hesabın var mı? giriş yap

 • geçen seneki pandemi döneminde işsizdim. gelirim de yoktu. gıda yardımı için ahbap.org'dan başvurayım dedim. belge yüklemek gerçekten zordu karışık bir sitesi var.

  başvurudan 20 gün sonra talebiniz onaylanmıştır diye mesaj geldi akabinde ups kargo ile arandım. özenle hazırlanmış oldukça doygun ve iyi markalardan oluşan gıda paketi geldi. ardından bir kargo daha bu sefer de 3 kiloluk oldukça kaliteli dev çorba yollamışlar. o günlerde bana iyi destek olmuştu ahbap. teşekkürler.

 • başlık: eski sevgilime yanlışlıkla ayar verdim beyler

  evet panpalar... 2-3 ay önce ece diye bi kızla sevgiliydim.en son bu huur benim yerime başkasını buldu sonra bastı bana tekmeyi.duyduğum kadarıyla da çocuk 1 hafta sonra dehlemişti zaten bunu.
  neyse ben köpekleri çok severim beyler.bu karıdan ayrılınca kendime bi doberman aldım arkadaşlık etmek için.(adı pars , çoğu insandan daha delikanlı hayvan aq)
  neyse whatsapp'a profil resmimi köpekle olan bi fotoğraf yaptım.
  bu kaşar da mesaj attı
  k:kaşar , w:wamp

  k : aaaa köpeğin çok asilmiş , güle güle bak
  w : teşekkür ederim , sağol
  k : güzel bi tasma almak lazım ama buna :d
  w : alıcam bir ara ya , vardı kaybettim
  k : ben alırım canım üzülme , nasıl bişey almamı istersin
  w : gerek yok ben alırım yaa
  k : yok canım , sen söyle nasıl bi tasma alayım
  w : ne bileyim , al kafana göre bişey

  bu mesajlaşmadan sonra kız engelledi whatsapptan lan beni.arayıp öyle demek istemedim dicektim ama bana yaptıkları aklıma geldi , daha da mutlu oldum.
  yanlışlıkla iyi verdim ayarı

 • reyting ölçümününün nedeni, reklam pastasını düzenlemektir. bu nedenle izleyiciler gelir düzeylerine göre a, ab, b, c ve d gibi gelir gruplarına bölünür.

  a ve ab grubu, en varlıklı gruptur. nispeten orta direğin bir tık üstü olan b grubunu da buraya ekleyebiliriz. reklamlardan elde edilen en büyük gelir, bu gruba aittir. işte, ev, araba, lüks tüketim ürünleri vs vs reklamları hep bunların satın alması içindir.

  c ve d grupları ise en düşük gelir düzeyine sahip gruplardır. öğrenciler de bu grubun içine girer. bunlara bir şey satamazsınız. çünkü zaten paraları yoktur ve dolayısıyla bu gelir grubuna kola, meşrubat, atıştırmalıklar ve ucuz telefon hattı reklamlarından başka reklam verilmez.

  şimdi, reyting ölçüm cihazlarının %90'ından fazlası tahmin edeceğiniz üzere a, ab ve b gruplarının evlerine tıpkı bir anket örneklemi seçer gibi belirlenerek konulur. c ve d grubuna dostlar alışverişte görsün diye birkaç cihaz yerleştirilir ama, işte ölçümlerde pek bir payları bulunmaz. bu uygun örneklem sayesinde %10'a yakın hata payıyla ölçümler gerçekleştirilir. bu hata payı, reklam veren için yeterli ve kabul edilebilir bir düzeydir.

  o halde anlamaya başladınız. son bir örnekle bitireyim: trt'de yayınlandığı dönemde leyla ile mecnun'un izlenme oranı oldukça yüksekti. ama hiç reklam alamıyordu. sebebi ise, izleyenlerin çoğunun c ve d grubu olmasıydı.

 • dün gece the 100 izliyoruz. "post apokaliptik dawson's creek" olarak tanımladığım bu dizinin replikleriyle arada dalga geçiyoruz. bir sahnede bir karakterin ağzından şunu dedim:

  - but.. how? how!!?

  o sırada sessizce oturan ve normalde hiç havlamayan köpeğimiz birden ayağa kalktı bana dönüp çıkıştı:

  - hav! hav!

  gülmekten diziyi izleyemedik bir süre. sonra aynısını sevgilim denedi ona yapmadı. köpek de the 100'la dalga geçiyor bence, bilerek espriye katıldı. arada diziyi izlerken sıkıntıdan derin bir iç çektiği de oluyor "hay sizin izleyeceğiniz diziyi..." diye.

 • ilk defa bugün duyduğum ve hayran kaldığım bir tane var ki;
  '' alt geçitte indiriyorsun''

  bu nasıl bir özgüvendir allahım. bunu söyleyen adam indikten sonra, yol boyunca defalarca içimden provasını yaptım. kendimi dışardan bunu söylerken düşlediğimde ise gördüklerimden hiç hoşlanmadım. yakışmadı hiç.

  zaten bütün o içimden geçenlerden bir tanesini dışarı yansıtabilsem, ancak şöyle olurdu herhal;
  - ışıklarda indiriyorsun...mu?
  - ışıklarda indiri.. iniyim mi?
  - ışıklarda indiriyorsunmiyim?

  yok abi ben ezik ve asosyalim. bu fobiyi aşmak kolay değil.