hesabın var mı? giriş yap

 • sinsilikten ziyade, yetersiz nüfus, katma değeri düşük üretim ve küçük ordudan kaynaklı suskunluk.

  bir de sakin olun şampiyonlar, adamlar en son sefere çıktıklarında o zaman bilinen dünya topraklarının yüzde 70'ini işgal etmiş, dünya nüfusunun yüzde 30'unu yok etmiş ve hatta artan metan gazı yoğunluğu nedeniyle ilk küresel ısınmaya neden olmuşlardı.

  şışş ses çıkarmayın...

  edit: seldon von neumann, sibiuspor , firuz , hayddaaaaa ve vandalist psycho uyardı, küresel soğuma olmuş, ısınma değil. takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum, bunlar herkesin bileceği şeyler değil.

 • sultan abdülaziz tarafından 1863 yılında kendilerine verilen sultan fotoğrafçıları unvanını padişah tuğrası ile birlikte kabin ve kartvizit boy fotoğraf kartlarının arka yüzünde osmanlıca (ressam-ı hazret-i şehriyar-i) ve fransızca (photographes de sa majeste imperiale le sultan*) olarak ikinci abdülhamit döneminde unvanlarının 12 yıl boyunca ellerinden alındığı zaman dilimi hariç, 1900 yılında stüdyolarının kepengini indirip her şeylerini bir başka başarılı osmanlı fotoğraf stüdyosu olan sebah and joaillier’e satana dek gururla sergileyen kardeşler.

  abdülaziz’den sultan fotoğrafçısı unvanını almalarının hikayesi şudur:

  sultan, 1860’lı yılların başında pera’da bir stüdyo sahibi olan dérain isimli bir fransız fotoğrafçıya portresini çektiriyor ancak çekilen resimden pek hoşnut kalmıyor. bunun üzerine sadrazam keçecizade fuat paşa, sultan’a alanlarında yeni yeni sivrilmeye başlayan abdullah biraderler’i tavsiye ediyor ve sultan bu tavsiyeye uyarak 1863 yılında viçen, hovsep ve kevork kardeşleri izmit’teki av köşküne davet edip orada bir portresini çektiriyor. çıkan sonuçtan bir hayli memnun kalan padişah “yüzüm ve asıl görüntüm, abdullah biraderler’in çektiği fotoğraftaki gibidir. emrediyorum, bundan böyle yalnızca onların çektiği fotoğraflarım resmi fotoğraf olarak tanınsın ve böyle kabul edilerek her tarafa dağıtılsın.” diyerek beğenisini dile getirdikten kısa bir zaman sonra kardeşleri “ressam-ı hazret-i şehriyar-i” rütbesiyle şereflendirerek yükseliş dönemlerinin fitilini ateşlemiş oluyor.

  şimdi gelelim unvanın elden gidişine...

  1870’li yılların başında istanbul’a gelen rus dükü nicola, taşı toprağı altın istanbul’a ayak basan çoğu yabancı gibi soluğu pera’da, abdullah biraderler’in stüdyosunda alarak bir fotoğraf çektirmiş ve abdülaziz gibi çıkan sonuçtan o da oldukça etkilenerek bu sanatçı kardeşlere karşı saygı ve muhabbet beslemişti.

  bu tanışıklıktan birkaç sene sonra başlayan ve osmanlı tarafı için oldukça hazin geçen 93 harbi (1877-78), rus ordusunun 26 şubat 1878 tarihinde san stefano’ya*, bugünkü adıyla yeşilköy’e kadar gelmesi gibi bir hüsrana sahne olmuştu. o sıralar yeşilköy’de arakel dadyan bey’in konağında kalmakta olan dük nicola, abdullahlardan kevork’u yanına çağırttırarak o gün konakta kendisiyle birlikte olan ve içlerinde rus ordusunun önemli generalleri de bulunan 107 kişilik bir grubun fotoğrafını çektirdi.

  kevork abdullah, toplu fotoğraf faslı bitince dük nicola ve generallerle koyu bir muhabbete giriştikten sonra generalleri kendi evine yemeğe davet etmek gibi bir hataya düştü ve çok geçmeden bu haber bir jurnalle yıldız’a uçtu. abdülhamit kulağına gelen bu havadisten sonra abdullah biraderler’den padişah tuğrasını ve sultan fotoğrafçısı unvanını tabelalarında ve fotoğraf kartlarında kullanma haklarını 1890 yılına kadar geri vermemek üzere geri aldı.

  bu gelişme dönem itibariyle ünü avrupa’ya kadar yayılmış, yerli ve yabancı basında kendilerinden takdirle bahsedilen ve osmanlı’da fotoğraf denince ilk akla gelen isim olan abdullah biraderler’in işlerine ne kadar zarar vermiştir bilemiyorum; ancak bir prestij kaybına uğradıkları muhakkak.

  hepsi ve daha fazlası için engin özendes’in kendileri hakkındaki kitabını şiddetle tavsiye ediyorum.

 • şimdiye kadar yaptığım ama bu başlıktaki entryleri okuduktan sonra derhal son vereceğim eylem.

  zaten tüm davranışlarımı ekşi sözlükte yazılanlara göre şekillendiriyorum. geçen gün de tüm kısa kollu gömleklerimi ateşe verdim.

 • az önce attığı tweet ile tüm dünyaya meydan okuması durumudur. türkiye'nin sınır dışına asker göndermeyeceğini ve mültecilere ev sahipliği yapmayacağını tüm dünyaya haykırmıştır.

  tweet

  --- spoiler ---

  dünyaya sesleniyorum: beni erdoğan’la karıştırmayın. kuvayi milliye geleneğinden geliyorum. kimse kaçtığı yere askerimi bekçi; ülkemi de mültecilere açık hapishane yapamaz! ben haram yemedim. geliyoruz ve şimdiden söyleyeyim, çok çetin müzakereler sizi bekliyor. yok öyle!

  ingilizce

  my call to the world: ı’m nothing alike to erdogan. ı come from the kuvayi milliye tradition. no one can declare our soldiers as watchmen to where they fled; or declare my country an open prison to refugees. let me tell you in advance, very tough negotiations are waiting for you.

  --- spoiler ---

  kılıçdaroğlu günden güne, muhalefetin dozunu yükseltiyor.

 • sektör = mobilya

  mağazada öyle boş boş takılıyoruz. girip fiyat soran bile yok.
  arada bloomberg'i açıyorum. pariteye bakıyorum.
  film açayım dedim heyecan vermiyor. pariteyi izlemesi daha heyecanlı resmen.