hesabın var mı? giriş yap

 • bu saçmalığa tiyatro bile denmez aslında. okuyun da aydınlanın bari:

  1-darbeyi siyasal islamcı bir grup, illegal bir tarikat yapılanması gerçekleştirdi. bu özelliğiyle darbenin belirleyici yanı, şeriatçı karakteriydi. bu anlamda 15 temmuz, aydınlanma, laiklik ve demokrasi karşıtıydı. böylece, bir yan sonuç olarak sadece kemalistlerin darbeci olduğu şeklindeki gerici-liberal ezber de yıkılmıştı.

  2-darbe, akp’nin yaratmaya çalıştığı efsanenin tersine, sokağa çıkan ve sayıları 10-15 bin kişiyi geçmeyen siviller tarafından değil, cumhuriyetçi ve yurtsever askerler / subaylar tarafından bastırıldı. yüksek ateş yeteneğine sahip askerleri bir avuç silahsız sivilin durdurması mümkün değildi. kaldı ki, gazete ve televizyonlarda yayınlanan tankların üzerine çıkmış yurttaş görüntüleri darbe bastırıldıktan sonra, gece 24.00-02.00 saatleri arasında sokağa çıkan insanlardı. o tanklar ise darbeyi bastırmak üzere gelen zırhlı birliklere aitti.

  3-erdoğan-akp yönetimi, darbenin bastırılmasını siyasal bir fırsata çevirerek –erdoğan ‘allah’ın lütfu’ demişti- 20 temmuz’da olağanüstü hal (ohal) ilan etti ve kendi darbesini yaptı. demokratik hak ve özgürlükler askıya alındı. adım adım cumhuriyetin kurumlarının tasfiyesine gidildi

  4-türkiye, fiilen başkanlık rejimine geçirildi. ardından 16 nisan 2017’de hileli bir referandumla her darbeden sonra yapıldığı gibi, yeni rejime uygun bir anayasa yapıldı. böylece totaliter bir rejimine geçişin sözde hukuksal zemini yaratıldı. yeni darbe anayasası ile meclis’in yetkileri sembolik hale getirilerek, parlamenter demokrasiye son verildi. tbmm, 1908 hürriyet devrimi ile ikici kez açılan meclis-i mebusan’dan daha geriye savruldu.

  5-ülkeyi yüzde 8 ila 12 arasında olduğu tahmin edilen toplumsal desteğe sahip küçük bir şeriatçı azınlık teslim aldı. cumhuriyet’ten geriye kalan her şeyin tasfiyesine girişildi. tsk dağıtıldı. aydınlanmacı ve modernist bir geleneğe sahip olan askeri okullar kapatıldı. laik kurumlar dağıtıldı. devlet, ortaçağ anlayışı ve emevi gericiliğine yaslanan bir ideolojik anlayışla yeniden yapılandırılmak istendi. ancak başarılı olunamadı, ülke hala içinde yaşadığımız yeni bir krize sürüklendi.

  debe editi: okuyan, beğenen, favlayan herkese çok teşekkür ederim. bu kadar dikkat çekince kaynak belirtme ihtiyacı duydum, bu saptamalar merdan yanardağ'a ait: kaynak

 • valla kaynanaya anne demedikleri için kime ne demiş, ne dememişler umrumda değil, adamlar kayınvalidelerine anne demiyorlar lan var mı böyle bir güzellik?
  bir kadın/erkek kayınvalidesine anne demek için kendini zorlarken ve demezse başına gelecekleri düşünürken yitirdiği akli denge parçasıyla, inanın dünyada çok şeyi değiştirebilir. sonra neden ülkecek deliyiz? elalem sırf 1 kişiyle evlendi diye kendini en az 15 kişiyle vıcık vıcık ilişkiler, tripler, hassas dengeler dünyasında bulmuyor da ondan.

  bir türk'le evlenirsem sırf bu yüzden evlenir evlenmez bir tane doğurup kayınvalideme sonsuza dek "babaannesi" diye hitab etmeyi düşünüyorum, bak ne kadar güzel, khaleesi gibi - babaannesi.

  "sevdiğin erkeği karnında taşımış, büyütmüş, emek vermiş sonuçta yane bir anne demeye mi yeriniyosun :s" diyen hevesli tazelerin de kafasına tüküreyim cnms.

  (bkz: kayınvalideye anne demek)

 • bu sadece "çocuk yap ,başın bağlansın, kendi hayatına git " durumu için değil malesef bir tatile gitmek için bile "evlenirsen kocanla gidersin" "hevesin varsa kocanla yaparsin" tarzi bir çok yaptırımla karşılaşıyor olmamız.
  ailemin eğitim durumu, sosyal hayatları göz önüne alınınca dışarıdan ne kadar hayata açık ve anlayışlı bir aile modeli olsakta iş eve kapanıp o dört duvar arasına gelince sen kiz cocugusun bizim adınızı taşıyorsun otur oturduğun yerde oluyor. 30 uma girmem ramak kala değil sevgilimle bir yere gitmek dursun normal arkadaşlarımla bile 2 saatten fazla dışarı bir yere gitmenin bedelleri oluyor.
  şu sözlükte yazılanları okuyunca, erkeklerin kızlar hakkında ne kadar kötü konuştuklarına şahit olunca anlıyorum ki bu zihniyet değişmeyecek. birak sevgiliyle tatili kızlarla bir konsere gitmek bile benim gibi bir cok kiz icin cok zor. başkalarının kızları ile gezerken bir şeyler yasarken erkek çocuğu olunca sorun görmeyen ama kendi ailelerine hayatı zindan edecek bu zihniyet umarım zamanla insana insan gibi değer verecek şekilde değişir.

 • - ramazan denince aklınıza ne geliyor?

  italyan: pide!
  rus: pide!
  ispanyol: güllaç!
  koreli: nihat hatipoğlu!!!

  adsşlkasşldkadls

 • su kayağı tepeye tırmanırken elinde balta olan maket işçiyi dalgınlıkla tam yanına varıldığında fark edince, bir an korkudan uçan adam sabri gibi allah allah nidaları atmış nesildir.

 • diş sağlığına dikkat eden insandır. sanki diş fırçalarken, gelip önünde durduğun lavaboya sıçıyor insanlar amk.

 • çok büyük bir iş anlaşması ettiğiniz kişi ile telde konuşurken hatta bekletiyorum diyerek telefonun tuşuna tam basamamak ve "bu godoşa ne dicez şimdi biz " demeniz(yerinyarılması ne?canlı gömün beni )