hesabın var mı? giriş yap

 • galerinin size polo parasına audi tt verip, ayda maksimum 50 liralık yakıt koyabilirsin, sonra arabayı iterek kullanırsın demesi gibi bir olay.

 • bu başlık altında oluşan ve oluşabilecek gündelik hayat teorileri yanında konuyu bilimsel olarak incelemiş olan insanlar da bir iki şey söylemiş, onları aktaralım dilimiz döndüğünce. önce ne olmadığına bakarsak: telefonla konuşurken oraya buraya yürümek, insanın kendisine meşgul süsü vermesi ya da zihin ve beden arasındaki bağlantının kopması sonucu olarak ortaya çıkmaz. hiperaktif insanlarda değil, insanların çoğunda görülen ortak bir davranış.

  şu örnek üzerinden adım adım gidelim ki kolay anlaşılsın: masaya birini oturtuyor, hemen önüne oyuncaklar koyuyorsunuz, farklı renkleri şekilleri olsun. insanlara bunlar hakkında konuşun diyorsunuz, konuşmaya başlıyorlar. bunlar yapılmış bilimsel deneyler. bu deneylerin görüntü kayıtlarını incelerseniz insanların el kol hareketi yapmadan konuştuğunu görürsünüz. bu arkadaşa parasını verip güle güle dedikten sonra ikinci kişiyi çağırıyorsunuz ancak oyuncaklar 50 cm. kadar uzakta bu sefer, yine masanın üzerinde. bu arkadaş konuşurken arada gösteriyor oyuncakları. bu arkadaşa da güle güle dedikten sonra diğer arkadaşı çağırıyor, masanın öteki ucundaki oyuncaklar hakkında konuşmasını istiyorsunuz, el kol hareketleri coşuyor. son arkadaşa masadaki oyuncakları bir süre gösterip başka bir salona alıyorsunuz, burada az önce gördüğü oyuncaklar hakkında konuşmasını istiyorsunuz, el kol hareketleri ziyadesiyle sapıtmış durumda, ama farkında değil. bundan sonra telefonla yapılan deneyleri hayal ediverin artık, uzamasın.

  bu tür davranışlar, yani aşırı el kol beden hareketleri, yürüme vb. insanlar görmediği şeyler hakkında konuşurken ortaya çıkıyor. özellikle soyut kavramlarla uğraşan insanlarda görülmesi de tesadüf değil, zira aristo felsefesi peripatetizm adıyla da bilinir. biraz internette dolaşıp felsefecilerin ders kayıtlarını seyrederseniz bu yürüme hareketlerinden bolca görürsünüz. telefonda konuşurken oraya buraya yürümenin nedeni de bu davranışın özel bir biçimi oluyor.

  bugünkü masalımız da burada bitiyor sevgili sözlük. tüm yazarcanların gözlerinden öperim.

 • mahalle yanarken deizm'le uğraşan bir akp'linin eylemidir.

  zaten ibrahim hiçbir zaman ülkedeki yolsuzluk, rüşvet, şantaj gibi olaylarla ilgilenmemiştir. lafı eğer büker, entel görünmeye çalışır.

 • bizim burada çalışan bir abla var. yıllardır kadını bir kere bile makyajsız ya da saçı başı dağınık görmedim. her zaman çok şık, temiz, klas bir hanımefendidir. bundan birkaç yıl önce bu ablanın çocuğu vefat etti, hem de bir ailenin kendisini suçlayacağı bir şekilde.

  cenaze oldu, pide mide derken işte abla 1 haftadan kısa sürede işbaşı yaptı. her zamanki bakımlı, güzel haliyle. etrafta arkasından konuşan da çok oldu tabii, mahalle karısı edasıyla, ölen oğluna üzülmediği imaları havada uçtu...

  ablayı bazen terasta görüyorum (ki terasa burada çıkan çok kişi olmaz). en kenarda parmaklıklara yaslanmış, herkesten uzak, kah yere kah ufka bakarak üst üste 2-3 sigara içiyor. içindeki acıyı ordaki halinden ben anlayabiliyorum. dolan gözlerini görebiliyorum.

  ebru şallı özelinde bir şey anlatmıyorum aslında ama neden bu başlık derseniz, işte buradaki mahalle karıları için aslında. kimsenin acısını bilemezsiniz, yaşamadığınız şeyin yorumu da size düşmez. herkesin her koşulda vereceği tepki farklıdır, içini yargılamak sizin işiniz değil.

  siz istiyorsunuz ki herkes sizden kötü duruma düşsün, perişan olsun ki onlara acıyabilesiniz. vah vah diyebilesiniz, ağlasınlar bağırsınlar, acınası hale gelsinler ki kendinizi 'superior' hissedebilesiniz. birileri size o malzemeyi vermeyince de mahalle karısına bağlıyorsunuz.

  keşke herkes kendi işine bakmayı öğrenebilse canım ülkemde.

  edit 1: arkadaşlar :) burası bir forum değil. ben sözlükte ayşe böyle bi yorum yapmış diyerek onu mentionlayıp yazmadım ki entrymi. okudum okudum görmedim diyor bi de :) arkadaşım ben birinin entrysine yorum yapmıyorum ki. sosyal medyada gördüğüm genel bi durum hakkında kendi fikrimi yazıyorum. artık entry girerken de sizden izin almamız mı gerekiyor çözemedim ben. yallah donanımhaber'e falan o zaman ne diyeyim bol bol birbirinize çemkirir durursunuz.

 • 24 yılın ağır biz ceza olduğuna katılıyorum. hatta bir insan ömrünün neredeyse 3'te1'i ama indirim uygulanınca bunun 16 yıla düşeceği aşikar gibi.

  işlenen bu cezada tahrik unsuru yok. adı üstünde -canavarca hislerle adam öldürmek-

  adli tıp raporunu okumuştum malesef. münevver karabulut henüz canlıyken tahayyül dahi edemediğimiz işkencelere maruz kalmış.
  bu tip ayrıntılara girmek istemiyorum ama kızın kafa derisini kafatasından ayırmaya kalkmışlar. hadi öldürdün, hadi parçaladın.
  neyin hırsıdır bu ki vahşice oynuyorsun bedenin üstünde.

  yani bu, kızı öldürüp sonra panikten parçalamak falan değil. bu cani ve yardım edenler bir şekilde çocuğun bedeni üstünde en korkunç şekilde katliam yapmışlar.

  münevver karabulut göbek hizasına paralel şekilde yarıklar açılırken malesef ki hala canlıymış...

  münevver karabulut başı gövdesinden parçalanırken bir noktaya kadar canlıymış.

  bakın bu kız korkunç acılar çekerek öldü. ve bir çöp kutusuna atıldı. bunlar şaka değil.

  empati yapın aileyle dahi diyemiyorum. insan delirir !

  bu tip bir cezanın bedeli duygusal yönden bakarsam idam olmalı. ama idam cezasına da karşı duralım diyoruz, insan canını alma hakkı başka insana verilmesin diyoruz amenna.

  o yüzden uygun olan cezanın müebbet hapis olduğuna inanıyorum.

  bir caydırıcılığı olmalı her şeyden evvel yahu. emsal bir dava bu.

  ne kadar ıslah olmuş olursa olsun ben 40'lı yaşlarında özgür kalmış bir cem garipoğlu'nun olduğu dünyaya çocuk getirmek istemiyorum.

  cem garipoğlu'nun işlediği suç akıllara sığmayacak derecede ağır bir suçtur. bunu unutmayın. o'na sempati beslemeyin.

  hepimizin iyi niyetleri adına üzgünüm ama bazı insanlar topluma kazandırılamaz. kazandırılmamalı..

  bunu anlamak için münevver/emsalleri/yakınları olmak gerekmiyor.

 • turist: türko sigara verelim mi?
  türk: ver abim, siğala ver.
  turist: şu fransıza küfret sana sigara verelim.

 • karı dediğin o şişko kız bu zeka seviyesinde bir adama bakar mı acaba, seni kim ne yapsın?
  tanım: beyinsiz sıçışı.