hesabın var mı? giriş yap

 • bir belediye başkanı düşünün, dünyanın en nadir doğa güzelliklerinden birinden sorumlu.
  başkan hafta içi diyor ki "salda gölünün kumlarını aldılar. kumları geri getireceğiz."

  sonra ne oluyor? gece 4'te evini "polisiz" diye bir grup basıyor. başkanı ve karısını vuruyorlar. bacaklarına sıkıyorlar.

  belediye başkanı bu adam, zabıta müdürü değil. protokolde yeri var o şehirde resmi olarak. arabaya 20 somun ekmek atıp millete dağıtsa koşup engelleyecek tayfa ortada yok. vuranlar nerede? ortada yok.

  meksika kartellerini belgesel tadında gün gün anlatan basın? ses yok. sağ olsunlar asayiş eşiği öyle yükseldi ki millette, ahaliden de ses yok.

  burdur'un bir valisi var bu arada, il çünkü. hani illerin valisi oluyor, yeşilova kaymakamı da var bu arada, ilçe çünkü yeşilova. ama bir tweet dahi atmamışlar. yoğunluktan herhalde, millet için dertlenmekten...

 • başlık: ulan hiç unutmuyorum sırf forma alamıyorum diye

  1. atletimi forma yapmıştım o zamanlar 8 yaşında filandım mahallede maç yapacağız beni oynatmıyorlar neymiş formam yokmuş o zamanlar fakiriz tabi amk gittim atletimi çıkardım arkasına "10" bi de "hagi" yazdım. önüne de "marshall" yazdım. ne gülmüştü o. çocukları... neyse yıllar geçti hala fakirim amk bir şey değişmedi her şey aynı... bu da böyle bir anımdı.

 • hades yunan mitolojisinde olulerin efendisi ve obur dunyanin hakimidir. chronus ve rhea'nin ogludur. chronus'un uc oglu dunyayi bolustuklerinde hades'in payinaasagi dunya (underworld)dusmustur, kardesleri zeus ve poseidon ise sirasiyla yukari dunyayi ve denizleri alırlar. yeralti dunyasini -yukaridan kacirdigi- persephone ile birlikte yonetmektedir. zeus her ne kadar hades'e persephone'u annesi demeter'in yanina gondermesini emretmis olsada hades tam persephone giderken ona yedirdigi bir meyve ile sonsuza dek onu yeralti dunyasina baglamistir.
  hades'in oluler dunyasina hukmederken kullandigi bazi yardimcilari sunlardir; thanatos, hypnos, salcı kharon ve uc basli kopegi kerberos.
  hades tanrilar arasinda en korkulani ve sevilmeyeniydi, diger tanrilar bile ondan cekinirdi. insanlar dikkatini cekmemek icin adini anmaktan kacinirlardi ve onu yatistirmak icin kara koyunlar kurban ederek koyunlarin kanlarini derin cukurlara yada yerdeki yariklara akitirlardi ve ona dua ederken de baslarini yere vururlardi.

  edit notu: bazı görünmez bakınızları eklemek için yapılmıştır.

 • lazlar tarafından ters tepilen çabadır. zamanında bdp milletvekillerinden biri "lazların da kendi bayrağı olmalı" gibi bir şey zırvalamıştı. laz kültür derneği de "bizim bayrağımız zaten var. hatta şu an anıtkabir'de öyle güzel, kırmızı-beyaz dalgalanıyor ki." diye cevabi yapıştırmisti.

  pkk gidip amerikan emperyalizminin altına yatmaya devam etsin. başka destekçi bulamayacak.

 • çünkü nitelikleri sıfır.daha cümle kuramayan bu ayaktakımı,lümpen,karacahil tayfa zaten midesinden başka neyi düşünebilir ki?

 • instagram'ında acun'un bir barda arkasında durduğu veya kendisine aldığı gülleri paylaşan 24 yaşındaki, bir dönem modacı olma hevesiyle mankenlik yarışmasına katılan tc vatandaşı insan.
  ben kendisinin niniseymasubasi adlı instagram hesabını takip ediyorum ve orada koyduğu fotoğrafların altındaki yorumlara bakarak türkiye halkının iki yüzlülüğünden ve şekilciliğinden emin oluyorum.
  normalde kendi kocası gidip başka bir kadınla imam nikahı kıysa bir de üzerine çocuk yapsa kapıyı camı indirecek teyzeler, ablalar ve kardeşler bu sosyal platformda bu hanım kızımızın koyduğu neredeyse her fotoğrafın altına " rabbim sizi nazarlardan korusun, şeyma abla acun abiyle de fotoğraf koysana, doğal güzellik, rabbim sizi kem gözlerden korusun ben biliyorum siz allah katında evlisiniz, maşallah maşallah tü tü tü tü, melisa çok şeker bebek, siz muazzam bir kadınsınız, size bayılıyorum, şeyma abla harikasın seni kıskananlar çatlasın." gibi gibi cümleler yazmaktadırlar.
  ben bu cümlelere katlandığım kadarıyla bakarak esra erol'u izlerkenki gibi sosyolojik tespitler yapıyor, çoğu zaman gülüyorum.
  aynı zamanda zeynep ılıcalı hanımefendiyi de takip ediyorum. onun her fotoğrafının altına da onu tutan bir başka güruh var onlar yazmakta. aslında bu iki grubu karşı karşıya getirsek yeni bir mohaç meydan savaşı çıkabilir yani o derece.
  neyse özetle beni ilgilendirmez zaten kendisi, fotoğrafları veya yaşadığı hayat amma ve lakin cümbür cemaatin diline düşmesi çok garibime geliyor. hoş ben de buraya yazarak çenesini yoran züğürt kategorisine giriyor olabilirim ama benim çenemi yormamdaki amaç türkiye halkının kalitesiz ve iki yüzlülüğünü bu hanım kızımıza yapılan muamele yoluyla anlatmak.
  sözlerime hanım kızımıza yapılan bir kaç comment ile son vermek isterim:

  "sonuna kadar inancına ve yüreğine sağlık şeyma."
  "arkanda duran dağ gibi bir eşin var şeyma sen denizleri seyret dalgalarla işin olmasın."
  "ah nasıl zor göğüslemek zorunda kaldıkların, nasıl bir kutsallıktır bu sana bahşedilen. sadece allah'a emanet ol."
  "arada babadan (acun'dan bahsetmekte) işaret ver bize şeyma, korkuyoruz."

  millet yeminle sıyırmış ya, yorumlara gel hele.

  hanım kızımızın yaptığı bir fotoğraf yorumu ise şu şekildedir. bebeğini kucaklamış haliyle "gene babadan daha erken kalktık." burada verilen mesaj "acun bende kaldı bu gece, melisa da ondan erken kalktı, n'aberr zeynep ılıcalı?" sanırım.

  neyse tespit yapma durumumu burada bitiriyor, hayırlı cumalar diliyorum. bu arada hanım kızımızın evladı melisa ile hiçbir alıp veremediğim yok o masum bir bebek, bir melek, arada kendisine verdiğim referanslar yanlış anlaşılmasın (kime neyi açıklıyorsam?) neyse öyle işte.

 • bugün bir matematik forumunda boş boş gezerken karşılaşıp "aa ben bunun aynısının türkçesini bir yerde görmüştüm" dememe sebep olup kendisini çözdüren sorudur.

  sorunun ingilizcesinde çocukların ismi henry falan olduğundan kulağa tanıdık gelmediği için çocukların ismini yerelleştireceğim.

  sorumuz şu şekilde:

  6 çocuk içinden 2 tanesi gitmiş bir bahçeden elma çalmış. ancak bahçe sahibi çocukların elma çalmasından pek hoşlanmadığı için hangi ikisinin çaldığını anlayabilmek için tutmuş yakaladığı beş çocuğu sorguya çekmiş. sorguya çekilmeyen 6. çocuk kaçmayı başarmış.

  çocuklar aralarında kavga etmiş olsalar gerek, hepsi birbirine iftira atmış. her çocuk 2 isim vermiş ve 5 çocuktan 4 tanesi bir ismi doğru söylerken diğer isme iftira atmış, 5. çocuk ise iki kişiye birden iftira atmış.

  çocukların ismi mahmut, hüso, cabbar, neco, pakize, ve rüştü olsun.

  şimdi çocukların ifadelerini alalım;

  pakize: " mahmut ve hüso çaldı "

  rüştü: " cabbar ve neco çaldı "

  cabbar: " mahmut ve neco çaldı "

  hüso: " mahmut ve pakize çaldı "

  mahmut: " cabbar ve rüştü çaldı "

  kaçan çocuk neco olduğu için neco'nun ifadesi alınmamış.

  bu durumda iki hırsız kimdir?

  ---

  sorunun cevabını bulabilmek için çocukların isimlerini kısaltıp her birine baş harfi ile seslenelim;

  mahmut = m
  hüso = h
  cabbar = c
  neco = n
  pakize = p
  rüştü = r

  şimdi her bir çocuğa 0 veya 1 değerlerinden birini verelim. mesela mahmut elmayı çaldıysa m=1 olsun, çalmadıysa da m=0 olsun.

  çocuklardan 2 tanesinin elmayı çaldığını biliyoruz.

  demek ki -> m+h+c+n+p+r = 2

  çocuklardan 4 tanesinin birer doğru ve bir tanesinin de sıfır doğru isim verdiğini biliyoruz. bu durumda verilen bütün isimleri toplarsak sonucun 4 çıkacağından eminiz. her çocuğun isminin kaç kere verildiğini sayıp buna göre toplama yapalım:

  3m + 2n + 2c + h + p + r = 4

  şimdi ilk başta yaptığımız m+h+c+n+p+r işlemini ikinci işlemden çıkaralım:

  (3m+2n+2c+h+p+r) - ( m+h+c+n+p+
  r) = 2m+n+c = 2

  böylelikle:

  2m + n + c = 2

  yani mahmut'u 2 kere, neco'yu 1 kere ve cabbar'ı da 1 kere sayarsak sonuç 2 çıkıyor.

  bu üç kişiden elmayı çalan 2 kişinin değeri 1, masum olan kişinin değeri 0 olacaktır.

  bu durumda eşitliğin korunabilmesi için ya m=1 ve c=n=0 olacak, ya da m=0 ve c=n=1 olacak.

  rüştü'nün dediğini hatırlayalım:

  rüştü bize cabbar ve neco çaldı demişti. bütün çocukların her birinin söylediklerinden en fazla 1 tanesinin doğru olabileceğini bildiğimize göre cabbar ve neco ikilisinin aynı anda hırsız olamayacağını biliyoruz.

  demek ki 2m+n+c=2 denkliği mahmut'un 1'e eşit olduğu bir denklik.

  yani hırsızlardan biri mahmut.

  mahmut'un hırsız olduğunu bilmemiz bizim mahmut'u söyleyen kişilerin diğer söyledikleri kişiye iftira attığını anlamamızı sağlar. yani eğer bir kişi "mahmut ve şu kişi" çaldı demişse "şu kişi" suçsuzdur çünkü mahmut'un suçlu olduğunu biliyoruz ve yalnızca biri suçlu olabilir.

  mahmut'u söyleyenlere bakalım:

  pakize " mahmut ve hüso çaldı", hüso " mahmut ve pakize çaldı", cabbar ise "mahmut ve neco çaldı" demiş.

  bu durumda hüso, pakize ve neco'nun suçsuz olduğunu anlamış oluruz.

  böylelikle şimdiye kadar suçsuz olanlar: hüso, pakize, neco ve cabbar.

  geriye mahmut ve rüştü kalıyor.

  demek ki hırsız mahmut ve rüştü.

  ---

  üç beş elma için ortalığı bu kadar karıştıran, çocukların arasına fesat sokan, bizleri de burada hesap kitapla uğraştıran bahçe sahibine de selamlar!

  sorunun tartışıldığı forum: mathstackexchange

 • hakk'ın rahmetine kavuşan tümamiral soner polat'ın cenaze yürüyüşünde, şanlı(!) türk ordusunun komutanlarına son veda yürüyüşündeki disiplinsiz ve düzensiz görüntüleridir.

  inanılmaz derecede üzüldüm. dünyaya nam salmış bir ordunun, böyle acınacak duruma getirilmesine sebep olan/göz yuman her kim varsa allah belasını versin.

  video

  edit 2:
  ısrarla bu ayıbı örtmek için "acemi askerler yeaa, bedelli askerler yeaaa" diyen gevşekler var.
  arkadaşlar, bir "tümamiral" rütbesindeki komutanın cezane yürüyüşü bu. yürüyenler de eğitimi almış askerler. keza, askerliğin ilk başında bu yürüyüşleri öğretirler.
  tümamiral'imize ve vatana yapılan bir ihanettir bu görüntü. hesap soracak olanlar da vicdanlı türk milletidir. gevşekleşmeyin.