hesabın var mı? giriş yap

 • bizanslı tarihçi prokopius onun için; "babası istanbul hipodromunda ayıcı olan bir aktris-dansçı ve hayat kadını" demiş olsa dahi, bizans’ın süryani imparatoriçesi ve süryani kilisesi’nin kızıdır theodora.

  teodora m.s. 500 urfa yakınlarındaki menbiç şehrinde doğar. (sanılanın aksine teodora urfalı değildir. menbiç urfa ve halep arasında bulunan eski bir süryani yerleşim birimidir.). babası ortodoks inancına bağlı bir süryani papazdır. babası tarafından inancı ve kültürü doğrultusunda en iyi şekilde yetiştirilir.

  bizans imparatoru jüstinyen dayısı olan ı. justinus’tan (518-527) 527 yılında imparatorluğu devir alır. güçlü bir hükümdar olmasının yanı sıra uzun süren idaresi olmuştur.

  jüstinyen iran’a sefere çıktığında menbiç’ten geçer. menbiç süryani toplumu lideri papaz yuhanna tarafından saygıyla karşılanır ve burada teodora ile tanışan ve onun güzelliğinden etkilenen jüstinyen onun ile evlenmeye karar verir. önceleri buna razı olmayan teodora’nın babası jüstinyen’in kızını inancında serbest bırakacağını taahhüt etmesi üzerine imparatorun bu isteğini kabul eder.

  theodora 527 yılında imparatoriçelik tacı giyer, 527-548 yılları arasında eşi imparator jüstinyen ile birlikte hüküm sürer. tarihteki en güçlü, akıllı iffetli ve bunun yanında en çok iftira edilen kadınlarından olur.

  birbirlerini çok sevmelerine rağmen jüstinyen ile teodora’nın çocukları olmaz. teodora çok genç denilecek bir yaşta, 48 yaşında hayata gözlerini yumar.

  teodora vefatı sonrasında geriye yok olmaktan kurtulmuş güçlü ve örgütlenmiş bir kilise bırakmıştır. bu sebepledir ki teodoranın 1500. doğum yıldönümü patriğin 2000 yılı menşurunda dünya süryanilerine duyurulmuş ve tüm süryanilerce kutlanmıştır.

 • şeref. eskiden boyle serefi icin yasayan, acta acikta kalsa bile kimseye minnet etmeyen, coluguna cocuguna sahip cikan, onla bunla gezip de piclik yapmayan adamlar varmis.

  smdi adama "sen de az şerefsiz degilsin" diyince bi gururlaniyor, skor muhabbeti çeviriyor it oglu it.

 • kızım değilmiş. yaş yedi.

  -baba uzaya gitmeye ne gerek var ki? dünya zaten uzayda. biz de aslında uzaylıyız zaten.
  +hö? evet.

 • şaka maka karşıdaki üç keko bu saatten sonra ince'ye oy atar akp'ye attım der :)

  üçü de içinden "adam haklı amk" demiyorsa ben hiçbir şey bilmiyorum.

 • şöyle bir rapor.

  diyor ki;

  "demir, nitrat, aluminyum, arsenik, perfringens, enterokok, eschericis coli ve koliform bakteri parametreleri yönünden insani tüketim amaçlı sular hakkında yönetmelikte belirtilen sınır değerlere göre uygunsuz ve serbest klor düzeyinin yetersiz olduğu saptanmıştır."

  görüldüğü üzere içinde bir biz yokuz.

  melih? yaşıyor musun?

 • sabah sabah yarabilen insan bu.

  satici1: hosgeldiniz... kampanyamiz var! simdi alin ekimde odeyin!

  satici2: hosgeldin... bizde kampanya yok! simdi alirsaniz ekime, almazsanız sikime kadar ödeyin!

  musteri: (satici2ye parmagini uzatarak): siz biraz daha samimi gibisiniz...

  satici2: elbette yarraaaam

 • 1. sipariş veriyorsun,
  2. sipariş sana teslim ediliyor,
  3. hizmeti ve ürünü beğenmiyorsun, hatta çöpe atıyorsun,
  4. medeni bir şekilde ürünü ve hizmeti puanlayıp yorumluyorsun,
  5. restoran ve yemeksepeti birlikte karar verip siparişi iptal edip yorumunu siliyor.
  6. hiçbir şey olmamış gibi, her şey mükemmelmiş gibi hayat devam ediyor.

  restoranının ayrı, sepetinin ayrı mk. düzeninize sokayım sizin.