hesabın var mı? giriş yap

 • sözlükte bu aralar salgın şeklinde yayılan hastalık. bilinen en önemli semptomu; şöyle güzel, böyle kafası var diye roman yazar gibi 50 paragraf bonzaiden bahsedip entry'i "kesinlikle ama kesinlikle içmeyin! bak allah'ın adını verdim ne olur bunu kendinize yapmayın! söz mü? içmeyeceksiniz değil mi???" diye bitirmek. ya viral reklam, ya da madalya falan bekliyorlar sanırım.

  (bkz: geçen gün yine arkadaşlarla bonzai içiyoruz)

 • denizciliğin geçim kaynağı olduğu yerlerde daha coşkulu ve renkli kutlanan bayramdır. yağlı direkten bayrak alma yarışı vardır. 5 derece kadar yukarı eğim verilmiş bir tahta direğin üzerine gres yağı ve jel bulaşık deterjanı kaplanır. delikanlılar koşup direğin üzerinden uca kadar giderek bayrağı almaya çalışır. tabii ilk gidenler hep yağı ve deterjanı temizlediği için arkadan gelenler daha şanslıdır. esasen direğin üzerinde koşmaya çalışanların cinsiyet değiştirmesi işten bile değildir. önce direğe oturup ardından denize düşenlere gülmek için toplanan bir grup izleyici bile vardır burada. ayaklar yan tutularak, sanki kaykay kayıyormuş gibi direğin üzerinden kayılır, bayrak alınıp suya düşülür.

  ördek yakalama yarışması vardır bir de. bir ördek suya bırakılır. bu, uçamayan, pekin ördeği tarzında hımbıl bir kümes hayvanıdır tabii. herkes peşinden yüzer, ördeği yakalamaya çalışırlar. ben iki kişinin ördeği yakalayıp bir çekişme esnasında eğitim zayiatı olduğuna tanık olmuştum bir seferinde.

  daha az vahşi olan bir diğer etkinlik de denizden tabak çıkartma yarışıdır. 10 kadar tabak denize atılır. start verilir. herkes suya atlar. dipten tabakları çıkartıp kıyıya getirir. en çok tabağı getiren kazanır.

  yüzme yarışı da yapılır. bu diğerlerinin yanında çok sönük kalır. tanıdık falan birileri varsa onu desteklersiniz. duymaz da zaten. öyle bağırırsınız işte.

  bir de tekne yarışları vardır. bir hedef belirlenir. mesela bir duba ya da bozcaada'daki gibi körfezin dışında bulunan bir kayalık idealdir. tekneler motorlarını en yüksek devire getirir ve beklerler. start verilince herkes kavramayı indirir, balıkçı teknesi görünümlü hız motorları olurlar. normalde ekmek teknesi denir de eziyet edilmez bu araçlara. ama o gün başkadır. gaz sonuna kadar açılır, motor bağırtılır. günün heyecanı içinde arada kaynar gider.

  büyük şehirlerde çok daha resmi oluyor kutlamalar. neredeyse yüzme yarışına takım elbiseyle katılacaklar. etkinlik sayısı da daha az oluyor o resmiyet arasında.

 • seda sayanın suçlamaları üzerine önce iftira deyip sonra da sarmaş dolaş fotograflarını hikayesine atıp özür dileyen adam. madem sana böyle çirkin bir iftira atıldı, iki günde ne değişti de o insana sarıldığın fotografı yükledin?

  öbür yandan seda sayan net bir şekilde tecavüzcü dedigi adamın kendisiyle olan fotografını nasıl bugün hikayesinde paylaşıyor?

  siz nasıl pisliğe batmış insanlarsınız?

  nasıl pis hayatlarınız var?

  bunca sene nasıl böyle el üstünde tutuldunuz bu ülkede anlamak zor. iki gün sonra unutulmaması dileklerimle.

 • lisedeyken edebiyat hocası "17 yaşında herkes şiir yazar 30'unda da yazan gerçek şairdir" derdi.
  onu hatırladım. sanırım tam tanım şu oluyor:
  gerçek metalci.

 • herkes bir günlüğüne de olsa terörist olacak bu ülkede. kaçarı yok. sıra kebapçılara gelmiş* şimdi pazarcılar düşünsün tehlike çanları onlar için çalmaya başlıyor, çember daralıyor.

  neyse ki ben 2 yıl önce falan teröristliğimi yapmıştım sırayı savdım. kafam rahat.