hesabın var mı? giriş yap

 • takip edebildiğim kadarıyla bilimsel ve gelecek ay görevlerinin planlanması açılarından önemli, ancak onun dışında biraz "meh" bir buluş.

  önemli, çünkü ayın 100+ dereceleri bulan gündüzünde de su olduğu kanıtlanmış oldu, artık suyun düşündüğümüzden biraz daha yaygın olduğunu biliyoruz. diğer yandan keşif şimdilik gelecekteki kolonistleri bile tam olarak ilgilendirmiyor, bulunan su moleküler düzeylerde, nasa sahra çölünde 100 kat daha fazla su olduğunu açıkça belirtmiş ve suyun kullanılabilir olup olmadığı da belli değil. ay'ın başka bölgelerinde su daha büyük miktarlarda olabilir, belki bu moleküller yer altı su birikimlerinin işaretçisi olabilirler veya belki de güneş gören bölgelerde su sadece bu kadardır. bunları gelecekteki görevlerle araştırmamız gerekecek.

  niye nasa bunu bu kadar büyük olay yaptı? eh nasa'nın asli görevi bu, bilim yapmak ve halka duyurmak, benzer açıklamaları zaten sık sık yapıyorlar. diğer bir sebep de muhtemelen gözlemin yapıldığı teleskoplu uçak sofia'yı bütçe kesintisinden kurtarabilmek, 2021 bütçesi kesintileri sebebiyle erken emekliliği gündemde, nasa'nın politik bir hamleyle bu programdan gelen somut bir sonuç göstermek istemiş olması normal.

  ayrıca suyun bulunduğu clavius kraterinin 2001 a space odyssey'deki ay üstünün kurulu olduğu krater olması gibi ilginç bir tesadüf var.

 • siyasal islamcılar için bu pandemi büyük fırsat oldu.

  yasak bahanesiyle içkiyi yasakladılar, içkili mekanları kapattılar hoşlarına gitmeyen her şeye kısıtlama getirdiler. virüs etkisi azaldı sözde normalleşiyoruz ama hala canlarının istediği şeye kısıtlama getirmeye devam ediyorlar. sorarsanız da kimsenin yaşantısına karışmadık derler.

  iyi takip edin yabancı turistlerin yoğunlukta olduğu bölgelerde lüks otellerde muhtemelen yasak falan uygulamayacaklar, çünkü turistin para harcaması gerek.

  (bkz: siyasal islamcı ikiyüzlülüğü)

 • o güzel atlar o guzel gökyüzünün yeşil cayirlarında kosturuyor şimdi.

  atın eşşeğine jokeyin picine kaldik

 • saldırganların her zamanki gibi saçı tas kafa tıraşlı, kara kuru tipler olması şaşırtmadı.

  edit : entri @intrigante'nin yazım kontrolünden geçti, hataları giderildi.

 • "bugün günlerden sarı kırmızı,chelsa için beyazlık hiç yok, her yer siyah mı siyah.tribünden binlerce kanarya sesi geliyor.gooollll goollllll"

  26 şubat 2014

  vali mutlu

 • bu lafi kim nereden konu$ma dilimize soktuysa helali ho$ olsun.

  tarti$ma esnasinda bir ansiklopedi dolusu bilgi koyarsiniz ortaya.kar$inizdaki tek cümlede olayi bitirir ; demagoci yapma.

  - ....ergenekon destani demirci kawa destaniyla benzerlik ta$iyip türk ve farsi kültürlerinin aslinda ortak men$eeli oldugunu kanitlamakla beraber,mezopotamya'da da ortak ya$amin izleri ....
  - hocam demagoji yapiyosun.