hesabın var mı? giriş yap

 • bugün oynanan estonya maçında tek beşiktaşlının olmayışını sineye çektim. üstüne;

  "serbest vuruş, galatasaraylı elano ve fenerbahçeli santos topun başında.." dedi spiker.

  arjantin' in ezildiği şu maçta; arjantin' de bir an önce delgado' nun oyuna girmesi lazım demeyi ne kadar isterdim..

  ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarımda..?

 • zenginin malında mülkünde gözüm yok çok şükür ama ilerde benimle, çocuklarımla ve sevdiklerimle aynı toplumda yaşayacak bir insanın yetiştirilme tarzını eleştirebilirim sanıyorum?

  öncelikle dikkatinizi çekerim, bu çocuk bunu sevmiyor:
  http://www.thesundaytimes.co.uk/…p-1024_234130k.jpg

  bunu seviyor:
  http://dailyurbanculture.com/…oat-chics-300x300.jpg

  "deniz sevgisi" filan hikaye yani. benzini yakarken motorun çıkardığı ses, o güzel harıltısı, kolu ittirince o koca aletin senin emrinle hareket etmesi, gören herkesin imrenerek bakması filan... bunları seviyor. ilerde de bunlara sahip insanları sevecek.

  madem denize olan büyük bir sevgisi vardı, onun yaşında yelkenli takımlarıyla uzun yollar kat eden çocuklar, bunu öğretebilecek de nice kulüp var ülkemizde.* orada da köpük vardı halbuki. yanında paylaşım, görev bilinci, disiplin, takım çalışması gibi özellikler de kazandırırdı üstelik. ama yoo, bu çocuk büyüyünce purosunun ıslanmayacak olması daha mühim.

  bu düşüncelerimi buraya yazıyorum ama biliyorum ki beni ne ailesi sikler, ne kendisi... maksat gelecek nesiller için kendisine dair bir kılavuz olması. umarım ben 2014 senesinde yanılmışımdır da bu çocuk ilerde bir gün topluma faydalı, sevilen ve gerçekten saygı duyulan bir birey olabilmiştir.

  not: çocuğun bir kabahati yok. ailesine selam ederim.

 • elektrik dağıtma oyunu diye düşününce çok saçma gelebilir ancak oldukça keyifli bir oyun.

  bir çok dinamiği var,
  * ev sayısı fazla olanın hamle sırasının sonra gelmesi
  * aynı kaynağı kullanan santraller çoğunluktaysa hammadde fiyatlarının talep nedeniyle yükselmesi
  * oyunun bitme şartının ev sayısı olması ama kazanma şartının en fazla evi aydınlatabilmek olması
  * santral alımının açık arttırma şeklinde olması ve önde olanın arttırmaya ilk başlaması

  oyunu sürekli ortada bırakıyor. bir önceki el en geride görünen kişi oyunu birinci tamamlayabiliyor.

  oyunun problemli kısımlarından biri yerleşim yerleşim. ciddi anlamda yüksek avantaj sağlıyor, bölgelerin aynı miktarda gelir getirmesi ancak bazı bölgelerde 3-4 kat fazla bağlantı ücreti olması dengesiz.

  farklı miktarlarda kömür, petrol, uranyum ve çöp kullanan, farklı miktarlarda evi aydınlatabilen santraller olduğu gibi rüzgar enerjisiyle çalışan santraller de var. oyunun başlarında kaynak kullanmadan elektrik üretip dağıtmanın faydalı olduğu söylenebilir.

  kısacası power grid karmaşık görünmesine rağmen basit bir oyun düzeni olan keyifli bir oyun.

 • beşiktaş forması giydiği dönemde kulüp yönetimi bunun at yarışı oynamasından illallah edip, belki akıllanır diye bir milyar türk lirasi ceza kesmişti.
  sergen ağabey aynı gün, cezanın kendisine tebliğ edildiği saat içerisinde ganyan'dan bir milyar 500 milyon lira kazanıp kulübe ödemesini gününde ve eksiksiz olarak yapmış, akıllı olun mesajını ilk elden vermişti

 • öyle ya da böyle. kafası son derece rahat. ne istediğini biliyor. oldukça kararlı. ikinci uyarısını sadece "kaptaaaaağğn" şeklinde yapabiliyor. ziyadesiyle net. bence öyle aval aval bakacağınıza yol verin geçsin. şahsen ürktüm çünkü.

 • kız bi "ağnna" dedi diye 400 bin tl almış. o parayı bana verseler daha düzgün bi anne derdim yanında bide baba derdim. hatta bütün sülalemi sayardım :(