hesabın var mı? giriş yap

 • sadece filmler izlenerek evreninin ancak yüzde %34.5'i keşfedilebilir (küsüratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın).

  daha önce filmlerin kronolojisinden bahsettiğimde haklı olarak clone wars, rebels gibi hatırlatmalar geldi. "tam" ve kendi içinde canon bir star wars tecrübesi oluşturmak adına biraz film dışı bir kronoloji neden oluşturmayayım dedim. filmlerin yanı sıra, tamamen subjektif bir yargıyla, okunması gereken çizgi romanları / kitapları ve dizileri sıralayacağım. bunlar dışında okunabilecek onlarca materyal var ama onları da keşfetmek size kalsın, ben de çıkan her şeyi okumadım zaten. yazdıklarımın hepsi dijital formatta internette kolaylıkla bulunabilir.

  önemli not; bu sıralayacaklarım star wars'u zaten izlemiş ve evrene dair daha çok içeriğe aç olanlar için. hiç star wars izlememiş birinin bu sırada ilerlemesi kafa karıştırır, çünkü bahsettiğim çoğu kitap ve çizgi roman, öncesini de sonrasını da anlatsa, insanların filmleri bildiğini varsayarak hazırlanmış içeriklere sahip. ilk defa izleyecekseniz çıkış sırası olan 4-5-6-1-2-3 ile izlemek, sonra bu sırayla daha geniş evrene dalmak en doğrusu.

  - star wars episode i – the phantom menace

  öncesine dair kitaplar ve çizgi romanlar var, ama bir "george lucas canon" mantığıyla ilerlemeyi tercih ettiğim için phantom menace'ı sıfır noktası olarak kabul etmek en doğrusu.

  - star wars obi wan and anakin

  5 sayıdan oluşan bir çizgi roman. the phantom menace'ta anakin'i obi-wan'ın eğitimine verilmiş küçük bir çocuk olarak görüyoruz, attack of the clones'ta ise neredeyse yetişkinliğe ulaşmış bir anakin ve tamamen abi-kardeş ilişkisine oturmuş bir anakin & obi-wan ilişkisi var. obi-wan & anakin bu aradaki pek dokunulmayan gelişimi anlatması açısından önemli. arada çok kısa olsa da palpatine'in ağacı yaşken eğme ve anakin'le bağ kurma girişimlerini de görüyoruz.

  - star wars episode ii – attack of the clones

  6 filmlik seri içinde en zayıf iki filmden biri fakat clone wars temeli burada atılıyor.

  - star wars the clone wars

  çok harika olmayan bir filmle başlayan 7 sezonluk mükemmel bir animasyon serisi. filmlerle evrenin %30'unu keşfediyorsanız bir %60'ı da clone wars ile keşfedebilirsiniz. boynuzun kulağı geçmesi gibi hikaye kalitesi olarak dönemini anlattığı prequel üçleme filmlerinin fersah fersah önünde. "güç" dediğimiz şeyin ne kadar derinleşebildiğini, star wars evreninin 3-5 gezegenden, jedi düzeninin de birkaç jedi'dan ibaret olmadığını, palpatine'in taktiklerinin ne kadar dahice olduğunu ve birçok şeyi clone wars ile öğreneceksiniz. daha da önemlisi filmlerde hakkı çok verilemeyen gerçek anakin skywalker'ı ve klonları burada tanıyacaksınız. bu üçüncü filmde belki biraz aceleye gelmiş gibi gözüken dönüşüm sürecini sizin için daha anlamlı ve trajik hale getirecek. dave filoni'yi şu an için star wars hayran kitlesinde lucas'tan sonraki ikinci adam yapan bu seridir.

  - dark disciple

  aslında clone wars'ta yer alması planlanan fakat dizinin sona erdirilmesiyle çekilemeyen bölümlerin kitaba uyarlanmış hali ve en iyi star wars kitaplarından biri. clone wars ile tanıyıp sevdiğimiz asajj ventress'in trajik hikayesinin son perdesi.

  - darth maul son of dathomir

  yine clone wars'ta tamamlanamayan mother talzin ve darth maul hikayelerinin sonunu anlatan dört sayılık çok iyi bir çizgi roman serisi. dark disciple gibi bunun da hikaye gelişiminde dave filoni etkisi var, dolayısıyla kalitesinden şüphe etmeden okumaya başlayabilirsiniz.

  - star wars episode iii revenge of the sith

  clone wars'tan sonra tekrar izlediğinizde obi-wan'ın "you were my brother anakin" sözü daha da ağırlaşacak, klonların jedi'lara dönüşü daha da yıpratacak.

  - darth vader dark lord of the sith

  25 sayılık bir çizgi roman serisi. disney döneminde star wars adına çıkan en iyi şeylerden biri. hikaye benim en çok merak ettiğim dönemlerden birini anlatıyor; anakin skywalker'ın darth vader olarak ilk yılları. revenge of the sith'te darth vader'ın doğuşunu gördük, a new hope'ta ise 19 yıl sonra adı tüm galaksiye korku veren darth vader'ı. peki arada ne oldu? darth vader'ın kara namı nasıl galaksiye yayıldı? içerde anakin'den hiç parça kalmadı mı? gibi sorulara yanıtlar veren tüyleri diken diken eden sahneleri olan çok iyi bir seri.

  - tarkin

  tarkin, star wars evreninde hakkında çok şey bilmediğimiz en önemli karakterlerden biri. clone wars'ta, rogue one'da ve a new hope'ta çok kısa sahne alıyor ve vader'a bile rahatlıkla sözünü geçirebildiğini görüyoruz. tarkin, vader ve tarkin arasındaki dinamikleri öğrenmek açısından çok önemli bir roman. yazarı ise burada canon'la uyuşmazlıkları olduğu için yer vermediğim ama çok iyi bir roman olan darth plagueis'i yazan james luceno. luceno da filoni ve zahn gibi şu an "içerde" olan ve star wars hayranlarına disney'in kalitesizliğini bulaştırmamaya çalışan yaratıcılardan biri.

  - solo a star wars story

  han solo ve chewbacca'nın tanışma hikayesi olarak izlenebilecek eğlenceli bir film. disney'in yaptığı, burada adını bile anmayacağım, başka kötü işlerin ceremesini çektiği için gişede patladı ama izlenebilir.

  - thrawn / star wars thrawn

  eski genişletilmiş evren takipçilerine en iyi star wars yazarı kimdir diye sorarsanız alacağınız yanıt büyük ihtimalle timothy zahn olacaktır. yine canon uyuşmazlığı nedeniyle thrawn'ın ortaya çıktığı eski zahn romanlarına burada yer vermeyeceğim ama şanslıyız ki canon'la uyumlu yeni versiyonları da geldi. thrawn adlı ilk kitabın 6 sayılık bir çizgi roman uyarlaması da çıktı. daha sonra alliances ve treason ile üçleme tamamlanıyor. alliances hem rebels hem clone wars animasyonlarıyla kesişiyor ve thrawn ile darth vader'ın ilişkisine odaklanıyor. treason ise rebels'ın finalinin hemen öncesini konu alıyor ve thrawn ile palpatine'in ilişkisini ön plana çıkarıyor.

  - star wars #7-#15-#20

  2015'te başlayan star wars çizgi roman serisinin bu üç sayısı obi-wan kenobi onca yıl tatooine çöllerinde ne yaptı, luke'u nasıl koruyup kolladı konusunu anlatıyor. tek sayılık hikayeler.

  - star wars rebels

  clone wars'tan sonra gelen dört sezonluk animasyon serisi. bir clone wars kadar iyi olmasa da clone wars nasıl prequel üçleme dönemini genişletiyorsa rebels da orijinal üçlemeye başarılı bir temel hazırlıyor. ayrıca clone wars'taki pek çok hikayenin burada devamını (darth maul, ahsoka tano, klonlar) görüyoruz. thrawn karakteri de büyük çıkışını rebels ile yapıyor. thrawn üçlemesinin son kitabı olan treason'ı bu serinin final bölümünden önce okumakta fayda var.

  - rogue one a star wars story

  disney döneminde çıkan tek başarılı film, sırf darth vader sahneleri için bile izlenmeli. evet, disney dönemi star wars filmlerine iyi gözle bakmıyoruz fakat george lucas'tan geçer not alması ve orijinal üçlemenin hikayesine bir yapboz parçası gibi oturması itibariyle rogue one benim için star wars evreninin önemli bir parçası olmayı başardı.

  - star wars episode iv a new hope

  her şeyin başladığı, luke skywalker efsanesinin doğduğu film. star wars'u ilk defa izleyecekler tabii ki buradan başlayacak.

  - star wars skywalker strikes

  2015'te başlayan çizgi roman serisinin ilk 6 sayısı. luke ve vader ilk defa burada yüz yüze karşılaşıyor. bunu görmek açısından önemli olabilir. 75 sayıya kadar yolu var ve marvel'ın önde gelen yazar / çizerlerine ev sahipliği yapıyor. uzun çizgi roman serileri bu canon konusunda biraz riskli. belli sınırlar olsa da çok fazla yazara yaratıcı güç veriliyor ve bazı hikayeler ve karakterizasyonlar filmlerin ana hatlarıyla çelişebiliyor. örneğin empire strikes back'te luke ve vader'ın ilk defa karşılaşması size star wars evreni için daha mantıklı geliyorsa görmezden gelebilirsiniz ve alternatif bir hikaye olarak okuyup keyfini çıkarabilirsiniz.

  - darth vader

  uzun marvel çizgi roman serilerini karıştırmamaya çalıştım yukarda bahsettiğim nedenden dolayı ama marvel'ın yazdığı darth vader serileri çok iyi çıkıyor. 2015'te çıkan bu 25 sayılık seri a new hope ile empire strikes back arasını anlatıyor. darth vader'ın oğlu olduğunu öğrenmesi ve vader down hikayesi gibi epik anlara sahip. çok sevilen ve daha sonra kendi çizgi roman serisine kavuşan aphra karakteri de burada ortaya çıkıyor. yine kafanızdaki evrene dahil edip etmemek tamamen size kalmış.

  - star wars episode v - the empire strikes back

  en sevdiğimiz star wars filmi.

  - star wars episode vi - return of the jedi

  star wars evreninin kronolojik olarak son filmi.

  - the mandalorian

  disney'in star wars fanlarının gönlünü alma projesi. return of the jedi sonrası yeni cumhuriyet döneminde geçen bir yan hikaye olarak kabul edilebilir. arkasında jon favreau ve dave filoni gibi insanlar olması dosta güven düşmana korku veriyor. oldukça başarılı bir ilk sezonun ardından gelecek ikinci sezona dair da güzel duyumlar alıyoruz. ilk sezonunun george lucas'tan "olur" alması itibariyle bunu da lucas canon kabul edebiliriz.

  edit: yeni yönü nedeniyle disney dönemine bir şans daha verdim.

  (bkz: #117395774)

  fakat yine de disney döneminde çıkan ve sequel üçleme dönemine odaklanan kitap ve çizgi romanları "gereklilik" olarak önermeyeeğim. çünkü dediğim gibi disney, fanlardan gelen oldukça olumsuz tepkiler nedeniyle, yön değiştirip duruyor. filmleri iptal edemese de çizgi roman ve kitapları rahatlıkla devamlılıktan çıkarabiliyor çaktırmadan.

  bu döneme dair önerebileceklerim, daha doğrusu dave filoni'nin vizyonunı hissettirdiği için umutla beklediklerim:

  (bkz: #116726196)

 • "-biliyorsun beni, severim markette dolanmayı, sonra tuvalet kağıtlarının olduğu rafa geldim ve 92 yaşında bir kadın gördüm, en hesaplı tuvalet kağıdını arıyordu.
  + iyi de herkes yapar bunu.
  -tamam ama, 92 yaşındasın, yarın ölebilirsin, üç kuruşun hesabını yapmanın ne anlamı var? yani, 92 yaşında sıçabiliyor olmak zaten muhteşem bir olay, neden en pahalı tuvalet kağıdını alıp bunu kutlamıyorsun ?"

  bazen birinin hatırlatması gerek sanırım.

 • da poet'in 27 nisan 2011 çıkışlı, 14 şarkıdan oluşan türkçe rap albümü. ceza, fuat ergin, patron, saian, hayki, karaçalı, acid reign, wild life isimleriyle düetler vardır. türkçe rapte devrim gibi bir albümdür kanımca, o döneme kadar alışılmış müziğin dışına çıkmıştır her parçasıyla. en önemlisi dubstep öğeler barındırmaktadır ve bunu müthiş bir şekilde harmanlamıştır, dinleyiciye sunmuştur. bu albüm çıktığında beğenmeyen olmamıştır diye düşünüyorum, evet, müziği, tarzı farklıydı, düetler iyiydi, lirikler zaten on numaraydı ki fuat ergin'le olan diz çök'e ömrümün sonuna kadar eşlik edeceğim dinlerken. da poet'in bir beat maker olarak bu albümdeki her bir beate ne kadar emek verip, özen göstermiş olduğunu bugün hala dinlerken anlıyoruz, çok kaliteli be.

 • kendi evinin buzdolabinda asili olan bebeklik fotografimi gostererek;
  "ileride evimizde soyle bisey dolanacak hayal edebiliyor musun?"
  not: terkedildim

 • https://twitter.com/…tatus/1306163259976933376?s=20

  iyi parti genel başkan yardımcısı yavuz ağıralioğlu'nun, hepimizin içine oturan milyarlarca dolarlık telekom kazığı üzerinden yaptığı, sesli güldüren türkiye-yunanistan kıyaslaması.

  tam bir güler misin ağlar mısın saptaması. hem iktidar partisine hem yunanistan'a ayar veren iyi bir gönderme olmuş.

 • belki de sandığımız kadar titizlikle izlemiyordur.

  geçen gün google, telefonuma tuhaf bir bildirim yolladı:
  "hede apart pansiyon nasıldı?"
  haftasonu oradaydınız, değerlendirin puan verin vs.

  bir an anlam veremediğim için, bilgi hırsızlığı gibi şeyler aklıma geldi, kredi kartımı kaybettim de o pansiyonda mı kullanıldı diye düşündüm, panikledim. haftasonu, yıllardır bazen haftada bazen on beş günde bir, bir-iki günlüğüne gidip geldiğim b şehri lokasyonundaki evde idim. hede apart pansiyon neresi, hiçbir fikrim yoktu. durumu anlamak için açıp baktım, neresiymiş burası diye. baktım, o benim senelerdir gidip geldiğim evin yakınında bir yermiş hede apart. (öyle çok yakınında da değil) ben yakınında durdum diye bana böyle bir bildirim yollamış durduk yerde.

  düşünün. farz edelim ki ben evli bir insanım ve eşime haftasonu arkadaşıma gideceğimi söylüyor ve bir iki günlük veya bir kaç saatlik, evden ayrılıyorum. döndükten bir kaç gün sonra telefonumun ekranına bildirim düşüyor:
  "hede apart pansiyon nasıldı?"

  veya farz edelim, ergen-genç yaşlarda bir kızım. böyle konularda zaten titiz olan babamdan, arkadaşımda kalmak için zar zor izin alıyorum. kalıyorum, dönüyorum. bir kaç gün sonra yemek masasında telefon ekranıma bildirim geliyor:
  "hede apart pansiyon nasıldı?"

  kişilere göre değişmekle birlikte, yaşanabilecek krizlerin büyüklüğünü hayal edebiliyor musunuz? kıskanç eş kavgalarını, paranoyak anne-baba tepkilerini düşünebiliyor musunuz? bir insan bu tip teknolojik buglardan dolayı çok ciddi sorunlar yaşayabilir, cidden zan altında kalabilir. sağlıklı düşünebilen ve mevzuya hakim birine durumu izah edersiniz belki ama ya zaten şüphe etmek için bahane arayan birine? teknolojiden anlamayıp, anlamadığını da anlamayan birine? ciddi bir sorun bu, çok ciddi hem de.

  google sık sık gitmediğim, sadece önünden yakınından geçtiğim yerlerle ilgili yorum/değerlendirme istiyordu, önemsemiyordum fakat bu son durum canımı sıktı. buraya da özellikle yazmak istedim ki, benzer durumlar yaşayan insanlar için referans olsun. bazı bildirimleri de hepten kapatmak en doğrusu sanırım.

  ekleme: tam tahmin ettiğim gibi bu durumun mağdurları çokmuş. google maps uygulama ayarlarından lokasyon geçmişini ya da sadece bildirimleri kapatabilirsiniz, bilgilendiren arkadaşlara teşekkürler.

 • benim neslim o kadar uzunca bir süre orijinal oyun alamamanın sorunlarıyla boğuştu ki şu anda gerek olsun olmasın, oyunu sevsin sevmesin steam indirim dönemlerinde varını yoğunu koyuyor ortaya.

  crack denilen o allahsız kitapsız dünyanın kahrını hayatımda bir tek sefer daha çekecek tahammülüm yok güzel insanlar. oynamayacak da olsam alırım, exe dosyasına bakar bakar eğlenirim.

  yapanın edenin yedi sülalesine dua ediyorum. büyük karanlıklardan kurtardılar insanlığı. hele son senelerde o cracklerin geldiği hali düşündükçe hepten aklım almıyor. dosyayı kopyala, interneti kopar, kod yaz, bilgisayarın saatini değiştir, balkon penceresini aç, tütsü yak.

  oyun mu oynayacağız, banka mı soyuyoruz.

  beni ve tüm sevdiklerimi bu beladan kurtardı ya yumurta satsın steam üzerinden alırım. kimse korsan ürün kullanmaz aslında şu sistemi her medya için yaygınlaştırsalar. güncel ürünü istediğin fiyattan sat, zaman geçtikçe fiyatı indir, paket yap, kampanya sun, arşiv hizmeti sağla vur gitsin.

  hırsız değiliz lan biz, sadece paramızın karşılığını istiyoruz.