hesabın var mı? giriş yap

 • oturdugu semt ve bulundugu cevre boyunca hic suriyeli ile karsilasmadigi icin bu sekilde konusur tabi.
  1 hafta fatih'de yasasin bakalim ayni seyleri soyleyecekmi

 • --- spoiler ---

  2011, suriyeliler gelmeye başladı… asrın liderimiz, “kardeşlerimizi bağrımıza basacağız” dedi, tevbe suresi’nin “üzülme allah bizimledir” mealindeki “la tahzen innallahe meana” ayetini okudu.

  2012 başı, suriyeliler 100 bin sınırını aştı, harcanan para şimdilik 300 milyon dolar… asrın liderimiz mecliste konuştu, “bize sığınan kardeşlerimize kapılarımızı kapatıp, suriye’de ölün mü diyeceğiz, milletimizin yüzüne nasıl bakarız, kardeşlerimize kucak açmamızın şanı şerefi, torunlarımıza miras olarak kalacaktır” dedi.

  2012 ortaları, 350 bin suriyeli içerde, harcanan para 1 milyar dolar civarında… asrın liderimiz “kardeşlerimiz elbette gelecek, imanımız bize bunu gerektiriyor, inancımızın gereğini yapmaya mecburuz, ne diyor akif, imandır o cevher ki, ilahi ne büyüktür, imansız olan paslı yürek, sinede yüktür, biz işte buyuz” dedi.

  2012 sonu, suriyeli sayısı 500 bin oldu, harcanan para 1.5 milyar doları buldu… asrın liderimiz “ne diyorlar, suriyeli kardeşlerimizi geri göndermekten, kapı dışarı etmekten söz ediyorlar, zalim bunlar zalim, biz burada olduğumuz sürece kimse gönderemez” dedi.

  2013 başı, 750 bin suriyeli geldi, harcanan para 2 milyar dolara ulaştı… asrın liderimiz tarih dersi verdi, “15’inci yüzyılda endülüs’ten kovulan musevilere kucak açıldı, batılının yapmadığını biz yaptık, bizim ecdadımız kapısını açmış, sofrasındaki ekmeği paylaşmış, 1849’da osmanlı’ya sığınan bin kadar mülteci geri istendiğinde, osmanlı elçisi rus çarına ‘iade etmeyiz, sultanımızın şerefi söz konusudur’ demiştir, biz işte böyle ecdadın torunlarıyız” dedi.

  2013 ortaları, suriyeli sayısı 1 milyona dayandı, harcanan para 2.5 milyar dolara yaklaştı… asrın liderimiz “alan el durumundaki türkiye’yi, hamdolsun, veren el konumuna yükselttik, bizim petrol kuyularımız yok ama, anadolu büyüklüğünde vicdanımız var” dedi.

  2013 sonu, 1 milyon 200 bin suriyeli girdi, harcanan para 3 milyar dolar oldu… asrın liderimiz “dünya küre olarak var ama, merhamet olarak yok, bizler merhamet medeniyetinin mensuplarıyız, komşusu açken tok yatmayan, yetim başı okşayan, fukaranın derdiyle hemhal olmayı ibadet gören bir medeniyetin mensuplarıyız” dedi.

  2014 başı, suriyeli sayısı 1 milyon 500 bin oldu, harcanan para 4 milyar dolara yaklaştı… asrın liderimiz “kapılarımızı açtık diye ülkeye ihanet ettiğimizi söylüyorlar, kalbinden şefkat duyguları alınmış insan, ceset gibidir, biz asla öyle olmayacağız, ne pahasına olursa olsun bu kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

  2014 ortaları, 1 milyon 800 bin suriyeli içerde, harcanan para 4.5 milyar doları buldu… asrın liderimiz, suriyeli küçük kızın vasiyet mektubunu sesi titreyerek okudu, “ey ölüm meleği, acele et ki, cennette yemek yiyeyim diyor, bu feryada, eğer nasır bağlamamışsa hangi vicdan dayanır, bir yavru bunu söyleyebilecek şuura, idrake sahip, bunlara gözümüzü mü kapatalım” dedi, gözleri doldu.

  2014 sonu, suriyeli sayısı 2 milyona yaklaştı, harcanan para 5 milyar dolara ulaştı… asrın liderimiz “at denize, balık bilmezse halik bilir dedik, siz bakmayın kardeşlerimizi misafir etmemize ‘ihanet’ diyenlere, onlar ensar ne demektir, muhacir ne demektir, bilmezler, kimsesizlerin kimi olmak bizim için şereftir” dedi.

  2015 başı, 2 milyon 200 bin suriyeli girdi, harcanan para 6 milyar doları geçti… asrın liderimiz yavaş yavaş sinyal vermeye başladı, “kardeşlerimize kucak açtık ama, bu kalıcı bir durum değil, yakında şehirlerine, köylerine, evlerine geri dönecekler elbette” dedi.

  2015 ortaları, 2 milyon 500 bin suriyelimiz oldu, harcanan para 7.5 milyar doları aştı… asrın liderimiz ince ince viraj aldı, “artık kardeşlerimizin kendi ülkelerine dönme beklentisi içindeyiz” dedi.

  2015 sonu, suriyeli sayısı 2 milyon 750 bin oldu, harcanan para 9 milyar dolara yaklaştı… asrın liderimiz, el cezire televizyonuna konuştu, sinirlenmişti, kardeşlerimize ilk defa “bunlar” dedi, “bunların güvenliğini sağlama alalım, kendi topraklarında iskan edelim, bunları daha nereye kadar besleyeceğiz” dedi.

  2016 başı, harcanan para 10 milyar doları aştı, 3 milyondan fazla suriyeli içerde, halep’ten 300 bin daha geliyor… asrın liderimiz yumruğunu kürsüye vura vura konuştu, “bizim alnımızda enayi yazmıyor, kusura bakmayın, ayıptır ayıp, otobüsler uçaklar boşuna durmuyor herhalde, bindirir göndeririz, hadi güle güle deriz” dedi.

  anadolu büyüklüğündeki vicdan’dan, ufak ufak, enayi miyiz’e geldik.
  --- spoiler ---
  yılmaz özdil 13 şubat 2016 tarihli köşe yazısı.

  ve mart 2016. asrın liderimiz: " bize batı ne diyor? işte size yılda 3 milyar avro vereceğiz. bakınız bu sözü vereli 4 ay oldu, hala verecekler, hala verecekler."

  evrime olan inancım daha da pekişti. asrın liderimiz gözümüzün önünde evrim geçirdi. ara form yoktur diyenlere inanmayın.

 • sanayi devrimi ile birlikte estetik degerlerini yitirmis olan insanligi tekrar eski degerlerine kavusturmaya calisan apple'in urettigi son imac modeli. diger tum modeller gibi basit, sade ve guzel.

  bakin, bu bir bilgisayar. hic de teknolojik durmuyor degil mi? eksikleri var ama bir bilgisayar iste. kac kisinin ihtiyaci var ki pci yuvalarina, genisletme kartlarina? apple kendimizi kandirmamizi onluyor gibi. iyi de yapiyor aslinda.

 • paranoyaklık değildir. bu problemin ayyuka çıkışı 2011 dönemine tekabül eder. o dönemde bulunan bir flash expoiti sayesinde internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kameralarını anında açabiliyordunuz. bu açık kapatıldı falan filan derken arkası kesilmedi. aynı açıklar java platformunda da mevcut. şuan 2016 yılına giriyoruz ve web tarayıcılar üzerinden kameraları çalıştıran onlarca yöntem mevcut.

  hadi canım ordan diyorsanız eğer deep web 'de takılan farelerin siteleri ziyaret ederken neden java 'yı kapattığını sorun. tor üzerinde çalışan insanların tamamı java disabled kalmak için çaba gösterirler, bunun sebebi de bu webcam açıkları ve buna benzer güvenlik hileleri. bu şeylerden kurtulmak için yazılımsal olarak yapabileceğiniz hiçbir şey yok, isterseniz aylık $99999 ücretli anti-virus yazılımı yükleyin hiç bir işe yaramaz. karşınızda kendini sürekli güncelleyen bir sistem var, antivirus yazılımları onlara tanıtılmayan hiçbir zararlıyı yakalayamaz.

  bu işlerden yırtmak için sahip olduğunuz donanıma ve işletim sistemine tamamen hakim olmanız attığınız her adımda bilinçli olmanız lazım, eğer değilseniz o kameraya bant takmak kadar doğal bir şey yok. tekniği taktiği cartı curtu geçiyorum yıllar evvelinden bir hikayedir bu. sağlık sektöründe çalışan bir kadın arkadaşımın bilgisayarında farkettiğim bir gariplik vardı, oturduk baktık buralar uzun hikaye özet geçiyorum, olay şu çıktı. şirketin ıt elemanı tüm kadın çalışanların bilgisayarlarına basit bir remote admin kurmuş kadınları 24/7 gözetliyordu. erkek çalışanların hiçbirinde bu çıkmadı, özellikle kadınlara yapılmış bir müdahale. türkiye 'de bunun gibi yüzlerce örnek var. oturduğunuz iş bilgisayarınızın ya da her gün çalıştığınız laptop 'un birileri tarafından sizi izlemeye programlandığını bilemezsiniz. dolayısıyla oraya bant takmak, özel kızaklı kapatıcılardan kullanmak kadar doğru bir hareket yok.

  debe edit: bu entry 'den sonra tavsiye isteyen arkadaşlar oldu. bu tarz şeylerden kurtulabilmek için anti-virus, internet security tarzı yazılımlara değil direk işi firewall olan anlık inbound/outbound paket takibi yapan yazılımlara ihtiyacınız var. bu konuda işini iyi yapan zone alarm uygulaması var, deneyebilirsiniz. yanlış hatırlamıyorsam ücretli ürünlerinin haricinde bir de tamamen bedava bir firewall uygulaması vardı. şimdi baktım extreme pack christmas indirimine girmiş o da alınabilir. burada da o meşhur kızaklı kamera kapağı var. pek tabi bu da temin edilip kullanılabilir.

 • deniz sedyede karnında demirle hastaneye girerken "içimde bir şey var bu akşam" diye giriveren müzik olamamıştır.