hesabın var mı? giriş yap

 • 24 yaşında kuryelik yaparken keşfedilen ve 30 yaşında şampiyonlar liginde gol atarak adını dünyaya duyuran futbolcudur kendisi.

  24 kasım 2021 şampiyonlar ligi b grubunda italya'nın milan takımı ispanya'nın atletico madrid takımını deplasmanda 1-0 yendi. burada enteresan birşey yok. fakat takımına galibiyeti getiren golü atan futbolcu junior messias'ın futbola baslangıcı alışılmışın dışında bir azim hikayesi taşıyor.

  13 mayıs 1991'de brezilya'da minas gerais eyaletinin ıpatinga şehrinde doğan júnior walter messias, cruzeiro'nun futbol üssünden geçerek profesyonel bir oyuncu olma hayalinin peşinden gitmeye çalıştı. ancak, ailenin mali zorlukları bir engeldi. 20 yaşında, júnior futbol hayalinden vazgeçti ve ağabeyinin ayak izlerini takip ederek daha iyi bir yaşam arayışıyla italya'ya gitti.

  seçilen hedef torino'ydu. spordan çok uzaktaydı. bir beyaz eşya mağazasında çalışmaya başladı ve aletleri müşterilerin evlerine teslim etmekten sorumluydu. hayallerinin çok ötesinde bir senaryonun içinde yaşıyordu ama 20 yaşındaydı, evliydi ve bir de çocuğu vardı. onlara bakmak zorundaydı.

  fakat futbol tutkusu asla kaybolmadı ve amatör olarak torino'da futbol oynayan peru'lu gençlere katılarak futbol tutkusunu tatmin etmeye devam etti. 20 yaşından 24 yaşına gelene kadar yaptığı 3 şey vardı; ev aletleri teslimatı, amatör futbol turnuvalarına iştirak ve yorgun bir bedenle uyku!

  sonunda şans kapıyı kendisi tam 24 yaşındayken çaldı ve eski rüyasını gerçekte yaşamaya başladı. profesyonel futbol oynayacaktı! denenmek için italya beşinci liginden amatör bir takım olan casale'ye çağrıldı. begenilip takıma alınmakla kalmadı, 32 maçta 21 gol atarak takımını serie d'ye yani 4. lig olan profesyonel seviyeye taşıdı.

  4. lig ve 3. lig seviyelerinde başarılı maçlar çıkardı ama halâ alt liglerdeydi. 2019-2020 sezonunda ise crotone takımı ile serie b, yani ikinci lig'de mücadele eder hale gelmişti ve bu seviyenin bir üstü dünyanın en elit liglerinden birisi olan italyan ligi serie a idi. takımına yine gereken katkıyı vererek serie a'ya çıkmasında önemli bir pay sahibi oldu.

  güney amerika'dan avrupa'ya kucağında bebeği ile gelip, 20 ile 24 yaşları arasında kuryecilik yaparak beyaz eşya dağıtırken 24 yaşında başlayan kariyeri 5 yıl içinde italya'nın en alt liginde başlayıp en elit liginde ve dünyanın gözü önünde devam ediyordu. takımı o sezon kötü bir performans ortaya koymuştu ama kendisi 9 gol ve 5 asist ile göze batmayı başarmıştı serie a'da.

  dünya futbolunun en bilinen takımlarından milan kendisini istedi ve 2.600.000 euro bedel ödeyerek messias'ı takımından kiraladı. ayrıca messias milan takımından yıllık olarak 5.400.000 euro garanti ücret almaya hak kazandı. gerçekten bir rüyadaydı. aylık 600 euro'ya kuryelik yaparken yıllık 5.4 milyon euro kazanan ve sadece kendisinin değil tüm ailesin de hayatını değiştiren birisi haline gelmişti.

  20 yaşında italya'ya göçen, 4 sene kuryecilik yapan, 24 yaşında futbola başlayan messias, dortmud'lu youssoufa moukoko'nun 16 yaşında, galatasaray'lı ozan kabak'ın 18 yaşında oynadığı avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki en önemli organizasyonunda ilk defa 30 yaşındayken oynayabildi ve takımının golünü atarak futbola bu denli geç başlayan birisine güvenmeyenleri mahçup etti. bana da bu fantastik azim öyküsünü yazmak düştü.

 • japonum demez belki ama eline silah alıp da fuji dağında da tsubakuro dagında da konaklamaz.

  debe editi : soklardayim sayin sozluk. su entrynin debe'ye girmesi beni gercekten sasirtti. yazarken bile ulan ne klise laf ettim falan demistim.
  ne bileyim cok daha tatlisko cok daha bilgi iceren entrylerim vardi. hatta iclerinde ulan ne komik yazmisim dediklerim bile vardi.

  neyse kisfmet bunaymis. ehehe sukela veren elleriniz bal tutsun, bal tutan parmaklarinizi yalayanlariniz da cok olsun ^^

 • kardeşim babama bağırır.
  ben: niye bağırıyosun adama yaa?!
  annem: babana adam demeye utanmıyo musun sen!
  ben: babacım sana adam dediğim için özür dilerim.
  babam: ulan ben adam değil miyim yani?!

 • vaka
  ^
  |.\..............ı........................ı...
  |...\............ı........................ı..
  |.....\..........ı.....turizm........ı...
  |.......\........ı.... sezonu.......ı..
  |.........\......ı........................ı..
  |...........\ ...ı........................ı..
  |____________________________> zaman

  yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi; ne zaman turizm sezonuna yaklaşsak, vakalar bir anda düşmeye başlar. biz buna fahrettin algoritması diyoruz.

  efendim? duyamadım? bu vaka sayılarını yutmuyor musunuz... tamam o zaman, gargara yaparsınız...

  salgının en başından beri ne "bilim" ne "kurulu" ne de bunun "toplantısı" vardır. konu tamamen siz "hükümet bilimle çalışıyor" zannedin diyedir...

  hani tam kapanma bekleyenleriniz var ya... bu teletextten hallice grafik sizin için. hadi yatın uyuyun şimdi!

 • "sen bir anda kalkıyorsun halkın bin yıllık kültürünü temelden değiştiriyorsun, alfabeyi, müziği, sanatı kültürü alt üst ediyorsun. "dan sonrasını okumadığım.

  sanki orta asyadaki türk oğlu türk ataların 5 vakit namaz kılıp kurbanda köy ziyareti yapıyordu. kendini "bozkurt" olarak tanımlamış birinin bu cehaleti gösterebilmesi mümkün değil. bunun altında art niyetten başka bir şey olamaz.

 • level 72 bir kezban olarak bir örneğini verdiğim şey:

  "beni çekemiyorsan, anten tak,
  sen bana değil de, kendi yaptıklarına bak,
  neden böyle davrandığımı merak ediyorsan,
  ufff snne be slk.:ss.s.s:s"

 • şu dizideki kuzey karakteri var ya, kadın ikiyüzlülüğünün timsalidir. adam bildiğin on numara hödük ama herkesler ağzının suları akarak izliyor herifi. lan madem bayılıyorsunuz maço adamlara bu kadar, vatanımız membağı lan bunların, öküzden bol ne var memleketimde. ama güzel çankırı'mın kavruk delikanlısı yapsa bu tripleri sümüğünüzü atmazsınız adama, bu sarı sikli yapınca ooovvv beybi.

  ben de niye içlendiysem bu kadar amk.