hesabın var mı? giriş yap

 • o kadar algıya rağmen deniz bitmiş.

  açlık ve sefaleti türkiye’ye getirdik artık diyor. kabullenmek de önemli. belki erken seçime doğru gider ülke.

 • gelen mesajlar üzerine edit: bu gece rahat uyumanız için uydurduğum bir entrydi. misket kullanan inşaat mühendisine henüz rastlamadım.

  açıklıyorum:

  inşaat mühendisleri kirişlerin imalatından önce betonun içine döküleceği kalıbın eğimli olup olmadığını anlamak için kalıbın içine misket bırakır. kirişlerin derinliği genelde 50 cm olduğu için, kirişte çok demir olduğu zamanlarda elini sokup misketi geri alamaz ve misket orada kalır.

  ardından beton dökülürken pompanın içinden yüksek bi basınçla püskürdüğü için kiriş kalıbının dibindeki misete çarptığında misketin havalanmasını sağlar. havalanan misket de yerçekiminin etkisiyle kalıp içerisindeki demir çubukların üstüne düşer.

  eğer kiriş imalatı sırasında dökülen beton kalıbın içine düzgün yerleştirilemezse kiriş içerisinde boşluklarmeydana gelir.

  elimizde ne var? içinde hava boşlukları olan bir kiriş ve bu kirişin içindeki demirlerin üzeeinde duran bir bilyeeee...

  peki dünyamızda sürekli irili ufaklı depremler olmuyor mu sevgili suserlar? evet dediginizi duyar gibiyim...
  pekiii simdi ne oldu? bizim hissedemedigimiz depremin etkisiyle yuvarlak olan bilye demirin üzerinde yuvarlandı ve herkesin duyduğu o malum sesi çıkardı.

  esen kalın.

 • tatildeyken oğlanın yaptığı şebeklikler hoşuna giden bir adam yanaşıp bizimkine sorar;

  - kaç yaşındasın bakayım sen?

  + dört..

  - büyüyünce ne olacaksın?

  + beş.

  (sdfskdjsdkfj ne de olsa babasının oğlu)

 • bende bu kitlenin bir uyesiyim. maci izlemedim. hatta mactan haberim bile yoktu. ısten geldim ve eksi sozlukten katil oldugum bilgisini aldim. az sonra karakola gidip teslim olacagim.

 • bu tur adamlarin hayat boyunca aradigi $ey rakam'dir.. bir rakam bulduklari zaman hemen onu hesaplayip saglamaya onunla ilgili ilginc gercekleri cikarmaya cali$irlar.. ornek verecek olursak kahvede ya da berberde bir muhabbet gecer "ismet abi bak insan damarlarini uc uca ekleyince dunyayi 7 kere dolaniyormu$" denir denmez hesaplayan adamimiz trigger olur ve ba$lar: "dur hikmet hesaplayalim.. dunyanin cevresi 40 bin km.. 7 kere dolandigina gore dort kere 7 28 yakla$ik 280 bin km uzunlugunda bizim tum damarlarimiz.. her damar 1mm kalinliginda desen ortalama olarak senin kilon kac 87 mi.. bol 87 carpi 1500 bolu 2 arti 5.. bak dogru hesaplami$lar.."

  super matematik bilgileri yoktur ama dort i$lemi cok hizli cabuk yaparlar bundan keyif de alirlar..

  (bkz: ogreten adam ve oglu)

 • amerikan çizgi romanının dönüm noktalarından biridir. engelez çizgi roman geleneğinin piri alan moore senaryosu ve pek bilinmeyen tony danza tipli ingiliz çizer dave gibbons işbirliğinin ürünü olan watchmen, belki de tüm amerikan çizgi romanının ruhunu özetlediği için özeldir, süper kahramanlar ve sadece "kahramanlar" hakkındadır, 80'lerin nükleer savaş paronayası döneminin doruklarında yazılmış olduğu için çok etkileyici bir arkaplanı vardır. o kadar kalabalık ve ayrıntılı bir hikayesi var ki, bir tek yakınokumayla bile çözülmesi çok zor, her karesi ayrı ilgi ister, fasikülleri ayrı ilgi, bütünü ayrı... amerikan ikon'larını, myth'lerini deconstruct ederek yeniden kurar, daireler çizer, 80'lerin gündemindeki her konuya, her sembole, her fenomene el atar.

  çizgi roman seviyorsun? avrupa-amerikan ayrımcısı değilsin? o zaman watchmen'i kaçırma, tabii hala bilmiyorsan.
  sormayı da unutmayalım, klişeyi atlamayalım: "who watches the watchmen?"

 • o zaman arkadaş bile olmadığımız, 2. kez görüştüğümüz - başbaşa değil, aynı ortamda olmak sadece- bir şekilde yan yana oturduğumuz bir anda, " elindeki dikiş izleri de nedir? geçmiş olsun" dediğimde, memnuniyet, çokça da şaşırma ifade eden şekilde bakmıştı bana ve :
  "bunca yıldır arkadaşlarım bile farketmezdi.. sen nasıl farkettin, şaşırdım.." dedi.
  aradan yıllar geçti..
  bir akşam kendi evimizde, kucağımızda bebeğimiz varken dedi ki, "işte o soruyu sorduğun gün var ya, o an ben senle evleneceğimi biliyordum.. buraya kadar geleceğimizi biliyordum.. o an hissettim, sen benim eşimdin"..
  bir erkeğe yara izinin hikayesini sormak, tüm hayatınızı değiştirebilir, hikayeniz olabilir...

 • ulan ülke de milyonlarca turist değil mülteci var istilacı var hala renkler güzeldir betimlemesi yapıyor nagehan. ya halk istemiyor halk, bütün anketlerde min %60 suriyeliler afganlar gitsin çıkıyor ve hala kozmopolitliğin güzelliğini falan anlatıyor ,falafel yiyeceksen seni suriye topraklarına alalım nagehan!