hesabın var mı? giriş yap

 • çok ilginç bir deneyim. elinize takilmis seruma "tamam; basliyorum." tarzi bir komuttan sonra siringadan gerekli ilaci vermeye baslarlar. genel anestezi alan bircok insan gibi ilk birkac saniye "hayir beni uyutamazsiniz" dersiniz, sonra siringa takili eliniz yavas, yavas karincalanmaya baslar. akabinde duyumsadiginiz sesin kalitesi giderek azalmaya baslar(böyle cızırtılı duymaya baslarsınız, belli bir süre sonra ses de azalmaya baslar). ve görüntü kalitesi.. o da giderek azalir, ve bu olurken etraf kararmaya başlar ve bilincinizin kalitesi* de giderek düşer, sonra farkinda olmadan uyursunuz.

  [bu sırada ameliyatinizi yaparlar, hiçbir şey hissetmezsiniz.]

  sonra ayılma faslı.. iste burasi biraz kötü. çünkü ayılırken, her sabah uyandiginiz gibi kendinize geleceginizi zannetmeyin. ameliyathanenin yeterince soguk ortami, anestezide kullanilan maddenin vücüdunuza etkisi, vs.. gibi etkenlerden ötürü boğazlarınız ağrıyor bir şekilde kalkarsınız bir kere. tabi tekrar "online" olan beyninizin, adaptasyon sürecinde yaşadığı kasılmaları atlamamak gerek. bir kere ilk birkaç saniye aşırı sarhoş bir haliniz oluyor, öyle doğru düzgün pek birsey algilayamiyorsunuz. yavas yavas kendinize geliyorsunuz(işte boğaz ağrısı burada hissedilebiliyor.). sonra ameliyatli yerinizin acı ve ağrısını hissetmeye başlıyorsunuz. tabi hala iğrenç bir şekilde sarhoşsunuz..

  daha önce genel anestezi almis kisilerden duydugunuz "olm, 3 ay kendime gelemedim, cos30 nedir düşünmem gerekti" tarzı laflar yalan değildir. fakat bu kesin olacak diye birşey de yok.. şahsen bu tür birşey oldugunu önceden bildiğim için, ayıldıktan sonra bir-iki dakika icinde, ameliyat öncesi süreci kafamda kronolojik olarak canlandirabiliyor muyum, bazi basit matematik işlemlerini hizlica yapabiliyor muyum, hastaneye yatmadan önceki yaşantım hakkında yaptigim genel kültür yarismasinda basarili olabiliyor muyum, vs.. tarzı testleri yaptim; çok şükür bir değişiklik yoktu.

  genel anestezi ayrıca bana çok önemli bir gerçeği de yaşatmış oldu: the matrix, total recall gibi filmlerden "yaşam" dediğimiz şeyin, tamamen beyinde yaşanan algılar bütünü olduğunu biliyordum. fakat bunun nasıl olduğunu deneysel olarak da görmek istiyordum. işte g.a. bu açıdan benim için çok önemli bir deneyimdi. serumdan gelen ilacın birkaç saniye içinde kolunuzdaki sinirler vasitasiyla beyninize etki etmesiyle, yaşam dediğiniz algılarınızı teker-teker ve yavaş-yavaş kalitesizleşmeye, azalmaya başladı. bir süre sonra tamamen "offline" oldunuz. sonra beyninizi tekrar uyardılar, bu sefer aradan sanki hiçbir süre geçmemiş gibi yaşantınıza ameliyat olmus bir sekilde algiladiginiz bedeninizle devam ediyordunuz.. çok ilginç..

 • şöyle bir edebi eser. bütün nesillere yayılsın asla kaybolmasın isterim.

  esnaf lokantasına giden harbi adamsın
  köfteyi pul bibere en çok banansın
  plazada real genius, sokakta yamansın
  zekanla bizi yak #beyazyakalı

  bodrum apaçi doldu, olimpos bitti
  senden duyan yüzbinler hep kaş'a gitti
  bozcaada on yıl önce pek yiğitti
  tatil trendlerini yaz #beyazyakalı

  eyçar, faynens, edmin köpeğin olsun
  yıl sonu cebin bonusla dolsun
  internal meetinglerde sen bir idolsün
  bunu dayına anlat #beyazyakalı

  sünnet çocuğu gibi kol düğmelerin
  işi gücü bırakıp kaş'a gitmelerin
  staj için gelen yeni yetmelerin
  beynini business planla ye #beyazyakali

  kahve bağımlılığıyla övüneceksin
  kimsenin bilmediği balığı sen bileceksin
  ölürsen alaçatı'ya gömüleceksin
  toplantı schedule et #beyazyakali

  bebek, arnavutköy, mangerie, lucca
  erkek acetobalsamico'cu kızlarsa
  pucca cabarnet savignon'a yeter mi cukka
  hesabını bilmedin #beyazyakalı

  limonata 13 lira, adres house kafe
  şarap dev kadehte, önce kokla sonra şerefe
  kız olursa ada, erkekse efe
  fena klişesin #beyazyakalı

  aaa o mekanın fajitası çok güzel
  baban o paraya depo fuller (dizel)
  herkes sana vurgun, herkes seni süzer
  hortumla dövülesi #beyazyakalı

  arkadaş arasında mekan översin
  sonra mekana gider garson döversin
  dev salatayı nar ekşili seversin
  ciddi bir problemsin #beyazyakalı

  hendıl edersin ingilizcen çoktur
  skecyul işinde üstüne yoktur
  maaşın yarısını fitness'e kaptır
  ömrünü forvırdla #beyazyakal ı

  gym'ler, spa'lar salaklığına minettar
  stajyere gider yap, vendor'a atar
  bizde maaşlar 29'unda yatar
  kölenin dibisin #beyazyakalı

  kadınsan dev çanta, erkekte pabu ç parlak
  günün yarısı goygoy, yarısı laklak
  bir akşam hep birlikte fasıl mı yapsak?
  nereye kadar #beyazyakalı

  one shot espresso, latte, moccha
  kızlar kurşun kalemi yapıyor toka
  sözde büyük alemcisin meze, rakı, roka
  dengen izanın yok #beyazyakalı

  business, smart casual, free friday
  giysiye harcadığını duysa dövecek peder
  raporu görünce yönetim ne der
  küçük dünyada kaldın #beyazyakalı

  makarnaya vermişsin 23,5 lira
  maaşın yarısı kredi kartı, yarısı kira
  mojito çıktı çıkalı içmez artık bira
  ömrün geçti triple #beyazyakal ı

  karaköy'de yeni bir mekan açılmış
  menüsünde ahtapot taşşağı varmış
  makarnalarını şiliden ısımarlarlarmış
  hayatın antin kuntin #beyazyakalı

  sen de bi gün yapacaksın kendi işini,
  senelerdir kuruyorsun bunun hayalini,
  sermayen olsa affetmezsin tabi
  yoksulluğunu seveyim #beyazyakalı

  mailler birikmiş deyu ağlarım
  haftasonu trekking scuba bağlarım
  junior eleman görsem döver çağlarım
  naçar yakam beyazdır dostlar

  tatilden sonra ada överim
  pazartes'leri benden bekleme verim
  müdüre head, toplantıya meeting derim
  naçar yakam beyazdır dostlar

 • haberi okurken insanın yüzüne küçük bir tebessüm yerleştiren bu ülke için hala umut var duygusu taşıyan 17 yaşındaki lise öğrencisi hüseyin ege kök'tür. hüseyin, rahmetli annesinin bıraktığı ahırı köydeki çocuklar kitap okuyabilsinler diye kütüphaneye çevirmiş. başlarda annesinden kalan 150 kitap varmış sadece fakat iyi insanların yardımıyla bu sayı binleri bulmuş ve ortaya harika bir sonuç çıkmış. hüseyin kardeşimiz kurduğu kütüphane için de şöyle bir açıklama yapmış: "okuma alışkanlığının artması amacıyla bu yola çıktım. öncelikle bir traktörün römorkunda yakın köyler dahil gezerek kitap dağıtmaya başladık. ilk olarak annemden kalan 150 kitapla başladık ve geldiğimiz süreçte ise yaklaşık 3 bin 500 kitabımız oldu. kütüphanemizin ilk kitaplarını annemden aldığım için biz de onun adını kütüphanemize verdik. bundan sonra gelecek olan kitapları da ihtiyaç sahibi okullara vermeyi düşünüyoruz. amacımız türkiye'yi aydınlığa kavuşturmak."

  umarım türkiye senin de dilediğin gibi aydınlığa kavuşur canım kardeşim. seni böyle güzel yetiştiren annen ışıklar içinde uyusun.

 • ceviz kurdu, cevize gireceği kadar bir delik açar ve cevizin içine girer. cevizin içi insan beynine benzer, kurt başlar cevizi yemeye. elbette ki buraya kadarı normal. yedikçe şişmanlar şişmanladıkça karnı büyür. yeterince doyunca yükünü tutunca! gitmek ister ama girdiği delikten çıkması mümkün değildir istese de çıkamaz. işin enteresan ve daha da kötü tarafı; içi yenilen cevizin kabuğu da kurumuş ve iyice sertleşmiştir. artık o deliği genişletmek de imkansızdır. kurtçuk oturup etrafına bakar, düşünür taşınır delikten geçip çıkmak için tek çaresi vardır; zayıflamayı beklemek. aç kaldıkça zayıflar, eski cılız haline döner. ve bir gün bitap düşmek üzere ilk başladığı gibi cevizden çıkar. ama çıktığında mevsim bitmiş, ortada aç ve cılız bir kurtçuk ile bir içsiz bomboş bir ceviz kabuğu kalmıştır.
  kimi insanlardaki para ve mal-mülk hırsı da ceviz kurdundaki iştaha benzer. hırsı yenip, artık yeter dediğinde baharlar ve yazlar bitmiş olur.

 • bakir, çok güzel yemekler yapan, pantolonlarimi çift çizgi yapmayacak, anneme tapacak, evde benim hakimiyetimi kabullenecek, çocuklarımızı benim desteğim olmadan büyütecek, çalışmayacak ya da benden az kazanacak, naz kapris trip yapmayacak bir adam bulamazsam üç sene sonra olacağım kadın.

  edit: olduğum kadın.

  yıllardır geleduran mesajlar üzerine edit: işbu entry girildikten takribi 10-12 ay sonrası başlayan ve hala süregelen bir ilişkim mevcut. ancak kendisi bakir olmadığı için evlenmiyorum.
  şaka şaka adam şiddetle evliliğe karşı çıktı rıza baba.
  olsun iyiyiz iyi.

  yaş 34 editi: ayyynen devam hocam.

 • hayalini kurdugum tim.

  tamamen gonullu olarak bir sosyal platformda orgutlenip, edebiyattan bilime kadar, turkcesi olmayan bircok sayfayi turkceye cevirebiliriz,

  bunun icin hem vakti, motivasyonu olan arkadaslarin varligina eminim, biz yapmazsak kim yapacak ki bunu?

  hem bir sosyal sorumluluk projesi, hem turkceye hizmet, hemde genel kulturun artmasi adina guzel bir girisim.

  ben kendimce, sayfalari kisa kisa ceviriyorum, en azindan wikipedianin sol frameinde turkce gorunsun diye, ama bir elin nesi var? bugune bugun 2000 kisi 5 er sayfa cevirse 10.000 sayfa yapar ki, inanilmaz bir gelisim,

  belki wikipedianin turk modlariylada entegre calismak gerekiyor, uzerine dusecek arkadaslari tesvik icin herseyi yapmaya hazirim, kalabaliklastikca motivasyonumuz da artacak.

  ----------------

  edit:

  evet arkadaslar, sayenizde hem katilim cok fazla, hemde isteklilik, hepinize tesekkur ederim, oncelikle bir facebook grubu altinda toplaniyoruz,

  bu grupta hem kim ne ceviri yapmis onu paylasacagiz, hemde talep ettigimiz, imece usulu ile cevirecegimiz sayfalari belirliyoruz,

  bu gruba katilin, daha sonra kapali gruba donusturulecek.

  ayrica google docs sayfasinda da toplaniyoruz, hangi yol sizin icin daha verimliyse katilmaniz yeterli,

  illa ingilizce ceviri degil, herhangi bir turkce ansiklopediden 2 sayfa aktarsaniz bile cok verimli, dil bilmenize gerek yok,

  oncelikli amacimiz, wikipediadaki turkce madde sayisini artirmak.

  ilginize cok tesekkurler.