hesabın var mı? giriş yap

 • satranç şampiyonalarının resmi olarak yapılmaya başlandığı 1886'dan beridir hiç kadın dünya şampiyonu olmadığı ve şu anda fide elo sıralamasının ilk 100 sırasında sadece iki tane kadın satranç oyuncusunun bulunduğu bilindiğinde çok da yadırganamayacak tespittir.

 • çocuğu 98 kiloya çıkarken seyreden ailenin bu sözden rahatsız olması açıkça şuursuzluk. doktoru savunmuyorum da aile dönüp bir aynaya bakmalı.

 • bunlar telefonla arayip abone olmam icin yalvardiklarinda fax numarama sozlesmeyi gonderin biz size 7 is gunu icinde donus yapacagiz diyorum.

  edit: soran arkadaslara toplu cevap vermek istedim, tekrar aramiyorlar ancak ararlarsa kurumunuzdan fax ulasmamis diyecegim.

  edit2: fax ulasmadi bilgisini vermeden once 15 dk hatta beklet onerileri geliyor.

  edit3: vay arkadas debe'ye girmisiz. sevgili eksisozluk calisanlarina entry'mi debe'ye sectikleri icin tesekkur ederim. zira artik herkes biliyor ki debe'deki entry'ler keyfe keder seciliyor. cikar beni debe'den sayın dürüm.

 • yillar once basima gelmisti. ankara'da bir restoranda yemek yedikten sonra hesabi odemeyi unutup kalkip gitmistim. saatler sonra cebimdeki paraya baktim bir terslik var, olmamasi gereken para hala orada, hesabi odemeyi unuttugumu hatirladim.
  hemen kostum mekana "hesabi odemeyi unutmusum yaw kusura bakmayin." dedim

  adam "biliyorum abi, sorun degil" dedi
  "kardes biliyorsan neden durdurmadin, utandim bak simdi." dedim
  "abi dunya hali, paran yoktur falan durdurup utandirmak istemedim." demisti.

  yemekler cok guzel degildi ama boyle bir guzellik var tabi...

 • son dönemlerde izlediğim en güzel şaka.
  anneleri giydirmiş gibi sırayla gelmeleri,
  hiç kasıntılık yapmadan şakaya gülmeleri tebessüm ettirdi.

 • son derece normaldir.

  başlık sahibi veya araştırma sahibi sağolsun matematiği dikkat çekmek için güzel kullanmış.

  bugunkü toplam ölüm sayısı kaç ? 98. toplamda 1296.

  peki bugünkü ölü sayısı yüzde 40-45 daha fazla olup 140 civarı olsaydı nolurdu? hepimiz endişelenirdik noluyor derdik. 1338 ölü sayısına ulaşırdık ne yazıkki toplamda. peki o zaman oran ne olurdu?

  1338 / 61049 = 0.021

  aaa aynı çıktı.

  virgülden sonra 3 rakamı yazıp karşılaştırma yazacaksak ve binde 1 fark istiyorsak 60000 kişide son gün 60 kişi fazla yada az ölmesi lazım ki çok büyük farklar.

  böyle çıkmasının nedeni ise hem vaka sayısında hem ölü sayısında günlerdir grafiklerin yatay seyretmesi. artık vaka sayısı ( bölen ) iyice arttığı için yarın 4500 vaka açıklandığını varsayarsak, ölü sayısı 1376 ile 1442 arasında çıkarsa yine 0,021 çıkacak. yani yarınki değerler için;

  vaka sayısı / vefat sayısı

  3500 / 60-124
  4000 / 70 - 135
  4500 / 80 - 146
  5000 / 91 - 157
  5500 / 101 - 168 arasında aynı oran çıkacak.

  son bir haftadaki ölü sayıları ve vaka sayıları göz önünde bulundurunca aynı oranın olması muhtemeldir.

  kaldı ki bu oran bir şeyi ifade etmemektedir bence. iyileşme oranı 10 gün önceki vaka sayısıyla, ölüm oranı ortalama ölüm süresi ne kadarsa o kadar gün önceki rakamla kıyaslanmalıdır.

 • platonik aşık olmayı hayat felsefesi edinmeye o yaşta başlamıştır.
  üniversiteyi de öyle bitirmiştir.

  muhtemelen hayatını da aynı gazla bitirecektir.