hesabın var mı? giriş yap

 • bir fps manyaklığı. takıntı bir yerde. şarjörü illa 30 görecek. 29 olursa öleceğini düşünür. counter'ı çok oynamış kişilerde görülür. tek mermiyle adam öldürmüşlüğü vardır.

 • zeynep bastık'ın menajeri falan burayı okuyorsan lütfen parayla böyle entry girdirmekten vazgeç. kız ilk başlarda deri koltuğunda kendi kendine şarkı söyleyip giderken şimdi herkes ondan nefret etmeye başladı.

 • 1944'te kurulan ve bazı değişikliklere rağmen halen daha dünyada geçerli olan uluslararası para sistemidir. sistemin ana düzenleyicisi ımf olduğu için bu sisteme ımf sistemi de denmektedir.

  bu sisteme göre abd dışındaki tüm üyeler ulusal paralarının değerini abd dolarına endeklemişlerdi. abd ise kendi parasını altına endekslemişti: 1 ons altın=35 abd doları ayrıca, ülkeler ellerindeki dolarları abd'ye verdiklerinde, abd buradaki parite üzerinden onların dolarlarını altına çevirmeyi garanti ediyordu. ulusal paraların dolar karşısında dalgalanmasına izin verilmeyecek, hükümetler yapacakları müdahaleler ile bu dalgalanmayı önleyeceklerdi. aşağı veya yukarı yönlü %1 den fazla dalgalanmayacaktı. ülkeler dış ticaret açığı verdiklerinde öncelikle para politikası ve maliye politikası uygulayacaklar, devalüasyon veya revalüasyon gibi önlemlere ancak istisnai olarak ve ımf'nin izniyle başvuracaklardı.

  sistemde ımf'nin başlıca görevi, dış açık veren ülkelere kısa süreli kredi sağlamaktı. açık yine de giderilememişse devalüasyon yapma izni vermekti. ancak, uygulamada ımf katı davranmamış, dış açık veren ülkelere kredi açtığında öncelikle devalüasyon yaptırtmıştır.

  bu sistem 1960’lardan sonra tıkandı, çünkü spekülatörler hayvan gibi altına hücum etti, dolar bulan doğruca amerikan merkez bankasına koşup altın talep etti. bu yükü daha fazla kaldıramayan abd 1971’de rest çekti. 18 aralık 1971’de smithsonian kararları ile bir takım radikal önlemler aldı. örneğin; %1 olan dalgalanma marjı %2,5 a çıkarıldı, 1ons altın=35 dolardan 38 dolara yükseltildi. ulusal paraların dolara, doların da altına endeksli olması yine de devam ettirildi.
  bu anlaşma sonrası abd başkanı nixon "doların bundan sonra bir daha devaüle edilmeyeceğini taahhüt ediyorum" demiştir

  ancak, spekülatörleri yine durduramadı bu kararlar, altına saldırı devam etti. 1973’te endeksleme sistemi iflas etti. çünkü nixon'un taahhüdü ancak 1,5 sene geçerli olabilmişti, abd tekrar devalüasyon yapmış, 1 ons altın=42,2 dolar yapılmıştı. bu tarihte sanayileşmiş ülkeler ulusal paralarını dolara endekslemeye son verdiler. sistem bazı değişiklerle halen daha devam etmektedir.

 • bu şafaklarda yüzen alsancak söndürülemedi. [korkma] [vazgeç]
  yurdun üstünde tüten ocak bulundu, lütfen tum ocakları söndürüp tekrar deneyiniz. [tekrar dene] [vazgeç]
  windows bir yıldız buldu ve şimdi o yıldızı sizin için parlatıyor.
  seçili öge millet klasörünün dışına taşınamaz.

  bu nazlı hilal uyumlu kip'te çalıştığından sistem performansını olumsuz etkileyebilir. [çatma] [vazgeç]
  kahraman ırk yaratma sihirbazina hoşgeldiniz. [devam] [kapat]
  c: sürücüsünde dökülen kan bulundu. windows bu dökülen kanları helal edebilir. windows'un sizin için bu kanları helal etmesini ister misiniz? [ ] bu soruyu bir daha sorma [evet] [hayır]
  millet kullancısının istiklal klasörüne erişim yetkisi zaten mevcut. [tamam]

 • homeros'un odysseia'sının modern uyarlaması olarak kısaca tanımlanabilecek coen biraderler'in 2000 yılında çıkan filmi.

  --- spoiler ---

  odysseia da o brother, where are thou da müzlere yakarışla başlar.

  ulysses everett, pete ve delmar hapisten kaçarlar; odysseus, kalipso ve türlü yaratıklardan kaçar.

  ulysses de odysseus da yalnız değildir. ulysses'in delmar ve pete'i vardır. odysseus'un da adamları vardır.

  george clooney'in oynadığı ulysses karakterinin ismi odysseus'un latincesidir.

  ulysses ve ekibi hapisten kaçtıktan sonra demiryolunda karşılaştıkları kör kahin ulysses'e aradığı hazineye ulaşamayacağını söyler; odysseia'da teiresias da kör bir kahindir ve odysseus'a evine dönmesinin uzun yıllar süreceğini söyler.

  odysseus'un adamları helios'un sığırlarını öldürür bunun sonucunda zeus'un yıldırımlarıyla ölürler. azılı hırsız bebek yüzlü george nelson da ineklerden nefret ettiğini söyleyip inek sürüsüne ateş eder. filmin sonlarında onu elektrikli sandalyeyle gerçekleşeceğini söylediği ve neşeyle, "parmak uçlarımdan yıldırımlar çıkacak" diye bağırdığı idamına doğru yürürken görürüz bu esnada ardındaki öfkeli kalabalık inek katili diye bağırır.

  ulysses ve arkadaşları nehirde çamaşır yıkayan kadınlar tarafından adeta büyülenirler buna benzer biçimde sirenler de söyledikleri şarkılarla odysseus'un adamlarını büyülerler.

  big dan tek gözlüdür. cyclops da tek gözlüdür.

  homeros'un kör bir ozan olduğu rivayet edilir. bu sebeple kör radyocu adamın homeros olduğu da söylenebilir.

  odysseus'un oğlu; ulysses'in kızları babalarının öldüğünü düşünüyorlardır.

  odysseus'un eşinin talipleri; ulysses'in eşinin talibi vardır.

  odysseus'un oğlu babasına bu taliplerden bahseder. ulysses'in de kızları annelerine olan talipten bahseder.

  --- spoiler ---

  ülkemizde bilinen adıyla neredesin be biraderi yaşım küçükken odysseia'dan haberim dahi yokken izlediğimde bana epey keyif vermiş, eğlendirmiş bir filmdi. nispeten yakın bir zamanda tekrar izlediğimde filmin odysseia ile olan bu ilişkisini öğrendim. aslında bu tarz şu şunu sembolize ediyor gibi yorumlarla film izlemek hoşlandığım bir şey değildir ancak merak edip biraz araştırınca bulduğum şeylerin de bir kısmını yazmak istedim.
  film bu yazdığım benzerlikleri kurmadan da izleyene epey keyif verebilir fakat malum ortamlardaki o berbat altyazı ile de bu ne kadar kolay olur bilmiyorum.

  edit: debe için teşekkürler.
  altyazının kötü olduğunu düşündüğümden ötürü birkaç yıl evvel kendim çevirmiştim ama herhangi bir yere yüklememiştim. kısmet bugüneymiş.
  altyazı bağlantısı

 • evlenmek istemediği ancak ailesi tarafından evlendirilmeye zorlandığı hatunun "içkin, kumarın var mı?" sorusunu "içkisine kumar oynuyorum. tüm günahları tek potada eritiyorum." gibi harika bir şekilde cevaplamış geniş aile karakteridir.

 • kural 1: ameliyatlı yere vurmak yok.
  kural 2: ana bacı yapmak yok.
  kural 3: döğüşenler erkek ise tek tek gelinecek.