hesabın var mı? giriş yap

 • yöneticinin adaletsiz davranması, cahil, ikiyüzlü ve yalancı olması
  insan yerine koyduğun kişilerin hayvan çıkması
  bi boka yaramayan insanlarla mecburen muhatap olmak

 • restaurant sahibi olupta vedat milor'a terso davranmak? üstelik çalışanının sanane lan diye ittirmesini savunmak? vay hımınıa dünya yürek yiyenlerle dolu.

 • biraz garip bir şekilde yaşadığım olaydır.

  2 sene öncesiydi. gezi parkı protestoları yeni yeni bitiyordu. ama insanlar pencerelerde tencere tava çalmaya, yolda yürürken alkışlamaya, arabadayken kornalara basmaya devam ediyordu az da olsa.

  çocukluk mahallem olan zeytinburnu kazlıçeşme'den bir çocukluk arkadaşım askere gidecekti, mahallede onun eğlencesini yaptıktan sonra herkes şahinlere doluştu. 10 araba varsa 8 şahin 1 kangoo 1 peugeot 207 falan vardı. şahin hegemonyasının olduğu bir mahallede büyüdüm yani.

  arabalara binildikten sonra başladık zeytinburnu'nu tavaf etmeye. semtin her yerini inlete inlete dolaştık. her kırmızı ışıkta inip meşale yakıyor, tezahürat yapıyorduk. zeytinburnu'nun bize dar gelmeye başladığını hissettik ve rotayı bakırköy'e çevirdik. orası bizim semtimize en yakın ve en elit semtti. zeytinburnu'nda büyüyen çocuk kız arkadaşıyla ilk bakırköy'e gider örneğin. bakırköy bir markadır zeytinburnulular için.

  sahilden bakırköy'e doğru yardırıyorduk. ataköy sahildeki gelik restaurant'ın karşısındaki benzinlikte indik arabalardan başladık 'askerin kralı zeytin'den çıkar!' diye bağırmaya. arabaların hepsinde türk bayrakları dalgalanıyor. camlardan insanlar alkışlamaya tencere tava çalmaya başladı.

  benzinliğin yanından geçen bi taksi bi anda benzinliğe doğru kırdı ve durdu. içinden uzun boylu, hatta dev gibi heybetli, yaşına rağmen dünya yakışıklısı bir adam indi. bi baktık tarık akan. orada bulunan herkesin çocukluğuna en az birkaç kere misafir olan büyük adam. herkes şok geçirdi, bazısı adamı göremedi hala 'bu vatan bizimdir bu böyle biline' diye tezahürat yapıyorlar. tarık akan bize doğru koşup 'gençler sizinle gurur duyuyoruz sizi çok seviyoruz' diyerek sarıldı. hayır ulan biz seni daha çok seviyoruz moduna girip biz de sarıldık adama.

  evet, tarık akan bizim asker uğurlama eğlencemizi gezi protestosu zannetmişti. ama işin ilginç kısmı benim o akp'li çocukluk arkadaşlarım tarık akan'a sarıldıktan sonra 'hükümet istifa' diye bağırmaya başladı. çok garip şeyler oluyordu. arkada kalıp tarık akan'ı farketmeyen arkadaşlar onu görünce 'kovaladıkça kaçan ateşböceğim misin?' diye şarkı söylemeye başladılar hep bir ağızdan. adam da gülerek alkış tuttu. sonra koşarak taksiye döndü. biz de yola devam ettik.

  anlatırken sanki saçma bi rüyaymış gibi geliyor ama gerçek valla.

  edit: seni hep özleyeceğiz.

 • dünyanın en ünlü şehirlerinden birinin yaklaşık 100 sene öncesine ait görüntüleridir.

  amsterdam'ın benim için her zaman özel bir yeri vardır. ilk yurtdışı seyahatimi yaptığım, gençliğimde tatlı bir kaçamak yaşadığım, hem iş hem turistik amaçla defalarca seyahat ettiğim güzel şehirdir.

  insanların şıklıklarından herkes yeterince bahsetmiş ama beni daha çok üzen bir konu var ki o da sokakların neredeyse aynı kalması. şu görüntüyü amsterdam'da bulunmuş birine izletin anında söyleyecektir size neresi olduğunu. bizde ise en büyük şehirlerin bile değil 50, 20 sene önceki hallerini tanımak mümkün değil. gidenler ne demek istediğimi anlayacaklardır, bu durum pek çok avrupa ülkesinde bu şekilde, sanırım bizim göçebe toplum geçmişimize dayanıyor. bulunduğumuz yeri güzelleştirelim kaygımız pek olmamış, zaten son zamanlarda bundan bahsetmek bile mümkün değil. güzelleştirmeden anladığımız aslına hiç uymayan restorasyonlar veya yıkılanın yerine dikilen abuk sabuk 50 katlı bir yapı.

 • yerde ayakkabılar var. muhtemelen namaza gelen bir mümin ayakkabılarının çalınmaması için oraya saklamayı uygun görmüş.

  adam için ayakkabılarının çalınmaması, ayasofya gibi bir tarihi yapıdan daha değerli. desen ki ayakkabıların mı yoksa ayasofya mı diye, eminim ayakkabılarını tercih eder.

  doğaya, tarihe, sanata, bilime vs. bu kadar düşman insanlar arıyorsanız, ülkemizde bolca mevcut ve destekledikleri parti de bunlarla aynı zihniyette.

  marmaray yapılmaya başladığında erdoğan; "bu çılgın projenin gerçekleşebilmesi için bize hendek atlattılar. üç beş çanak çömlek çıktı diye, marmaray projesi 4 yıl gecikti. yenikapı taraflarında ortaya çıkan tarihi eserlerden dolayı 4 yıl gecikti, yazık değil mi, günah değil mi? basit çanak çömlek hikayesi bize 4 sene kaybettirdi. 3-4 sene önce marmaray açılacaktı" demişti.

  daha sonrasında bakan ömer çelik ise, marmaray kazılarından toplam 35 bin tarihi eser çıktığını açıkladı. tabii bunlar marmaray devam ederken kurtarılabilenlerdi. tarihi eserlere bakış açısı bu olan insanların ayasofya'yı cami yapmasına izin verirsen olabilecek şeyleri normal karşılamak gerekir.

  tanım: ayasofya'ya gelenlerin ayakkabılarını saklamak için yeni yerler keşfetmesi.

  edit: ha tabii aynı kişi mi kırdı bilemem günahını almayayım şimdi ama sonuç ortada.