hesabın var mı? giriş yap

 • 2 ay önce floransa'da bir hostelde, 2-3 yıl önce türkiye'yi ziyaret etmiş, buenos aires'te yaşayan arjantinli bir genç kızın sorduğu sorudur:

  "siz türksünüz, neden arap gibi yaşamaya çalışıyorsunuz?"

  kız ülkeye ülkenin %50'sinden daha hakimdi.

 • biri de demiş ki "eskiden ülkücü dendi mi bir ağırlığı olurdu".

  arkadaş ben hangi ülkede yaşıyorum lan. ben kendimi bildim bileli ülkücü-milliyetçi dendi mi aklıma; kaba-saba, neye inandığını bilmeyen, ağzı bozuk, eli tespihli, beli silahlı, boş-beleş mahalle kabadayıları geliyor.

 • jacobs monarch'ın üzerindeki demleme tarifi şöyle (daha evvel bu tarifi görmemiştim, ondan yazıyorum):

  evvela bir tatlı kaşığı (dolu dolu) kahveyi french press'e koyuyoruz. akabinde kahvenin üzerini örtecek kadar sıcak su koyup metal olmayan bir kaşık ile karıştırıyoruz, iki-üç dakka bekletip kalan suyu koyuyor ve beş dakka daha bekletiyoruz. ilk okuduğumda anlam verememiş, niye suyu toptan boca ettirmiyorsunuz da bize iş çıkarıyorsunuz ey yakuplar demiş idim ama sonra kahvenin demlenme sürecini izlerken şunu farkettim:

  filtre kahve suyun içinde yavaşça dibe çöküyor, dibe çökünce de üzerinde kalan suya pek etkisi olmuyor, üzeri afedersiniz abdest suyu gibi oluyor. ama evvela az bir su koyup biraz bekletince ve üzerine tekrardan su koyunca su ile kahve iki kere karışıyor. biraz dibine çökmüş kahve yeniden su ile karışıyor ve özünü biraz daha salıyor, daha geç dibe çöküyor.

  bugün bu şekilde yaptığım kahvenin tadının daha iyi olduğunu farkettim misal.

 • 28.351 bin vakanın içinden, 6.814 kişinin hasta olması mantıksal olarak çok zor bir durum. en az 50 bin diye düşünüyorum.

  imamoğlu'nun baskılarıyla yavaş yavaş gerçeğe yaklaşıyoruz. yüklen başkan

 • '-çoluğuna çocuğuna kim iftira atabilir?
  +kimse atamaz.
  -bana da atamaz.'

  oradaki 'bana da atamaz' derkenki titreyişi ve kararlılığı.

  edit: ben 31 mart'ta umutsuzluğa kapılıp 'yahu ekrem imamoğlu da kim, adını bile duymadık, danışıklı dövüş hep bunlar, akp kazanacak, muharrem ince'de o kadar umutlandık da ne oldu.' diyerek oy kullanmamışlardan biriyim. bu girdinin bu kadar göz önünde olacağını düşünmeden videoyu izleyip direk yazdım buraya. bu girdi günah çıkarmam olsun benim.

  annemin 31 mart gecesi sabaha kadar uyumayışına utanarak, ekrem imamoğlu'nun sabaha kadar bilmem kaç kez basın toplantısı yapıp 'hakkımı yedirmem' diye bağırışına utanarak, tüm bu yapılanlar karşısında hala o güleryüzünü, hala o saygısını kaybetmeyişine utanarak, bu yaşımda annemin onca bağrış çağrışına utanarak seçim sabahı güzelce giyinip sandıkların açılış saatinde oy kullanacağım okulda olacağıma söz veriyorum.

  herkesten özür diliyorum. özellikle annemden. annemden ve ekrem imamoğlu'ndan.

  ve ayrıca; (bkz: edanur'un dileğini gerçekleştiriyoruz)

  seçim günü editi: oyumu bahsettiğim gibi gidip kullandım hemen. güzel günlere inşallah.

 • türkiye'de mimar olmak zordur da, kamuda mimar olmak hepsinden de zordur. autocad den 3d den falan önce word excel bilmek gerekir. resmi yazışma kurallarını öğrenmek lazımdır. yoksa öğrenciyken hocanızın parçaladığı maket gibi, üzeri çiziktirilmiş oarak döner bütün yazılarınız. ayrıca da bila, şifahi vs kelimelerinin anlamlarını bilmeli ve gerekli yerlerde kullanmalısınızdır. bunları halletikten sonra 20 yıllık projeleri senin revize etmeni isterler. ne kadar yaparsan o kadar çok isterler.
  içerde sana bu muamele yapılırken, dışarda da sen mimar mısın, ne anlarsın projeden derler, yok efendim ben kaç yıllık mimarım, sen mi benim projemi onaylayacaksın derler.
  elin kolun bağlı, imar yönetmeliği, sığınak yönetmeliği, yangın yönetmeliği vs uydurmaya çalışırsın projeleri, benim işime müdahale ediyorsun derler. sonra yangın çıkar o binada, eee, sen onayladın bu projeyi, neden yangın yönetmeliğine uygun değil derler.
  türkiye'de mimar olmak zordur. kamuda daha zordur. aslında zaten bu ülkede her yerde, herkes mimardır. işte bu hepsinden de zordur.

 • silahlanmasınlar demiyorum, hobi olarak yine silahlansınlar ama...

  bu adamların süper güç olduğu dünyada çok kan akar. kapalı, içe dönük ve "uzak" bir toplum oldukları için mevzu anlaşılamıyor ancak, hitler, stalin falan bunların kafa yapısı yanında amatör eğlendirir. batı her ne kadar bi sürü insani suç işlemiş olsa da, çin'in yanında gerçekten insan hakları aktivisti bir melek gibi kalır. çin yeterince güçlenirse, hepimizin boynuna zincir vurup madenlerde çalıştırır ben söyleyeyim. uncle sam'i falan çok aratır yani. insanlık için en büyük tehdit bu olabilir şu anda.

  kendi vatandaşlarına ne vaat ediyorlar ki, dünyaya ne sunabilirler? 2019 yılında bildiğin toplama kamplarında aileleri parçalayan, insanlara zulmeden, her türlü bireysel özgürlük alanını sonuna kadar daraltan, vatandaşın bakkala giriş çıkışını bile takip eden, 1984 tarzı yönetilen bir ülke. yok ulusalcılıkmış, avrasyacılıkmış, otmuş bokmuş gibi uyduruk fikirlerin arkasına saklanıp, bütün mesaisini dünyayı bu yamyamlara teslim etmeye harcayan dingiller var. ülkemizde de var bunlardan. inanılmaz bi şey gerçekten.