüyorum adam. yalancı olmana, aç kalmandan daha çok üzülüyorum adam. sümüklü adam. terbiyesiz adam. benim duygularımla oynadın lan. hıyar olsan cacığa doğranmazsın bundan kelli. al işte edit'i entry'sinden uzun bir entry daha. bunlar hep senin bok yemen sümüklü adam.

 • yunan efsanesine göre theseus gemisiyle birlikte girit'ten zaferle dönünce atinalılar, theseus'un gemisi'nin hatıra olarak korunmasına karar verirler. geminin tahtaları eskidikçe yenileriyle değiştirilir. (bkz: restorasyon) bir zaman sonra geminin tüm parçaları değiştirilmiş hale gelir. bu durumda gemi hala theseus'un gemisi midir?

  gemide girit'te fiziksel olarak bulunmuş hiçbir parça kalmamıştır. dolayısıyla artık bu gemi o gemi değildir diyenlere hak verebiliriz. öyleyse bu gemi tam olarak hangi tahtasını kaybettikten sonra theseus'un gemisi olma vasfını yitirmiştir? heraklitos bu durumu bir paradoks olarak kabul etmeyip, geminin zaten atina'ya geldiğinin ertesi günü bile aynı gemi olmadığını, aynı gemide iki defa yıkanılamayacağını söyler.*

  aristo maddeyi meydana getiren dört sebep sıralar: şekil, madde, amaç, etkin neden. maddenin ne olduğunu belirleyen şey şekli olduğuna göre gemi hala aynı gemidir. üstelik geminin bulunuş sebebi, amacı da değişmemiştir.

  paradoks bu kadarla sınırlı değildir. geminin değiştirilen her parçası saklanmış olsa ve bunlarla ikinci bir gemi yapılırsa ne olur? eski parçalarla yapılan gemi theseus'un gemisi olur mu? cevap evetse, bu durumda iki tane mi theseus'un gemisi olur? yoksa eskinin dirilmesi yeni parçalara sahip geminin sıfatını kaybetmesine mi sebep olur?

  1 yılda vücudumuzdaki atomların neredeyse hepsi değişmiş oluyor. yeni atomları genlerimizdeki kodlara göre -ki genlerimizi oluşturan atomlar da değişiyor- tekrar dizdiğimizden aynı görünüyoruz ama 1 yıl önceki yapı taşlarımızın hiçbiri bizimle değil.

  konu bir bakıma madde ve mana çatışmasıdır. atinalılar theseus'un gemisi'nin onlara kazandırdıklarını unutmamışlardı. zamanla parçaları değişse de taşıdığı anlam onlar için değişmemişti.

  bizi biz yapan nedir? sevip değer verdiğimiz insanlar tam olarak hangi noktadan sonra o artık benim sevdiğim x değil noktasına ulaşır? hangi tahtaları değiştikten sonra? veya bizim hangi tahtamız değiştikten sonra?

 • birkaç bilgi vereyim, 2019 şubat-mart gibi daha detaylı ele alınır bu konular. milliyet-hürriyet-şamdan ayarında basınla büyümüş nesiller de biraz aydınlanmış olsun.

  -dünyada en düşük faizle borç veren kurum imf’dir. hatta reel faizler düşünüldüğünde imf’den alınan borç bedavadan biraz daha pahalıdır.

  -bir ülke eğer imf ile olan borcunu sıfırladığını söylüyor ve cari açığı artıyorsa, daha yüksek faizle serbest borçlanıyor demektir. (üzerinizde ambargo yoksa bu enayiliktir)

  -imf borç anlaşması yaptığı ülkeye parayı kredi dilimleri halinde verir. parayı geri ödeyemeyeceğiniz politikalar izlediğinizi görürse sıradaki dilimi vermez. “imf iç işlerimize karışıyor” köylülüğü bu kısımda ortaya çıkar. imf sadece borç vermeyi durdurur.çünkü ödeyemeyeceğinizi hesaplamıştır.

  -imf emekçi yada işçi düşmanı değildir. emekçi ve işçi düşmanı, kamuyu imf’ye muhtaç edenlerdir. imf asla zengini elleme, fakirden al demez. bu ayarlamayı hükümetler yapar.

  -imf borcunuzu, eğer durup dururken yepyeni bir gelir ortaya çıkarmadıysanız (norveç’in petrol çıkarması, rusya’nın gazının pahalılaşması vb.) sıfırlamak saflıktır.

  -bir iktidar kamu bütçesi için, yukarıda saydığım sürpriz gelirleri yaratmadığı halde imf’den borç almaya yanaşmıyor, hatta onu kötülüyorsa “harcamalarının denetlenmesini” istemiyor demektir.

  -imf borç verdiği ülkeler ile ilgili raporlarını kamuya açık yayınlar. örneğin şu an prim ödeyen sgk üyelerinin durum böyle giderse emekli olduklarında para alamayacağını söyleyebilir. (öyledir demiyorum, kesinlikle mükemmel durumda olduğuna inancım tam.)

  -imf ile bir anlaşma yapıldıysa, imf bir sayıştay gibi çalışarak üye ülkelere borçlu ülke hakkında rapor verir. (imf’nin parası esasen üyelerden alınan aidat benzeri paralardır) bu durum eğer ülkenizde sayıştay çalışmıyor ise halkın bazı harcamaların anlatıldığı gibi olmadığını öğrenmesine yol açabilir.

  hani aklınızda bulunsun. belki lazım olur.