hesabın var mı? giriş yap

 • kendisi sinema tarihinin gelmis gecmis en degerli oyuncu, yönetmen ve yazari olup ayni zamanda bu sektore yaptigi hareketli kamera vb. icatlarlarla katkida bulunmus degerli sahsiyet...

  16 nisan 1889 - 25 aralik 1977

 • gözlerinin içine bakarak konuşmanıza rağmen; duvara laf anlatmaya çalışıyormuşsunuz hissine kapılmak. işte o, eşiktir.

 • kısa dönem çavuşluğum sırasında başıma gelmiş olaydır.
  mahkemeye çıktığım anda birden mareşal rütbeleri takmışlardı. sonra tüm hakimler falan ayağa kalktılar beni görünce. paşam seni yargılamak ne haddimize, emret falan demişlerdi. ben de tezkeremi verin yeter demiştim. ikiletmediler sağolsunlar.

 • algımızın sınırlarını tam olarak bilmemiz mümkün olmayabilir lakin onun bildiğimiz sınırlarından sözedebiliriz sanıyorum.

  temel sınırlar şunlar:
  - zaman sınırı.
  evren 14 milyar yaşında lakin bizler sadece 100 yıl kadar yaşayabiliyoruz. demek ki toplam zamanın sadece %0.00000007'sinden haberdarız.

  - mekan sınırı.
  kainat bugünki hesaplara göre kabaca 25 milyar ışık yılı genişliğinde, oysa bizler dünya üzerinde kabaca 13 bin metre çapında bir küre üzerinde yaşıyoruz. dandik bir modellemeyle evren'i de küre kabul etsek mekan sınırımız yüzde işaretinden sonra elli altı 0 ve bir tane de 1.

  - duyu sınırı.
  görme duyumuz tüm elektromanyetik spektrumun, atıyorum, on milyonda birini algılayabiliyor herhalde. kulağımız sadece 20-20000 hertz arasını duyuyor ki bu da hava moleküllerinin boyurları ile sınırlı ses dalgaları içerisinde, bunu da atacağım, on binde bir falandır. koku ile ilgili yorum yapamayacağım, her kokuyu algıladığımızı farzedelim. dokunmak da çok karışık onu da geçtik. o halde duyularımızla algıladıklarımız toplam uyaranların yüz milyarda biri, %0.0000000001 oldu.

  demek ki tüm evren'in 10^58'de birini, tüm zamanların 10^9'da biri bir süre boyunca tüm uyaranların 10^11'de biri ile algılayabiliyoruz. her şeyin 10^78'de birini yani.

  tüm samanyolunda bir proton.

  tabi tabi, şüphesiz ki askın dili evrenseldir.

 • yazdığı kitaptaki tüm erkeklerin başına sardırdığı bir yüzük belası ile alttan alta;

  -- evlenmeyin olm. yüzük bu başa bela. kaç erkek telef oldu.

  mesajı vermektedir.

  mutsuz bir evliliği olabilir.